Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Andorra ülkesi hakkında, Turizm ve vergi Cenneti’ni keşfet

Ülke Adı Andorra Prensliği
Yerel Ülke Adı Principat d’Andorra
Andorra Başkenti Andorra la Vella
Andorra Nüfusu 77,281 (2016)
Andorra Yüzölçümü 467,63 km2
Andorra Şehir Sayısı 7
Andorra Telefon Kodu + 376
Andorra Alan Adı Uzantısı com.ad
Andorra Resmi Dili Katalanca

 

Andorra ülkesi hakkında; Andorra Tarihi

Andorra tarihi bugünkü Andorra topraklarının tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar uzanan tarihini kapsar.

Andorra'nın bağımsızlığını kazandığı tarih olarak bölgeyi MS 803’te Müslümanlardan alan Şarlman’ın Karolenj İmparatorluğu’nun bir bölümünü 819’da İspanya’daki Urgel piskoposuna bağışlayan oğlu I. Louis’nin (Sofu) sağladığı kabul edilir. 13. yüzyıl sonlarında Andorra biri İspanya’da, öteki Fransa’da bulunan iki prensin ortaklaşa yönetimine bağlanmıştı. Bu feodal düzen, Fransız Devrimi sırasında geçici olarak kalkmakla birlikte, 1806’da Napolyon Bonapart tarafından yeniden kuruldu. Andorra, o günden bu yana Urgel piskoposu ve Fransa devlet başkanı tarafından ortaklaşa yönetilir; bunların her ikisine de her yıl sembolik bir vergi ödenir.

Andorra Coğrafya

Konum: Güneybatı Avrupa’da, Fransa ile İspanya ortasında yer almaktadır. Coğrafi konumu: 42 30 Kuzey enlemi, 1 30 Batı boylamı Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: toplam: 468 km² kara: 468 km² su: 0 km² Sınırları: toplam: 120.3 km Sınır komşuları: Fransa 56.6 km, İspanya 63.7 km Sahil şeridi: 0 km (kara ile çevrili) Denizleri: 0 km (kara ile çevrili) İklimi: ılıman; kışları karlı ve soğuk, yazları kuru ve ılık geçer. Arazi yapısı: Dik kayalıklar ve dar vadilere sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Riu Runer 840 m; en yüksek noktası: Coma Pedrosa 2,946 m Doğal kaynakları: hidro, mineral sular, kereste, demir yatakları, kurşun Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %4 otlaklar: %45 ormanlık arazi: %35 diğer: %16 (1998 verileri) Doğal afetler: çığ, kar fırtınaları Coğrafi not: Kara ile çevrili

Andorra Nüfus Yapısı

Andorra’nın nüfusu 77.281’dir (2016). Nüfus 1900’de 5,000’ten büyüdü.

Sakinlerin üçte ikisi Andorra vatandaşlığından yoksundur ve komünal seçimlerde oy kullanma hakkına sahip değildir. Ayrıca, başbakan olarak seçilmelerine veya özel olarak tutulan bir şirketin sermaye hisselerinin% 33’ünden fazlasına sahip olmalarına izin verilmemektedir

Andorra Ekonomi

Andorra’nın küçük ve iyi yapılı ekonomisinin dayanak noktası olan turizm, GSYİH'nın yaklaşık % 80’ini oluşturuyor. Tahminen 10.200.000 turist, her yıl ziyaret Andorra’nın gümrüksüz durumuna göre ve yaz ve kış tatil çekti.

Andorra’daki ana gelir kaynaklarından biri, kayak alanlarından 175 km’nin (109 mil) üzerinde olan kayak merkezlerinden turizmdir. Spor, yılda 10 milyondan fazla ziyaretçiye ve yılda yaklaşık 340 milyon avroya ulaşarak, 2007’den beri şu anda 2.000 doğrudan ve 10.000 dolaylı iş sürdürüyor.

Bankacılık sektörü, vergi cenneti statüsüyle, ekonomiye önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır (finansal ve sigorta sektörü GSYİH'nın yaklaşık% 19'unu oluşturmakta)Finansal sistem, beş bankacılık grubunu,bir uzman kredi kuruluşu, 8 yatırım şirketi yönetim işletmesi, 3 varlık yönetim şirketi ve 29 sigorta şirketini kapsamaktadır, bunlardan 14’ü müdürlükte faaliyet göstermeye yetkili yabancı sigorta şirketlerinin şubeleridir.

Tarımsal üretim sınırlıdır, arazinin sadece% 2'si ekilebilir ve çoğu gıda ithal edilmelidir. Bazı tütünler yerel olarak yetiştirilmektedir. Başlıca hayvan aktivitesi evcil koyun yetiştiricisidir. İmalat üretimi ağırlıklı olarak sigara, puro ve mobilyadan oluşmaktadır. Andorra'nın doğal kaynakları arasında hidroelektrik gücü, maden suyu, kereste, demir cevheri ve kurşun bulunuyor. [1]

Andorra, Avrupa Birliği üyesi değildir, ancak , AB'de üretilen ürünlerle ticaret yapmak (tarifesiz) ve tarımsal ürünler için AB üyesi olmayan bir üye olarak muamele görmek gibi özel bir ilişkiye sahiptir . Andorra'nın kendi parası yoktu ve her iki para biriminin de AB'nin tek para birimi olan euro ile yer değiştirdiği 31 Aralık 1999 tarihine kadar bankacılık işlemlerinde hem Fransız Frangı hem de İspanyol pesetasını kullandı . Hem franck hem de peseta'nın paraları ve notları 31 Aralık 2002'ye kadar Andorra'da yasal ihalede kaldı. Andorra, 2014'te başlayarak kendi euro paralarını ihraç etmeye karar verdi.

Andorra geleneksel olarak dünyanın en düşük işsizlik oranlarından birine sahipti. 2009 yılında% 2,9 olarak gerçekleşti.

Andorra, vergi vergisi olarak statüsünden uzun bir süre önce yararlandı ve gelirler sadece ithalat tarifeleriyle yükseltildi. Ancak, 21'inci yüzyılın Avrupa borç-borç krizi sırasında, turist ekonomisi kısmen Andorra'nın gümrüksüz alışverişini altüst eden İspanya'daki malların fiyatlarında bir düşüşün neden olduğu bir düşüş yaşadı . Bu, işsizlikte bir büyümeye yol açtı. 1 Ocak 2012 tarihinde,% 10'luk bir iş vergisi getirilmiş, bunu bir yıl sonra% 2'lik bir satış vergisi izledi ve ilk çeyrekte 14 milyon avroya ulaştı.

31 Mayıs 2013 tarihinde, Andorra'nın , AB üyeleri arasında vergi cennetlerinin varlığından duyduğu memnuniyetsizliğin ardında yatan nedenlerden ötürü Haziran ayı sonuna kadar gelir vergisi getirilmesini öngördüğü açıklandı . Duyuru Paris'teki Hükümet Başkanı Antoni Marti ile Fransa Cumhurbaşkanı ve Andorra Prensi François Hollande arasında yapılan bir toplantı sonrasında yapıldı . Hollande, hamleyi Andorra'nın “vergilerini uluslararası standartlara uygun hale getirmek” sürecinin bir parçası olarak memnuniyetle karşıladı.

Andorra Hakkında İdari Yapı

Andorra Vizesi, Andorra ülke hakkında, Andorra ticari vizesi, Andorra bayrağı, Andorra ekonomisi, Andorra başkenti, Andorra - Türkiye ilişkileri, Andorra uçak bileti, Andorra otel konaklaması, Andorra ulaşım, Andorra nasıl gidilir, Andorra idari yapı, Andorra komşuları, Andorra gece hayatı, Andorra - Andorra, Andorra nüfus yapısı, Andorra yönetim şekli, Andorra 'da etnik gruplar, Andorra Ankara Büyükelçiliği, Andorra İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Andorra hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Andorra Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA