Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Azerbaycan ülke bilgisi, Azerbaycan’ı gitmeden keşfet !

Azerbaycan Ülke Bilgisi

Azerbaycan ülke bilgisi, Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (Azerice: Azərbaycan Respublikası /ˈɑzæɾbɑjdʒɑn ɾespublikasɯ/), Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir. Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km'lik sınırı bulunmaktadır. Azerbaycan, zengin kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşır.[5] Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuştur, ancak iki yıl sonra 1920, 26 Nisan'da Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiş, 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve ardından Sovyetler Birliği topraklarına katılmıştır. Ülkenin tekrar bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ile gerçekleşmiştir. Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesini ve bu bölgenin çevresindeki yedi rayonu işgal etti. Dağlık Karabağ'da ortaya çıkan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, fiilen savaşın sona ermesinden bu yana bağımsız olmasına rağmen, diplomatik anlamda hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır ve Azerbaycan'a bağlı bir de jure bölge kabul edilir.

Azerbaycan ülke bilgisi ve Azerbaycan vizesi; Azerbaycan’ın kara sınır kapılarında vize itası uygulaması yoktur. Azerbaycan’a gelen vatandaşlarımız sadece Bakü Haydar Aliyev Havaalanında 1 aylık vize alabilmektedirler. Bu nedenle Azerbaycan’a kara yoluyla gelecek vatandaşlarımızın vizelerini Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden almaları gerekmektedir. www.kolayvize.org

Azerbaycan ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Farklı güzellikleriyle dikkat çeken Azerbaycan, kısa süre önce yaşadığı bağımsızlığın ardından dünyanın önemli merkezlerinden birisi haline dönüştü. Tarihte Türkiye ile hep yakın ilişkiler içerisinde olan ve siyasilerin “2 devlet tek millet” şeklinde yorumladıkları bu ülke, muhteşem güzellikleri size sunacaktır. Azerbaycan gezileri için teklif isteyiniz.

Azerbaycan ülke bilgisi ve ekonomisi; 1991'de bağımsızlığını kazandıktan sonra, özellikle geçiş döneminin ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler olmuş ve para birimi olarak Manat'a bağlı kalmıştır. Ancak Azerbaycan, verimli tarım arazileri ve doğal gaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin kaynaklara sahip bulunmaktadır. Ham petrol üretimi 2006'da günlük 600,000 varile ulaşmıştır.

Azerbaycan ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye, 30 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti\'ni 9 Kasım 1991\'de tanıyan ilk devlet olmuştur. Diplomatik ilişkiler 14 Ocak 1992\'de kurulmuş ve Bakü’de Başkonsolosluk olarak görev yapmakta olan temsilciliğimiz Büyükelçilik düzeyine yükselmiştir. Nahçıvan ve Gence Başkonsoloslukları faaliyet gösteriyor.

Azerbaycan ülke bilgisi ve uçak bileti; En ekonomik Azerbaycan uçak bileti fiyatları hakkında bilgi edinebilir, Kredi kartınız ile online olarak rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 0212 532 0 808 | Thy, Borajet, Anadolujet, AtlasGlobal, Pegasus, Onurair, SunExpress. Ucuz Azerbaycan Uçak Bileti ve Azerbaycan havayolları için bize ulaşabilirsiniz. Azal Havayolları ile rezervasyon ve bilet  sorunuz.

Azerbaycan ülke bilgisi ve hotel konaklama; Azerbaycan, Nahçıvan için otel fırsatlarının yanı sıra apart, hostel ve diğer konaklama seçeneklerini Kolay Vize ile kolayca bulabilirsiniz. Azerbaycan, Bakü için otellerimiz arasından seçim yaparak rezervasyon yapın veya alternatif olarak , ve gibi popüler yerlere yakın otelleri karşılaştıralım. Azerbaycan için oteli mi arıyorsunuz? Öyleyse iletişim kurunuz.


Azerbaycan Vizesi, Azerbaycan ülke hakkında, Azerbaycan ticari vizesi, Azerbaycan bayrağı, Azerbaycan ekonomisi, Azerbaycan başkenti, Azerbaycan - Türkiye ilişkileri, Azerbaycan uçak bileti, Azerbaycan otel konaklaması, Azerbaycan ulaşım, Azerbaycan nasıl gidilir, Azerbaycan idari yapı, Azerbaycan komşuları, Azerbaycan gece hayatı, Azerbaycan nüfus yapısı, Azerbaycan yönetim şekli, Azerbaycan\'da etnik gruplar, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Azerbaycan hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Azerbaycan Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA