• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Arjantin Ülke, Arjantin seyahatten önce keşfedin !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıArjantin Cumhuriyeti
BaşkentBuenos Aires
BaşkanAlberto Ángel Fernández
Başkan Yard.Cristina Fernández de Kirchner
Ulusal Dilİspanyolca
Yönetim ŞekliBaşkanlık
Yüzölçümü2.780.400 km²
Nüfus44,27 milyon (2017)
Para BirimiPeso (ARS)
Zaman DilimiUTC-3
Telefon Kodu+54
İnternet.ar

Arjantin Ülke Bilgisi, Arjantin gezi rehberi, Arjantin vize işlemleri ...

Arjantin Ülke Bilgisi; Arjantin Cumhuriyeti (İspanyolca: República Argentina) 34° 36’ Güney enlemleri ve 58° 27’ Batı boylamları arasında, Güney Amerika Kıtası’nda yer alan bir ülkedir. Arjantin’in toplam yüzölçümü 2.791.810 km²'dir. Türkiye'den yaklaşık 3,5 kat büyük, nüfusu ise 2001 yılı nüfus sayımı rakamlarıyla 36.260.130 kişidir. Arjantin Güney Amerika Kıtası’nın güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanan bir devlettir; kıyı şeridinin uzunluğu 4989 km’dir.

Arjantin’in sahip olduğu toprak Güney Amerika Kıtası’nda 2. dünya genelinde ise 8. en büyük topraktır. Şili (5308 km), Bolivya (832 km), Paraguay (1880 km), Brezilya (1261 km) ve Uruguay (580 km)'la sınırı bulunmaktadır. Arjantin’in adı Latince ‘’Argentum’’ (gümüş) kelimesinden gelir. İspanyol kolonicilerinin bu topraklarda bulmayı umduğu madenin ne olduğu ülkenin isminden de açıkça anlaşılabilir. Ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır. Arjantin yaklaşık 2,8 milyon kilometrekarelik alanıyla, uzun bir kareyi anımsatan bir şekilde kuzeyden güneye doğru indikçe daralır.

Kuzeyden güneye kadar olan uzunluğu 3694 km ve batıdan doğuya uzanan en geniş topraklarının uzunluğu ise yaklaşık 1423 km’dir. Doğu kıyıları boyunca Atlantik Okyanusu uzanır, batısında Şili, kuzeyinde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğusunda ise Brezilya ve Uruguay bulunur. Geniş ve soğuk bir çöl olan Patagonya 2001 yılındaki ekonomik krizin ardından tarıma açılmıştır.

Arjantin ülke bilgisi ve Arjantin Vize bilgisi. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri Arjantin'e yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Vizesiz tatil imkanıyla Arjantin'in keyfini çıkarmak için en ucuz Arjantin uçak biletleri sizi bekliyor. Arjantin’e gidecek vatandaşlarımız pasaport sürelerine dikkat etmeleri gerekir.

Arjantin ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Buenos Aires Arjantin’in başkenti ve Sao Paulo'dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük kenti. İspanyolcada “Güzel Havalar” anlamına gelen ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires’in nüfusu 13 milyona yakın. Kentin çoğunluğu İspanyol ve İtalyan. Maradona‘nın memleketi ve pembe dizi cenneti Arjantin, Güney Amerika‘da bulunmaktadır.

Arjantin ülke bilgise ve Türkiye ilişkileri; Arjantin ile ülkemiz arasındaki ticari ilişkiler genel olarak değerlendirildiğinde, pazara göre düşük bir dış ticaret hacminin bulunduğu görülmektedir. 2015 yılında göreve başlayan Macri Hükümeti döneminde, daha önce yoğun olarak uygulanan ithalat kısıtlamalarının kaldırılması, Arjantin’le ticareti geliştirilmesi önemli bir fırsat olmuştur.

Arjantin ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Arjantin ülke Bilgisi danışmanınız.