• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Bangladeş ülke, Seyahatten önce ülkeyi keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBangladeş Halk Cumhuriyeti
BaşkentDakka
Devlet BaşkanıAbdul Hamid
BaşbakanŞeyh Hasina Vecid
Resmi DillerBengalce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü147,570 km²
Nüfus164,7 milyon (2017)
Para BirimiTaka (BDT)
Zaman DilimiUTC+6
Telefon Kodu880
İnternet.bd

Bangladeş Ülke Bilgisi, Bangladeş gezi rehberi ve Bangladeş vize işlemleri ...

Bangladeş ülke, Bangladeş (Bengalce: বাংলাদেশ ['baŋlad̪eʃ] Bangladesh), resmi olarak Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Güney Asya'da bir ülkedir. Myanmar ile Hindistan sınır komşusudur. Bangladeş'in anlamı "Bengal'in ülkesi" olup resmi dili Bengalcedir. Nüfusun %89'u Müslüman, resmi dini İslam'dır. Geri kalan kısmı Hindu ve Budisttir. 1971 senesine kadar Pakistan'ın "Doğu Pakistan" adlı eyaleti, daha önceleri de İngilizlerin Kıta Hindi'nde Bengal eyaleti idi. Kuzey-güney arası 625 kilometre, doğu-batı arası 304 kilometredir. Dakka Bangladeş'in başşehri ve en büyük şehridir. Diğer büyük şehirler Chittagong, Khulna, Rajshahi, Barisal ve Sylhet'dir. Diğer belediyeler üyeleri seçerken bu metropolitan şehirler belediye başkanını seçerler. Başkanlar ve üyeler beş yıllığına seçilir.

Bangladeş ekonomileri için stratejik olarak önemli olan Kuzeydoğu Hindistan'da , Nepal ve Bhutan Bangladeşli limanlar bunlar için denizcilik erişim sağlamak gibi karayla çevrili bölgeler ve ülkeler. Çin ayrıca dahil olmak üzere karayla güneybatı için potansiyel bir ağ geçidi olarak Bangladeş'i görür Tibet , Sichuan ve Yunnan.

2019 itibariyle Bangladeş'in kişi başına GSYİH geliri $ 5028 (ABD IMF verilerine göre tahmin edilmektedir PPP ) ve ABD (nominal) $ 1,906. Bangladeş üyesidir D-8 , Bölgesel İşbirliği Güney Asya Derneği , Uluslararası Para Fonu , Dünya Bankası , Dünya Ticaret Örgütü ve Asya Altyapı Yatırım Bankası . Ekonomi altyapısı darboğazları, yetersiz güç ve gaz kaynakları, bürokratik yolsuzluk, siyasi istikrarsızlık, doğal felaketler ve vasıflı işçi eksikliği güçlükleriyle karşı karşıya.

Bangladeş ülke bilgisi ve Bangladeş vizesi; Bangladeş seyahatten önce T.C. vatandaşları Bangladeş vizesi almaları gerekir. Bangladeş’in Türkiye’ye vize uygulaması bulunurken, Bangladeş Konsolosluğu veya Bangladeş Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden vizenizi edinebilirsiniz. Kolay Vize danışmanımız sizin adınıza Bangladeş vizesi başvurusunda bulunabilir.

Bangladeş gezilecek yerleri; Güney Asya’da bulunan Bangladeş’te mutlaka gezmeniz gereken şehir, ülkenin kalbinin attığı, en büyük şehir aynı zamanda başkent de olan Dakka. Bangladeş, aynı zamanda doğal yaşamı gözlemleyebileceğiniz ve doğası bakımından da hiç küçümsenmeyecek bir ülke. Cox’s Bazar’a gidip dünyanın en uzun plajını görebilirsiniz. Bangladeş vize soruları için yazınız.

Bangladeş bilgisi ve Bangladeş vizesi; Bangladeş seyahatten önce T.C. vatandaşları Bangladeş vizesi almaları gerekir. Bangladeş’in Türkiye’ye vize uygulaması bulunurken, Bangladeş Konsolosluğu veya Bangladeş Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden vizenizi edinebilirsiniz. Kolay Vize acentamız sizin adınıza Bangladeş vizesi başvurusunda bulunabilir.

Bangladeş ülke, Bangladeş ülke bilgisi, Bangladeş vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Bangladeş ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.