• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Amerika Vizesi – Amerika vizelerine dair bütün bilgiler

Amerika Ticari Vize (B)

Amerika Ziyaretçi Vizesi mesleki toplantılara veya konferanslara katılmak dahil iş, ya da tatil yapmak veya aileyi ziyaret etmek veya tıbbi tedavi almak (B2) amacıyla, ya da her iki (B1/B2) amacın birleşimiyle geçici olarak Birleşik Devletler’e gelmek isteyen kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür. Göçmen olmayan vizeler, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD’ye geçici olarak gitmek isteyen kişilere yöneliktir.

Tüccar/Yatırımcı Vizesi (E1/E2)

Ticari Anlaşmalı Tüccar (E1) veya Ticari Anlaşmalı Yatırımcı (E2) vizesi, Birleşik Devletler ile ticaret ve sefer anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olan ve temel olarak Birleşik Devletlerle anlaşma yaptığı ülke arasında hizmet veya teknoloji ticareti de dahil olmak üzere önemli bir ticaret yapmak, ya da yatırım yaptığı bir kuruluşun faaliyetlerini geliştirmek, yönetmek veya önemli miktarda sermaye yatırımı yapmak için Birleşik Devletlere gelen kişilere yöneliktir.

Amerika Öğrenim Vizesi (F/M)

Genel olarak, onaylanan bir eğitim kursuna katılmak üzere ABD'ye gelecek olan kişiler için bir Öğrenci Vizesi gereklidir. Öğrencinin devam etmeyi planladığı ABD deki okulu kabul sonrasında öğrenci, Öğrenci ve Değişim Programı Bilgi Sistemine (SEVIS) kaydedilecektir. SEVIS I-901 harcının yatırılması ve ilgili imzaların atılması ile ilgili talimatlar okul tarafından SEVIS sistemi üzerinden verilir. Orijinal I-20 formunun bir nüsha istenir.

Diplomatik ve Resmi Vizeler (A, G)

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahatinin amacı gözetilmeksizin A-1 vizesi alma hakkına sahip olan devlet veya hükümet başkanı istisnası haricinde, diplomat veya diğer devlet görevlilerinin vize türü Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş sebeplerine bağlıdır. A, G ve NATO vizesi başvuru sahipleri sadece resmi vizeler için vize ücretini ödemekten muaftırlar. A1 ya da A2 vizesine uygun olabilmek için  kendi hükümetiniz adına  resmi görev için gidiyor olmalısınız.

Amerika Vizesi, Amerika ticari vize, Amerika turistik vize işlemleri ...

Amerika vizesi genel olarak, ABD’ye girmek isteyen yabancı bir ülke vatandaşının, önce söz konusu kişinin pasaportuna işlenen bir ABD vizesi alması gerekmektedir. Bu sayfada bulunan her satırı, her kelimeyi aceleye getirmeden, sakince anlayarak okumanız vizenizi rahatça almanızı sağlayacaktır. Önemli noktalar vurgulanmıştır. Her türlü evrak, aşağıda yazıldığı şekilde hazırlanmalıdır. Evraklarda yapacağınız hatalar vize alamamanıza yol açacaktır. Vize başvurusunda bulunmak Kolay Vize Danışmanımıza evrakları teslim etmeniz ve Randevu alınması ile başlar. Amerika vizesi başvurunuzu yoğun tarihler dönemine denk geldiğinde, en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz. Vizeyi alıncaya kadar kesin seyahat planı yapmayınız veya bilet satın almayınız. Size vize verileceğinin bir garantisi yoktur.

Amerika Vizesi Başvurunuz ile ilgili adımlar;

1. Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmek için öncelikle yukarıda yazan vize türünü seçmelisiniz. Yazmış olduğumuz linke tıklayarak siteye yönlendirilecek ve vize türünü seçmelisiniz. https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/all-visa-categories.html

2. Amerika vizesi Online vize başvuru formu DS-160’ı doldurunuz. DS-160, ABD Devleti online formudur ve sadece https://ceac.state.gov/CEAC. adresinde doldurulabilir. Amerika Birleşik Devletlerine seyahat edecek her başvuru sahibinin bu formu doldurması gerekmektedir. Tarafımızdan hizmet aldığınız durumda Danışmanımız tarafından doldurulmaktadır.

3. Konsolosluk randevunuza katılınız. Konsolosluk Bölümünde yapılacak vize görüşmesin de seyahat amacına uygun belgeleri sağlaması gerekir. Aşağıda tüm vize kategorileri için tavsiye edilen belgelerin bir listesi verilmiştir. ABD yasaları çerçevesinde başvurduğunuz vize kategorisini almak için gerekli şartlara uyduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.

Amerika Vize Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusunda bulunmak üzere Amerika'nın Dış Temsilciliğine veya Danışmanlarımıza randevu alınıp alınmadığı konusunda takip ediniz. Randevunuza zamanında geliniz. Görüşmede tüm başvuru evrakları eksiksiz teslim edilir, vize işlem ücreti randevudan önce ödenir ve seyahatinizle ilgili soruları cevaplandırmanız istenir. Ayrıca fotoğrafınız ile –gerekli olduğu takdire – parmak izi kayıtlarınız alınır. Amerika Birleşik Devletlerinde bölge ayrımı yoktur. Her vize müracaatında şahsen mülakatta bulunulması gerekmektedir.

Amerika vize Başvurusu Değerlendirme Süreci

Amerika’nın Dış Temsilciliği başvurunuzu inceler ve ilgili kararları verir. Bu bağlamda öncelikle başvurunuzun yasal koşulları yerine getirip getirmediği denetlenir. Vize başvuru değerlendirme süresi esas itibariyle 3 aya kadar sürebilir. Yasal olarak tanınan başvuru değerlendirme süreci devam ederken, vize başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair soruların cevaplandırılamayacağını anlayışla karşılamanızı rica ederiz. Ayrıca başvuru işlem süreci hakkında yalnızca başvuru sahiplerine, onların yasal temsilcilerine veya başvuru sahipleri tarafından yazılı vekaletnameyle yetkilendirilmiş kişilere bilgi verilmektedir. Seyahat planınızı ve vize müracatınızı erken yapmanız son derece önemlidir. ABD Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları vize bekleme sürelerini olabildiğince kısa tutmaya çalışmaktadırlar. Bazı vize türlerinde başvuru için randevu tarihleri ve işlem süreci daha uzun olabilir.

Amerika Vize başvurum reddedildi. – Ne yapabilirim?

Red belgesi 214(b) olarak işaretliyse, bu genellikle başvuru sahibinin, ABD göçmen yasaları uyarınca başvuru esnasında vize almaya uygun bulunmadığını açıklar. Başvuru sahibinin tekrar vizeye başvurmayı tercih etmesi halinde, yeni bir başvuruda bulunması, tekrardan vize ücretini ödemesi, yeni bir vize görüşmesi için randevu alması ve ilk vize başvurusundan sonra şartların nasıl değiştiğine dair bilgileri sağlaması gerekmektedir.

Red belgesi 221(g) olarak işaretliyse bu genellikle başvuru sahibinin vize başvurusuna devam etmek için atması gereken ilave adımları içerecektir. Bu belgede ayrıca gerekli ilave adımların nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin talimatlar bulunacaktır. Başvuru sahibinin vize başvuru ücretini tekrar ödemesine gerek yoktur. Bazı başvurular ek idari işlemler gerektirir, bu da vizenin karara bağlanmasını geciktirebilir. İdari işlem gerekmesi halinde verilen belge de 221(g) olarak işaretlenecek ve ilave talimatları içerecektir.

Vize taleplerinin reddi hakkında daha fazla bilgi için, lütfen https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/visa-denials.html adresindeki Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri web sitesini ziyaret edin.

Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Kolay Vize Danışmanı na bildiriniz!

Vizeye sahip olmak seyahat eden kişiye koşulsuz şartsız Amerika´ya giriş hakkı tanımamaktadır. Bu konuda nihai kararı Amerika Bölgesi’ne girişte hudut kontrol makamları vermektedir. Sınır güvenlik görevlileri girişte pasaportunuz ve geçerli vizeyle birlikte, maddi durumunuz, seyahat süresi ve seyahat amacınız ile sağlık sigortanıza dair belgeleri talep edebilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda ibraz ettiğiniz evrakların bir kısmını (Amerika’ya davetiye, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası poliçesi) seyahatinizde yanınızda bulundurunuz.

Yolculuk nereye olursa olsun, dönüş sevdiklerinize olsun. Kendinize dikkat ediniz. İyi yolculuklar

Amerika vizesi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Amerika ülke Bilgisi danışmanınız.