• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Andorra ülke, Andorra Seyahatten önce keşfe çıkın

ÜLKE KÜNYESİ

AdıAndorra Prensliği
BaşkentAndorra la Vella
PrensJoan Enric Vives i Sicília
BaşbakanXavier Espot Zamora
Resmi DillerKatalanca
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü46.763 km²
Nüfus77.000 (2018)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+376
İnternet.ad

Andorra Ülke Bilgisi, Andorra vize işlemleri ...

Andorra ülke bilgisi; Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa'da, Pirene Dağları'nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir. Andorra'nın bağımsızlığını kazanmasını, bölgeyi MS 803'te Müslümanlardan geri alan Şarlman'ın ve imparatorluğunun bir bölümünü 819'da İspanya'daki Urgel piskoposuna bağışlayan oğlu I. Louis'nin (Sofu) sağladığı kabul edilir.

Tahminen yılda 10,2 milyon turist ağırlayan[4] Andorra ekonomisinin, gayrisafî yurtiçi hasılasının yaklaşık %80'ini turizm gelirleri oluşturmaktadır. Tarımsal alanda toprak alanının sadece %2'si ekilebilir olan ülkede tütün tarımı ağırlıktadır. Hayvancılık faaliyetinde yerli koyunların yetiştirildiği ülkenin imalat sanayisini sigara, puro ve mobilya üretimi oluşturmaktadır.

Andorra'nın bağımsızlığını kazanmasını, bölgeyi 803'te Müslümanlardan geri alan Şarlman'ın ve imparatorluğunun bir bölümünü 819'da İspanya'daki Urgel piskoposuna bağışlayan oğlu I. Louis'nin (Sofu) sağladığı kabul edilir.1278 yılında Andorra biri İspanya'da, öteki Fransa'da bulunan iki prensin ortaklaşa yönetimine bağlanmış ve ülkenin sınırları netleşmiştir. Anılan yıldan beri ülkenin sınırları hiç değişmemiştir. Kurulan feodal düzen, Fransız Devrimi sırasında geçici olarak kalkmakla birlikte, 1806'da Napolyon tarafından yeniden kuruldu. Andorra, o günden bu yana Urgel piskoposu ve Fransa devlet başkanı tarafından ortaklaşa yönetilir; bunların ikisine de her yıl sembolik bir vergi ödenir. 

Andorra ülke, Andorra vize; Andorra'ya gelen yabancı ziyaretçilerin sadece pasaport ya da ülkeye giriş için Avrupa Birliği ülkesinden birine ait ulusal kimlik kartı ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak Andorra'ya Schengen ülkeleri olan İspanya veya Fransa üzerinden ulaşıldığı için, giriş, ilk Schengen alanına girmeden mümkün değildir ve bu nedenle de Schengen vizesi kuralları uygulanır.

Andorra ülke bilgisi ve gezi rehberi; Andoralılar bütün hünerlerini ortaya koyuyor ve doğasıyla, tarihiyle misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyor. Başkent Andorra la Vella, ülkenin en çok turist çeken şehri iken, Arinsall ve Canillo gibi kuzey bölgelerdeki şehirler de sahip olduğu doğal güzellikleri ve spor merkezleriyle meşhur bir ülkedir. Andora’nın kayak turizminde çok iddialıdır.

Andorra ülke, Türkiye ilişkileri; Türkiye ile Andorra arasında diplomatik ilişkiler 8 Ekim 1998 tarihinde kurulmuş olup, T.C. Madrid Büyükelçiliği 13 nisan 1999 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Andorra'ya akredite edilmiştir. Andorra’nın Türkiye’ye akredite büyükelçisi bulunmamaktadır. Türkiye ile Andorra arasındaki ticaret hacmi 478.000 ABD USD seviyesindedir. Andorra Vize için soru sorunuz.

Andorra ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Andorra ülke Bilgisi danışmanınız.