• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Angola ülke bilgisi, Travmatik geçmişi olan Angola !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıAngola Cumhuriyeti
BaşkentLuanda
Devlet BaşkanıJoão Lourenço
Başkan Yard.Piedade Dias dos Santos
Resmi DillerPortekizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü1.246.700 km²
Nüfus29,78 milyon (2017)
Para BirimiKwanza (AOA)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+244
İnternet.ao

Angola Ülke Bilgisi, Angola Gezilecek Yerler ve Angola Vizesi hakkında bilgi sayfası

Angola Ülke, güney Afrika'nın batı kıyısında bir ülke. Angola batıda Atlantik Okyanusu, güneyde Namibya, kuzeyde Demokratik Kongo Cumhuriyeti (eski Zaire) ve doğuda Zambiya ile çevrilidir. Cabinda exclave eyaleti Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin bir dili ile Angola ayrılır ve aynı zamanda Kongo Cumhuriyeti ile komşudur. Angola 1.246.700 km²'lik bir alanı kaplar, Portekiz'in neredeyse 14 katı büyüklüğündedir. Ülkenin eski sömürge gücü, ya da ABD'nin Teksas eyaletinin iki katından biraz daha azdır. Angola'nın nüfusu 29,87 milyondur (nüfus sayımı 2017). En büyük şehir ve ulusal başkenti Luanda.

Konuşulan Diller;

Konuşulan diller Portekizce (resmi) ve Kikongo, Kimbundo, Tchokwe, Umbundo ve diğerleri gibi çeşitli Bantu dilleridir. Afrika'nın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Angola, bağımsızlıktan sonra ülkeyi kasıp kavuran 27 yıllık iç savaşın fiziksel, sosyal ve siyasi mirasıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Angola Cumhuriyetine gidecek olan Türk vatandaşlarının Angola Vizesi almaları gerekir. Angola vizesi almak isteyen Türk Vatandaşlarının Angola konsolosluğuna ya da Angola vizesi için yetkilendirilmiş Kolay Vize Danışmanımıza müracaatlarını gerçekleştirebilirler. Angola vize başvuru işlemleri alacağınız vize türüne göre sizden talep edilecek evraklar içerik olarak farklılık gösterir.

Geçmişte Portekiz sömürgesi olan Angola, 1975 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Ekonomik anlamda iyi bir seviyede değildir. Tarihte pek çok iç savaş ve mücadele görmüş bu ülkede kültürel açıdan görmeye değer pek çok yapı mevcuttur. Angola, Afrika kıtasının güneybatısında bulunur. Afrika’nın önemli turistik ülkelerinden olan Angola’da gezilecek görülecek mekanlar oldukça fazladır.

Türkiye ile Angola arasındaki ilişkiler son yıllarda önemli ivme kazanmışsa da, yeterince güçlü değildir. Türkiye, Angola’yı bağımsızlığını kazandığı 1975 senesinde diplomatik olarak tanımış, Luanda Büyükelçiliğimiz de 2010 yılında hizmete açılmıştır. 2008 yılında imzalanan Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması ile 2017 yılında gerçekleştirilen Türkiye-Angola Komisyonu oldukça hayatidir.

Angola ülke vize işlemleri, Angola ülke vize işlemleri, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Angola ülke ve vize Bilgisi danışmanınız.