• DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Afganistan Ülke, Tarihten Gelen Dost ülkeyi keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıAfganistan İslam Cumhuriyeti
BaşkentKâbil
Devlet BaşkanıEşref Gani Ahmedzai
Başkan Yard.Abdül Reşid Dostum
Resmi DillerDarice, Peştuca
Yönetim ŞekliBaşkanlık
Yüzölçümü652.237 km²
Nüfus35,53 milyon (2017)
Para BirimiAfgan Afganisi
Zaman DilimiUTC +4:30
Telefon Kodu+93
İnternet.af

Afganistan Ülke, Afganistan Gezilecek yerler ve Afganistan vize işlemleri ...

Afganistan ülke, resmî adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti Orta Asya’da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Orta Asya'da bulunur; ama etnik ve kültürel bağlarından dolayı bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu’da kabul edilir. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğuda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir.

Afganistan, farklı ülkerden gelen ulusları da barındırır. Ayrıca nüfusa oranları %5’i geçmeyen birçok etnik kökenli halk da (örneğin Beluçlar, Türkmenler, Nuristaniler, Araplar vs.) bu ülkede yaşamaktadır.

Ticaretin merkez noktalarından birinde olan Afganistan, bu stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca Pers, Grek, Arap, Moğol, Britanya ve Rus gibi çeşitli ulusların istilasına uğramıştır. Uzun yıllardır devam eden savaş nedeniyle ülkede sağlıklı bir dış ticaret ortamı bulunmamaktadır. Bu sebeple dış ticaret rakamları ülke potansiyelini yansıtmamaktadır. Her yıl büyük oranda dış ticaret açığı veren Afganistan’da 2017 yılı dış ticaret hacmi 8.4 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, bunun 7.6 milyar dolarını ithalat kalemleri oluşturmuştur. Başlıca ithalat kalemleri gıda ürünleri, makineler, binek araçları, buğday, petrol yağları, palm yağı, pirinç, ilaç ve çimento; başlıca ihracat kalemleri ise meyve ve sebzeler, deri, yün, halı ve pamuktur. Ülkenin son derece sınırlı olan ihracatının neredeyse tamamı Hindistan ve Pakistan’a yapılmakta, ithalat ise büyük oranda Çin, İran, Pakistan, ABD ve Kazakistan üzerinden sürdürülmektedir. Önümüzdeki yıllarda dış ticarette yeni aktörlerin de yer alması beklenmektedir. Afganistan ülke bilgisi hakkında; vize işlemleri, gezilecek yerler, Türkiye ile ilişkilerini, Dış Temsilcilik linkleri gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Afganistan’a gelirken ülkeye ne amaçla giriş yaptığınız sorgulanacaktır. Bu süre zarfında vize türlerinden hangisini seçerseniz girişleriniz de o şekilde düzenlenecektir. Ülkeye giriş için en çok kullanılan vize turistik vizedir. Afganistan turistik vizesini almak diğer vizelere nazaran çok daha kolaydır. Turistik vizenin yanında ticari vize türü de sıklıkla kullanılmaktadır. Pek çok iş adamı ülkeye giriş yaparken ticari vize tipinden yararlanır.

Afganistan emperyal güçler için özel stratejik anlamı vardır. Günümüzde muhteşem konumu sebebiyle ızdırap çekmeye devam eden Afganistan, dünyada en fazla uyuşturucunun yetiştirildiği ülkelerden birisi. Milyarlarca dolarlık bir pazarı bulunan bu uyuşturucuların gelirinden elbette halk hiçbir şekilde faydalanamıyor. Bugün Taliban ve Amerika arasına sıkışmış halk, adeta açlık ve ölümle savaşıyor. Ülkedeki gezilecek yerleri kısa kısa inceliyoruz.

Afganistan ülkesi Orta Asya'ya yakınlığı nedeniyle tarihi boyunca çok sayıda Türk kavimlerine ev sahipliği etmiş bir ülkedir. İslam dini öncesinde Akhunlar ve Göktürkler gibi Türk kavimlerin egemenliğinde yaşayan bu bölge İslam dininin bölgede yayılmasından sonra da Gazneliler, Büyük Selçuklu Devleti ve Harzemşahlar gibi diğer Türk kavimlerinin egemenliğine girdi. Eski Medine muhafızı Fahreddin Paşa, Kabil’e ilk Büyükelçidir.

Afganistan ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Afganistan ülke Bilgisi danışmanınız.