• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Bahamalar Ülke, Bahamalar hakkında temel bilgiler .

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBahama Milletler Topluluğu
BaşkentNassau
KraliçeIII. Caharles
BaşbakanPhilip Davis
Resmi Dillerİngilizce
Yön. ŞekliAnayasal Monarşi
Yüzölçümü13.878 km²
Nüfus395.361 (2017)
Para BirimiBahama doları (BSD)
Zaman DilimiUTC−5 (EST)
Telefon Kodu+1-242
İnternet.bs

Bahamalar Ülke, Bahamalar gezi rehberi ve Bahamalar vize işlemleri ...

Bahamalar Ülke; Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler'de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika ülkeleri'nden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispanyola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar.

Bahamalar'ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 261.000'dir (1991). Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır. Bahamalar'a ilk gelen İspanyol kaşifler adaların etrafında yer alan nehirleri Baja Mar (Türkçe: Sığ deniz) olarak adlandırmışlardır. İlerleyen süreçte bu tanımlama ada ülkesinin tamamı için kullanılmaya başlanmıştır.

Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir Pazar ekonomisine sahip olan Bahamalar'ın 1989 gayri safi millî hasılası (GSMH) 2 milyar 820 milyon ABD dolarını bulmuştur. Tarımın GSMH ve istihdam içindeki payı %5 dolayındadır. Ülkenin gıda gereksiniminin neredeyse tümü büyük ölçüde ABD’den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir. Madencilik yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır. Bahamalar'ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahama'daki Freeport'ta büyük bir çimento fabrikası vardır.

Bahamalar ülke; Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Bahamalar’a seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Resmi pasaport sahibi Bahamalar vatandaşları 90 güne kadar vizeden muaftır. Haziran-Kasım döneminde fırtınalar görülebilmektedir. Bu dönem ülkeye seyahat edecek vatandaşlar hava durumunu kontrol etmeliler.

Bahamalar ülkesi ve gezilecek yerleri; Amerika’nın incisi Bahamalar, kış aylarında yaz tatili düşleyen binlerce seyahat severe muhteşem aktivitelerle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor. Gemiyle yapılan Miami turlarının eğlenceli duraklardan biri olan Bahamalar’da ne yapılır, nasıl zaman geçer sizler için sıraladık., Bahamalar gezilecek yerleri Kolay Vize acentamız ile keşfedin.

Bahamalar ülke ve Türkiye ilişkileri; Ülkemiz ile Bahamalar arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin farklı dış politika nedeniyle sınırlı kalmıştır. Son yıllarda ivme kazanan Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikası kapsamında bölgeye daha fazla ilgi gösterilmesi, bölgede yeni Büyükelçilik açılması, bölge ülkeleri gibi Bahamaları kapsar.

Bahamalar ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Bahamalar ülke bilgisi ve Bahamalar Vizesi danışmanınız.