• DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Afganistan Ülke, Tarihten Gelen Dost ülke keşfet !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıAfganistan İslam Cumhuriyeti
BaşkentKâbil
Devlet BaşkanıEşref Gani Ahmedzai
Başkan Yard.Abdül Reşid Dostum
Resmi DillerDarice, Peştuca
Yönetim ŞekliBaşkanlık
Yüzölçümü652.237 km²
Nüfus35,53 milyon (2017)
Para BirimiAfgan Afganisi
Zaman DilimiUTC +4:30
Telefon Kodu+93
İnternet.af

Afganistan Ülke bilgisi, Afganistan Gezilecek yerler ve Afganistan vizeleri hakkında bilgiler

Afganistan Ülke

Afganistan ülkesi, resmî adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti Orta Asya’da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Orta Asya'da bulunur; ama etnik ve kültürel bağlarından dolayı bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu’da kabul edilir. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğuda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir.

Afganistan, farklı ülkerden gelen ulusları da barındırır. Ayrıca nüfusa oranları %5’i geçmeyen birçok etnik kökenli halk da (örneğin Beluçlar, Türkmenler, Nuristaniler, Araplar vs.) bu ülkede yaşamaktadır.

Ticaretin merkez noktalarından birinde olan Afganistan, bu stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca Pers, Grek, Arap, Moğol, Britanya ve Rus gibi çeşitli ulusların istilasına uğramıştır.

Afganistan’a gelirken ülkeye ne amaçla giriş yaptığınız sorgulanacaktır. Bu süre zarfında vize türlerinden hangisini seçerseniz girişleriniz de o şekilde düzenlenecektir. Ülkeye giriş için en çok kullanılan vize turistik vizedir. Afganistan turistik vizesini almak diğer vizelere nazaran çok daha kolaydır. Turistik vizenin yanında ticari vize türü de sıklıkla kullanılmaktadır. Pek çok iş adamı ülkeye giriş yaparken ticari vize tipinden yararlanır.

Afganistan emperyal güçler için özel stratejik anlamı vardır. Günümüzde muhteşem konumu sebebiyle ızdırap çekmeye devam eden Afganistan, dünyada en fazla uyuşturucunun yetiştirildiği ülkelerden birisi. Milyarlarca dolarlık bir pazarı bulunan bu uyuşturucuların gelirinden elbette halk hiçbir şekilde faydalanamıyor. Bugün Taliban ve Amerika arasına sıkışmış halk, adeta açlık ve ölümle savaşıyor. Ülkedeki gezilecek yerleri kısa kısa inceliyoruz.

Afganistan ülkesi Orta Asya'ya yakınlığı nedeniyle tarihi boyunca çok sayıda Türk kavimlerine ev sahipliği etmiş bir ülkedir. İslam dini öncesinde Akhunlar ve Göktürkler gibi Türk kavimlerin egemenliğinde yaşayan bu bölge İslam dininin bölgede yayılmasından sonra da Gazneliler, Büyük Selçuklu Devleti ve Harzemşahlar gibi diğer Türk kavimlerinin egemenliğine girdi. Eski Medine muhafızı Fahreddin Paşa, Kabil’e ilk Büyükelçidir.

Afganistan ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Afganistan ülke Bilgisi danışmanınız.
Hemen ARA