• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Antigua ve Barbuda Ülke Bilgisi, öncesinde araştır !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıAntigua ve Barbuda
BaşkentSaint John's
KraliçeII. Elizabeth
BaşbakanGaston Browne
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Sistem
Yüzölçümü440 km²
Nüfus102.012 (2017)
Para BirimiDoğu karayip doları (XCD)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+1-268
İnternet.ag

Antigua ve Barbuda ülke bilgisi, Antigua ve Barbuda Gezi Rehberi...

Antigua ve Barbuda adalarının bilinen ilk yerleşimcileri MÖ 3. bin yılın başlarında buraya geldikleri tahmin edilen Aravak yerlileridir. Avrupa’nın bölgeye yönelik sömürge faaliyetleri kapsamında 1493 yılında adalardan büyük olanına gelen Kristof Kolomb, İspanya’daki Santa Maria de la Antigua Kilisesi’ne atfen adaya Antigua adını vermiştir.

Antigua 1632, Barbuda 1666 yılında İngiliz kolonisi hâline gelmiş, yüzyılın ikinci yarısındaki kısa süreli Fransız işgali dışında yüzyıllar boyunca Britanya Rüzgâraltı Adaları (Leeward Islands) adlı İngiliz kolonisinin bir parçası olarak varlığını sürdürmüştür. Şeker kamışı üretiminde önemli bir bölge olarak kullanılan adalar, aynı zamanda Afrika’dan Amerika’ya getirilen kölelerin eğitilerek sömürge bölgelerine yollandığı bir üs olarak kullanılmıştır. Bu süreçte yerli halk tamamen katledilmiş ve adaların demografik yapısı değiştirilerek köle ticareti yoluyla getirilen Afrika kökenliler buraya yerleştirilmiştir. Antigua, 18. yüzyılda İngiliz Kraliyet Donanması Karayip Filosu’nun merkezi olarak kullanılmıştır. 1834 yılında köleliğin yasal olarak kaldırılmasının ardından halk düşük ücretlerle ve eskisine benzer yaşam koşullarında çalışmaya devam etmiştir.

20. yüzyılın ortalarından itibaren bölgedeki adaların bağımsızlık sürecine girmesiyle birlikte Rüzgâraltı Adaları kolonisi 1958 yılında dağılmış, Antigua ve Barbuda adaları 1958-1962 yılları arasında yine bir İngiliz kolonisi olan Batı Hint Adaları Federasyonu içerisinde yer almıştır. Bu federasyonun da dağılmasının ardından İngiltere Antigua’ya 1967 yılında özerklik vermiş, 1981 yılında ise Antigua ve Barbuda adaları bir devlet olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bununla birlikte ülke hâlen İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) üyesi olup, Birleşik Krallık’ın bir parçasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorunda değildir. Antigua ve Barbuda'ya Türkiye'den gidecek olanların Bordo(Umuma Mahsus ) Pasaport sahibi olması halinde ülkeye 90 gün vizesiz giriş yapabilme hakkı bulunmaktadır. Gri(Hizmet), Yeşil (Hususi) ve Siyah (Diplomatik) Pasaport sahipleri ise Antigua ve Barbuda için vizeden muaftır. T.C Vatandaşları için vize gerekli değildir.

Karayiplerin eşsiz güzellikleri biliriz. Eşsiz sahilleri ile taçlanan, adalar ülkesi Antigua ve Barbuda’da ise Karayipler’i yaşamak bir başka güzeldir. Bu güzellikleri fazla bozulmamış bir ülkede yaşamak ise Karayipler’in mükemmelliğini katlayan bir unsur. Mükemmel sahillere uzanıp eşsiz denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız rotanızı Antigua ve Barbuda’ya çevirme vakti!

Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız kapsamında bölgeye daha çok ilgi gösterilmesi, bölgede yeni Büyükelçilikler açılması, TİKA kanalıyla kalkınma ve teknik işbirliği projeleri yürütülmeye başlanması ve bölgesel örgütler ile kurumsal ilişkiler kurulması, Antigua ve Barbuda ile ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlamıştır. Santo Domingo Büyükelçiliğimiz akreditedir.

Antigua ve Barbuda Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Antigua ve Barbuda Ülke Bilgisi danışmanınız.