• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Arnavutluk ülke bilgisi, Seyahatten önce keşfedin !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıArnavutluk Cumhuriyeti
BaşkentTiran
CumhurbaşkanıBayram Begay
BaşbakanEdi Rama
Resmi DilArnavutça
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü28.748 km²
Nüfus2,838 milyon (2020)
Para BirimiLek (ALL)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu355
İnternet.al

Arnavutluk Ülke, Arnavutluk Gezi Rehberi, Arnavutluk vize işlemleri ...

Arnavutluk ülke (Arnavutça: Shqipëria), resmî adı Arnavutluk Cumhuriyeti (Arnavutça: Republika e Shqipërisë, /ɾɛpuˈblika ɛ ʃcipəˈɾiːs/), Güneydoğu Avrupa'da bir ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya ve güneyinde Yunanistan'dır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı vardır. İyon Denizi ile Adriyatik Denizi arasındaki Otranto Boğazı'nın karşısındaki İtalya'ya uzaklığı 72 km'den (45 mil) daha azdır.

Arnavutluk, Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, İslam Konferansı Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması, Frankofon ve kurucu üye olarak Akdeniz İçin Birliğe üyedir. Arnavutluk, ayrıca Avrupa Birliği'nin resmî adayıdır. Arnavutluk, parlamenter demokrasiye ve bir geçiş ekonomisine sahiptir. Arnavutluk'un başkenti olan Tiran, ülkedeki 2.831.741 kişinin yaklaşık 421.286'sını barındırmakta olup metropol alanında ise bu rakam 763,634'tür.

Serbest piyasa reformları, özellikle enerji ve ulaşım altyapılarının gelişiminde, ülkeye doğrudan yabancı yatırımların kapısını açmıştır. Arnavutluk yüksek bir İGE'ye sahiptir ve evrensel bir sağlık sistemi ile ücretsiz ilk ve orta öğretim sunmaktadır. Arnavutluk bir üst-orta gelir ekonomisine sahiptir ve ülke ekonomisine hizmet sektörü hakim olup bunu sanayi ve tarım sektörü takip etmektedir.

Arnavutluk ülke bilgisi ve Arnavutluk vizesi; Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayan süre için veya transit geçişlerde vize almadan girilir. T.C. ile Arnavutluk Hükümeti arasında vizenin karşılıklı kaldırılması anlaşması 4 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Arnavutluk vizesi

Arnavutluk ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Arnavutluk, Balkanların ve Avrupa’nın belki de en kendine has kültürlerinden biri. Bir kış mevsiminde nerdeyse boydan boya ülkeyi gezmeme rağmen çok etkilenmiş ve pek bir keyif almıştım. Çoğunlukla kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği Arnavutluk, zengin kültürü, köklü tarihi, farklı mimarisi ve capcanlı hayatıyla gidilip görülmesi gereken ülke.

Arnavutluk ülkesi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye Arnavutluk’u Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrarın tesisinde stratejik öneme sahip bir ülke görmekte ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine destek vermektedir. İki ülke arasında hâlihazırda 12 adet kardeş şehir ilişkisi tesis edilmiştir. Ülkemizi 2017 Eylül ayı itibarıyla 82,346 Arnavut turist ülkesinden Türkiye’ye ziyaret etmiştir.

Arnavutluk ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Arnavutluk ülke Bilgisi danışmanınız.