• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Azerbaycan ülke, Kardeş ülke Azerbaycan keşfet !!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıAzerbaycan Cumhuriyeti
BaşkentBakü
Cumhurbaşkanıİlham Aliyev
BaşbakanAli Esedov
Resmi DillerAzerice
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü86.600 km²
Nüfus10,073 milyon (2019)
Para BirimiManat (AZN)
Zaman DilimiUTC+4
Telefon Kodu+994
İnternet.az

Azerbaycan Ülke Bilgisi, Azerbaycan gezi rehberi ve Azerbaycan vize işlemleri ...

Azerbaycan ülke bilgisi, Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (Azerice: Azərbaycan Respublikası /ˈɑzæɾbɑjdʒɑn ɾespublikasɯ/), Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir. Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçivan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km'lik sınırı bulunmaktadır. Azerbaycan, zengin kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşır.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuştur, ancak iki yıl sonra 1920, 26 Nisan'da Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiş, 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve ardından Sovyetler Birliği topraklarına katılmıştır. Ülkenin tekrar bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ile gerçekleşmiştir.

Azerbaycan ülke bilgisi ve Azerbaycan vizesi; Azerbaycan’ın kara sınır kapılarında vize itası uygulaması yoktur. Azerbaycan’a gelen vatandaşlarımız sadece Bakü Haydar Aliyev Havaalanında 1 aylık vize alabilmektedirler. Bu nedenle Azerbaycan kara yoluyla gelecek vatandaşlarımızın vizelerini Azerbaycan Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden almaları gerekir.

Azerbaycan ülke bilgisi ve gezi rehberi; Farklı güzellikleriyle dikkat çeken Azerbaycan, kısa süre önce yaşadığı bağımsızlığın ardından dünyanın önemli merkezlerinden birisi haline dönüştü. Tarihte Türkiye ile hep yakın ilişkiler içerisinde olan ve siyasilerin “iki devlet tek millet” şeklinde yorumladıkları bu ülke, muhteşem güzellikleri size sunacaktır. Azerbaycan gezileri için teklif isteyiniz.

Azerbaycan ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye, 30 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti'ni 9 Kasım 1991'de tanıyan ilk devlet olmuştur. Diplomatik ilişkiler 14 Ocak 1992'de kurulmuş ve Bakü’de Başkonsolosluk olarak görev yapmakta olan temsilciliğimiz Büyükelçilik düzeyine yükselmiştir. Nahçıvan ve Gence Konsoloslukları faaliyettedir.

Azerbaycan Ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vize, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, Azerbaycan ülke danışmanınız.