• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Afganistan gezi rehberi, Seyahatten önce keşfedin !

Afganistan Gezi Rehberi, Afganistan şehirleri, Afganistan vize işlemleri ...

Afganistan gezi yerleri 1970’li yıllar Afganistan turizmi açısından altın yıllardı. 90000 turist dünyanın dört bir köşesinden Afganistan turizm gezilecek yerler, doğal güzelliklerini görmek ve halkın misafirperverliğine şahitlik etmek için Afganistan turizm gezilecek yerleri ziyaret etti. 30 sene gibi savaşın getirdiği olumsuz etkilere rağmen Kabil hala kendi çekiciliğini korumaktadır ve kendi için eski ile yeniyi barındırıyor.Uluslararası toplumun ülkede bulunması, kalkınma projelerinin devam etmesi, kentin hızla modern bir yapıya doğru ilerleyişi huzurlu ve müreffeh bir geleceğe umut saçıyor.

Afganistan emperyal güçler için özel stratejik anlamı vardır. Büyük İskender’den Cengiz Han’a kadar emperyal ordular bir sürü gizemli eserler arkalarında bırakmışlar. Büyük savaşlardan dolayı tarihi eserler daha keşfedilmemiş durumdadır. Afganistan devleti savaşın yıkımlarından kurtulmak için bir sürü projeler üzerinde çalışmaktadır. En büyük proje Başkent kabil’i diğer vilayetlerle bağlayan kara yolları üzerinedir. Öte yandan devlet turizm kültürünü geliştirmek için çaba harcamakta ve özel sektörün bu konuda gelişmesi için elinden geleni yapmaktadır. Dünya çapındaki turizm geleneğinin gelişmesiyle, Afganistan devleti bu konuda başarılı olmak için çok çaba göstermektedir. Özellikle Afganistan Dışişleri Bakanlığı, turizmin alt yapısının gelişmesi için bazı girişimlerde bulunmaktadır.

Afganistan gezi rehberi

Kabil

Kabil 1776’dan beri Afganistan’ın başkenti konumundadır. Dünyada en hızlı gelişen şehirlerden biridir. Ayrıca Kabil şehri dört taraftan dağlarla çevrilmiş durumdadır ki ilkbaharda yeşil zümrüt rengini kendine alır ve kışın ise bembeyaz karla örtülü olur. Bu dağlar yazın özellikle güneş doğarken veya gün batımında erguvan ve mor renkle süslenir. Afganistan vize işleri için arayınız.

BABURS-GARDENS-KABUL

Herat

Bu tarihi şehri kim fethettiyse kendine özel mimarisiyle birer güzel eser peşinde bırakmıştır. İlk kez Büyük İskender bu şehri aldığında bazı inşaa işlemleri yapmıştır. 4. yüzyılda Büyük İskender hala şehrin ortasında ayakta duran bir kale yaptırmıştır. Herat şehri, Gazneli hükümdarlar yenilgiye uğrattıktan sonra 1040- 1175 arası Selçuklu hükümdarların merkeziydi.

Afganistan Gezi Rehberi

Kandehar

Kandehar Vilayeti (Peştuca: کندھار veya قندهار) Afganistan'ın 34 vilayetinden birisidir. Ülkenin güneyinde yer alan vilayet kuzeyden Uruzgan ve Zabul vilayetleri, doğudan ve güneyden Pakistan devleti ve batıdan Helmand Vilayeti'yle çevrilidir. Yönetim merkezi tarihi Kandehar şehri, yüzölçümü 54,022 km², nüfusu 886.000 dir. Halkı Peştunlar dan oluşur.

Mezar-ı Şerif

Afganistanın 4. büyük şehri olan aynı zamanda Belh ilinin yönetim merkezi. Özbekistan sınırının 56 km güneyinde, deniz seviyesi 380 m yüksektedir. Adı, Hz. Ali mezarı burada olduğu inancından ötürü verilmiştir. Hz. Ali'nin gömülü olduğu söylenen yerde mavi çinili bir cami ve bir türbe yer alır. Kent nüfusu Özbek, Tacik ve Türkmenlerden oluşur.

Celalabad

(Farsça: جلال آباد, Afganistan'ın doğusunda, Nangarhar Vilayeti'nin merkezi olan şehir. Kent, Afganistan ile Pakistan ı birbirine bağlayan ana karayolu üzerinde yer alır. Kabil i Peşaver'e bağlayan bu yol üzerindeki en büyük şehir (Pakistan da dahil) Celalabad'dır. İki ülkeyi birbirine bağlayan bu kentin önemi gün geçtikçe artmaktadır.

kunduz-afganistan-sehir

Kunduz

Afganistan turizm gezilecek yerler Kunduz (Farsça: کندز), Afganistan'ın kuzeyinde, aynı isimli Kunduz Vilayeti'nin merkezi olan şehir. Kunduz kenti batıdan Mezar-ı Şerif'e, güneyden başkent Kabil'e ve kuzeyden Tacikistan sınırına bağlanır. Kent ahalisini Peştunlar, Tacikler, Türkmenler, Özbekler ve Araplar oluşturmaktadır.

bamyan-afganistan

Bamyan

Bamyan veya Bamiyan (Farsça: بامیان, Bāmyān; ayrıca Bamiyan ve Bamian), Afganistan'da, Bamyan Vilayeti'nin yönetim merkezi olan şehir. Şehir, başkent Kabil'in 240 km. batısında yer almaktadır. Kentin ismi Sanskritçe varyamana (renkli anlamına gelir) isminden gelmektedir ki eski zamanlarda Bamyan'da bir Hindu Budist manastırı vardı. Afganistan vize işlemleri ...

akca-afganistan

Akça

Akça ilçesi (Farsça: آقچه ), Afganistan'ın Cüzcan Vilayeti'ne bağlı olan 11 ilçeden birisidir. İlçenin 2005 yılı toplam nüfusu yaklaşık olarak 50,000'dir. Yönetim merkezi aynı isimli Akça şehridir. İlçe eski zamanlardan beri güzel halı ve kilimleriyle meşhurdur. Akça ilçesindeki okulu Habibe Kadiri Kız Lisesi üçüncü mezunlarını verdi. Afganistan gezi rehberinden bilgi edinebilirsiniz.

Belh Afganistan

Belh

Belh (Darice ve Farsça:بلخ, Balkh), Afganistan'ın kuzeyinde yer alan eski bir yerleşim yeridir. Bir zamanlar dünyanın önemli bir şehriyken Moğollar tarafından tamamen yok edilmiştir. Bugün Afganistan’ın kuzeyinde merkeze bağlı küçük bir şehirdir ve başkent Mezar-ı Şerif’in 20 km kuzeybatısında, Amu Derya’nın yaklaşık 74 km güneyindedir.

Afganistan gezi rehberi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Afganistan gezi rehberi danışmanınız.