• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Belçika ülke bilgisi, Batı Avrupa’nın eski tarihini keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBelçika Krallığı
BaşkentBrüksel
KralPhilippe
BaşbakanAlexander De Croo
Resmi DillerFelemenkçe, Almanca
Yönetim ŞekliAnayasal Monarşi
Yüzölçümü30.158 km²
Nüfus11,46 milyon (2019)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kod+32
İnternet.be

Belçika ülke bilgisi, Belçika gezi rehberi ve Belçika vize işlemleri ...

Belçika, resmî adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği’ne üyedir. Birliğin ve NATO gibi uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²'lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 11,4 milyon kişidir. Cermen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturan Belçika’da Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konuşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup Felemenkçe’nin resmî dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızcanın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi'nden oluşur. Valon Bölgesi'nin sınırları içinde kalan ve Almanya'ya komşu Almanca konuşan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bağlı olmakla birlikte bazı alanlarda özerkliğe sahiptir ve yaşadıkları bölgede Almanca resmi dildir. Belçika'nın dilsel çeşitliliği ve bununla ilgili politik ve kültürel anlaşmazlığı, Belçika tarihine ve yönetim sistemine yansımıştır.

Belçika adı, Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerin yaşadığı, Roma eyaleti Gaul’ün en kuzeyindeki Gallia Belgica’dan kaynaklanır. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarihsel olarak Benelüks’ten daha büyük bir alanı kaplayan Alçak Ülkeler diye anılır. Orta Çağ'ın bitiminden 17. yüzyılın başlarına kadar ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olan ülke 16. yüzyıldan 1830'daki Belçika Devrimi'ne kadar Avrupa güçleri tarafından birçok muharebeye sahne olarak Avrupa'nın savaş alanı olarak tanımlanmış. Bu ünvanı I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı ile de güçlenmiştir.

Bağımsızlığın üzerine ülke hevesle Endüstri Devrimi’ne katılmış ve 20. yüzyıl boyunca Afrika’da birçok koloni kurmuştur. Belçika’da 20. yüzyılın ikinci yarısına ise bir yandan Felemenkler ve Frankofonlar arasındaki çatışma diğer yandan Flaman ve Valon Bölgeleri arasındaki eşit olmayan ekonomik gelişme damgasını vurmuştur. Bu hala devam eden çatışmalar ülkede üniter devlet yapısından Federal Devlete doğru bir dizi reformun yapılmasına neden olmuştur.

Belçila ülke; Kolay Vize sitemiz, Belçika’ya ziyaretler için Belçika Vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar ve Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği / Başkonsolosluğunun yetkili olduğu yabancı ülkelerdeki vatandaşlar için geçerli prosedürler hakkında bilgi sunmaktadır. Belçika vize işlemleri başvuru için iletişim kurunuz.

Belçika ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Belçika, farklı güzellikleriyle dikkat çeken bir Avrupa ülkesidir. Diğer Avrupa ülkelerine yakın olmasıyla adeta bir merkez statüsünde olan Belçika, kozmopolit yapısıyla dikkat çekiyor. Belçika'ya gidilmesi için çok sebep sayılabilir. Geçmişin izlerini taşıyan şehirler, sakin ve görkemli köyler, gotik mimarisiyle dikkat çeken kiliseler.

Belçika ülke bilgisi; Belçika Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında diplomatik ilişkiler 1838 yılında tesis edilmiştir. Belçika Kralı Philippe, Veliaht Prens olduğu dönemde, 15-19 Ekim 2012 tarihlerinde bir ticaret heyetiyle birlikte Türkiye’yi ziyaret etmiştir. 2016 yılında 415 bin (413.614) Belçikalı turist ülkemizi ziyaret etmiştir. Ülkemizde 595 Belçika firması faaliyettedir.

Belçika ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Belçika ülke Vizesi danışmanınız.