• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Avusturya Vizesi – Avusturya vizelerine dair herşey!

Avusturya Ticari Vize

Schengen - C Tipi Vizesi her 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak turistik, ticari veya ziyaret amaçlı seyahatler içindir. 90 günden fazla ve 6 ay kalış süresini aşmayacak seyahatler için ise D tipi Vizesine başvurulmalı. Her bir Vize başvurusu yetkili temsilci tarafından değerlenir. Genel olarak Schengen - Vizesine sahip kişiler, Schengen Sınır Yasalarının 6. Maddesi uyarınca düzenlenmiş ve herhangi bölgesel bir kısıtlamaya tabi tutulmamışsa, Schengen bölgesine girme ve kalma hakkına sahiptir. Avusturya vize işlemleri.

Avusturya Çalışma Vizesi

Çalıştırma izni bir yıl süreli olup Avusturya’daki işverenin bir yabancıyı ülke sınırları içinde bir yıl boyunca çalıştırmasına imkan verir. Çalıştırma izni belirli bir süreyle belirli bir iş yeri için geçerlidir. İşverene ilk kez çalıştırma izni verilmesi Avusturya’daki çalışma izinleri kontenjanına bağlıdır ancak bununla birlikte Avusturya’daki iş piyasasının durumuyla da yakından alakalıdır. Buna göre Avusturya sınırları içinde üçüncü ülkelerden gelen çalışanların toplam işgücü potansiyeli bütün ülkenin istihdam oranının %8’ini aşmamalıdır. Bu oran ancak istisnai durumlarda arttırılabilmektedir.

Avusturya Turist Vizesi

Kısa süreli 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalış süresi Avusturya turistik başvurularınızda randevu alma zorunluluğunuz vardır. Avusturya Konsolosluğuna, parmak izinizin alındığı vize başvuru merkezlerinden randevunuzu oluşturmanız gerekir. 2021 yılında ve sonrasında Avusturya vizesi için parmak izi verdiyseniz, İstanbul Avusturya Konsolosluğu’nun yetki alanında bulunan illerde ikametiniz bulunuyorsa, yetki yazısı vereceğiniz kişi/kurum aracılığıyla başvuru randevusuna gelmeden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Avusturya Ulusal Vize

Avusturya Ulusal, D Vizesinin verilmesi başvuru sahibinin beyanlarına ve dolayısıyla Avusturya'da 90 günden fazla kalabilmek için sunduğu gerekçelerin yeterince belgelenmiş olmasına bağlıdır. İstisna durumlarda D tipi Vize süreci 12 aya kadar uzatılabilir (örn. mevcut Uluslararası sözleşmelere bağlı olarak). Bir Schengen ülkesi tarafından verilen uzun süreli vizeye (D Tipi) sahip olanlar, bu vize ve geçerli bir seyahat belgesi (Pasaport) ile Schengen Ülkelerinde, herhangi bir 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde konaklayabilirler. Avusturya Ulusal vize işlemleri için bilgi isteyiniz.

Avusturya vize işlemleri; Kısa süreli seyahatler, uzun süreli seyahat vizeleri;

Avusturya vizesi; 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Avusturya veya Schengen Bölgesinde kalmak istiyorsanız bir Schengen Vizesine (C Tipi Vize) ihtiyacınız olacaktır.

Turistik seyahat amacıyla yapacağınız vize başvurusu için aşağıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Seyahate katılacak herkes için (küçük çocuklar için de) ayrı başvuruda bulunulması şarttır.

Başvurunuzu aşağıdaki üç aşamada hazırlayınız:

1. Avusturya vizesi başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunu doldurup formunun çıktısını alıp, elle doldurulur. Başvuru formları ücretsizdir.

2. Başvuru formuna ilave edilecek evrakları hazırlayınız. Eksik evrak başvurunuzun red edilmesine neden olabilir. Seyahat amacınıza göre hazırlanması gereken evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir.

3. Avusturya vizesi başvurusunda bulunmak Kolay Vize Danışmanımıza evrakları teslim etmeniz ve Randevu alınması ile başlar. Başvuruyu zamanında gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Mevcut düzenlemeler gereği, vize başvurularının 15 gün içerisinde sonuçladırılması gerekmektedir. Bu nedenle Schengen Vizesi için en geç seyahatinizden 15 gün önce başvurmalısınız. Schengen Vizesi başvurunuzu en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz.

Avusturya Vize Başvurusu

Avusturya vize başvurusunda bulunmak üzere Avusturya’nın dış temsilciliğindeki veya Danışmanlarımıza randevu alınıp alınmadığı konusunda takip ediniz. Eğer şahsen gelmeniz gerekiyor iseniz randevunuza zamanında geliniz. Görüşmede tüm başvuru evrakları eksiksiz teslim edilir, vize işlem ücreti ödenir ve seyahatinizle ilgili soruları cevaplandırmanız istenir. Ayrıca fotoğrafınız ile –gerekli olduğu takdire – parmak izi kayıtlarınız alınır. Almanya temsilciliklerinde bölge ayrımı yoktur.

Son 59 ay içinde Avusturya Schengen vizesi başvurusu sırasında parmak izi vermiş olan başvuru sahipleri, şahsen başvuru zorunluluğundan muaftır.

Avusturya vize Başvurusu Değerlendirme Süreci

Avusturya’nın dış temsilciliği başvurunuzu inceler ve ilgili kararları verir. Bu bağlamda öncelikle başvurunuzun yasal koşulları yerine getirip getirmediği denetlenir. Vize başvuru değerlendirme süresi esas itibariyle 15 güne kadar sürebilir. Yasal olarak tanınan başvuru değerlendirme süreci devam ederken, vize başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair soruların cevaplandırılamayacağını anlayışla karşılamanızı rica ederiz. Ayrıca başvuru işlem süreci hakkında yalnızca başvuru sahiplerine, onların yasal temsilcilerine veya başvuru sahipleri tarafından yazılı vekaletnameyle yetkilendirilmiş kişilere bilgi verilmektedir.

Avusturya Vize başvurum reddedildi. – Ne yapabilirim?

Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz.Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz.

Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Kolay Vize Danışmanı na bildiriniz!

Alınan Avusturya vizesinde isminiz, pasaport numaranız ve fotoğrafınız yer almaktadır. Ayrıca vizenin geçerlilik süresi belirtilmiştir. Bu süre, seyahatinizin gerçekleşeceği zamanı kapsamaktadır. Avusturya’da kalacağınız günlerin sayısı da vizede kayıtlıdır. Bu sayı, vize geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’nde azami kaç gün kalabileceğinizi gösterir. Avusturya Temsilciliği seyahatinizde esneklik sağlamayı hedeflemektedir: Gerekli durumlarda seyahatinizde kısa vadeli değişiklikler yapabilmeniz için, vizenizin geçerlilik süresini kalacağınız gün sayısına 15 gün ekleyerek belirlemekteyiz.

Vizeye sahip olmak seyahat eden kişiye koşulsuz şartsız Avusturya´ya giriş hakkı tanımamaktadır. Bu konuda nihai kararı Schengen Bölgesi’ne girişte hudut kontrol makamları vermektedir. Sınır güvenlik görevlileri girişte pasaportunuz ve geçerli vizeyle birlikte, maddi durumunuz, seyahat süresi ve seyahat amacınız ile sağlık sigortanıza dair belgeleri talep edebilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda ibraz ettiğiniz evrakların bir kısmını (Avusturya’ya davetiye, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası poliçesi) seyahatinizde yanınızda bulundurunuz.

Yolculuk nereye olursa olsun, dönüş sevdiklerinize olsun. Kendinize dikkat ediniz. İyi yolculuklar

Avusturya vizesi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Avusturya vizesi danışmanınız.