• DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Angola ülke bilgisi, Travmatik geçmişi olan Angola !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıAngola Cumhuriyeti
BaşkentLuanda
Devlet BaşkanıJoão Lourenço
Başkan Yard.F. da Piedade Dias dos Santos
Resmi DillerPortekizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü1.246.700 km²
Nüfus29,78 milyon (2017)
Para BirimiKwanza (AOA)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+244
İnternet.ao

Angola Ülke Bilgisi, Angola Gezilecek Yerler ve Angola Vizesi hakkında bilgi sayfası

Angola ya da resmî adı ile Angola Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneybatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Kimbundu, Umbundu ve Kikongo dillerinde Ngola olarak adlandırılan ülkenin komşularını güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğuda Zambiya oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin günümüzde kullanılan ismi geçmişte Angola'nın batı kesimlerinde kurulu olan ve bir Bantu krallığı olan Ndongo Krallığı'nda krala verilen unvandan gelmektedir. O dönem krallara verilen Ngola unvanı o dönem sömürge devleti olarak bölgeye gelen Portekizli denizciler tarafından önce Luanda ve çevresi için kullanılmış, daha sonraları da günümüzde başka bir ili olan Benguela'yı kapsayacak şekilde genişletilmiş, 19.yy itibarıyla de o dönem henüz sınırları tam belirlenmeyen ancak Portekiz'in hakimiyeti altına aldığı bugünkü Angola topraklarını tamamı için kullanılmıştır.

Angola'ya bağlı olmasına rağmen anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan ve ülkenin kuzeyinde Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Cabinda bölgesi de Kongo Cumhuriyeti'nin yanı sıra yine Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınıra sahiptir. Ülkenin toplamda sahip olduğu 5.198 km sınırın 2.511 km'si Demokratik Kongo Cumhuriyeti (bu sınırın 225 km'lik bölümünü Cabinda bölgesine olan sınır oluşturmaktadır), 1.376 km'si Namibya, 1.110 km'si Zambiya ve 201 km'si ise Kongo Cumhuriyeti devleti ile oluşmaktadır. Angola sahip olduğu 1.246.700 km² ile dünyada en büyük 23. ülke konumunda iken bu alanların neredeyse tamamı karasal alanları oluşturmakta olup hiç sulak alan bulunmamaktadır. Angola'nın başkenti Luanda'dır.

Angola ülke bilgisi ve vizesi; Türkiye'de bulunan Angola Büyükelçiliği’nde size ihtiyaç duyduğunuz bilgiler için yardımcı olacaktır. Büyükelçiliğimiz Angola vatandaşlarına hizmet etmek ve korumakla mükelleftir. Bu bölümde, vize almak isteyen Türk vatandaşlarına gerekli olan bilgiler verilmektedir. Görevimiz vize alım işlemlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmaktır. Angola vizesi sorunuzu sorunuz.

Angola ülke, Angola gezi rehberi; Angola Afrika'nın güneybatısında yer alan tarihi ve turistik yerleri ile ünlü bir ülkedir. Bölgede birçok kilise, kale, ulusal park ve mükemmel dağlar bulunmaktadır. Maddi imkanları kısıtlı olan ülkenin ticari, finansal, siyasi ve kültürel olarak en önemli kenti yine Luanda'dır. Bölgede tarihi ve turistik açıdan birçok önemli alan bulunmaktadır. Turlar için arayınız.

Angola ülke

Angola ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye, Angola'yı bağımsızlığını</a> kazandığı 1975 yılında tanımıştır. Ülkemiz, Angola ile ilişkilerini 1998 yılında başlatılan Afrika Açılımı politikası çerçevesinde geliştirmeye önem vermektedir. Bu doğrultuda, Luanda Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 2010 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Angola hükümeti de 9 Ocak 2012’de ülkemizde bir Büyükelçilik açmıştır.

Angola ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Angola ülke Bilgisi danışmanınız.