Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Belize ülke bilgisi, Belize unutulmaz tatil için keşfet!

Belize Ülke Bilgisi

Belize ülke bilgisi, Belize, Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973'e kadar İngiliz Honduras'ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir. El Salvador'dan sonra Orta Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülke olan Belize, aynı zamanda bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir. İlk zamanlar Maya topraklarının bir parçası olan Belize'ye Amerika'nın keşfinden sonra 1500'lerde ilk yerleşen İspanyollardır. 1600'lü yılların ortasında İngilizler yerleşmişler ve tabii kaynaklarını Avrupa'ya taşıdıkları gibi Afrika'dan insanları getirerek köle olarak kullanmışlardır. 1860 senesinde tamamen İngilizlerin sömürgesi olan Belize, Britanya Hondurası olarak biliniyordu. 1964 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Belize, 1980'de Birleşmiş Milletler Teşkilatının denetimi altında yapılacak bir referandumla kendi yönetim şeklini seçme şansına sahip oldu. Yapılan referandum neticesinde 21 Eylül 1981 tarihinde tam bağımsızlığını ilan etti. Guatemala buna karşı çıktı ve Belize üzerinde hak iddia etti. Bunun üzerine, Guatemala tehdidine karşı ülkenin savunması İngilizlere verildi. 1984'te İngiliz birliklerinin çoğu ülkeden çekildi.

Belize ülke bilgisi ve belize vizesi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belize vize almaları gerekmemektedir. Sınır kapılarında ibraz etmeniz gerekebileceğinden dolayı tüm seyahatlerinizde var ise davetiye, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurunuz. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Belize ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Belize gidilecek yerler karayip adaları ve maya kalıntıları olarak ikiye ayrılmış: Adalar; San Pedro, San Ignacio, Caye Caulker, Abmbergris Caye. Maya Kalıntıları: San Pedro, San Ignacio, Caye Caulker, Abmbergris Caye.  Beliz’deki Maya kalıntıları, diğer ülkedekilerin aksine genelde dağa kazınmış ve dolayısıyla daha görkemli bir yapıya sahiptir.

Belize ülke bilgisi ve ekonomisi; Ekonomisi tarıma dayalı olan ülkede, ziraat, kuzeydeki ovalarda şekerkamışı ekimi şeklinde yapılmaktadır. Portakal, muz, greyfurt yetişir. Ormanlardan elde edilen kereste, çiklet imalatında kullanılan Manilkara zapota ağacı zamkı, tekstil boyacılığında kullanılan bakkam ağacından boya, şekerkamışı ve şeker ülkenin ihraç mallarıdır.

Belize ülke bilgisi ve ilişkileri; Ülkemizin Orta Amerika Entegrasyon Sistemi’ne (SICA) 2015 Şubat ayında gözlemci üye olmasının ardından gelişmeye başlamıştır. Belize’ye Guatemala Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ülkemiz ile Belize arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır.

Belize ülke bilgisi ve Belize uçak bileti; Belize uçak bileti sayfamızda ucuz Belize uçak bileti bulmak için karşılaştırma yaparak Belize uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Belize ülkesine uçan tüm hava yollarının fiyatlarını anlık olarak karşılaştırıp en ucuz, en hızlı ve en uygun biletleri güvenle ve teklif isteyiniz. Kolay vize acentamız grup ve münferit Belize uçak bileti fiyatı teklif alınız.

Belize ülke bilgisi ve otel konaklama; Kolay vize acentamız Inn Belize City konaklama imkanı sunmaktadır. Bu otelde her odada klima ve düz ekran TV bulunmaktadır. odalarda özel banyo ile donatılmıştır. Tesiste 24 saat açık resepsiyon bulunmaktadır. Otelde ayrıca araba kiralama hizmeti sunmaktadır. En yakın havaalanı Philip SW Goldson Uluslararası Havaalanı’dır. Belize otel teklifi alınız.

Belize vizesi, Belize ülke hakkında, Belize ticari vizesi, Belize bayrağı, Belize ekonomisi, Belize başkenti, Belize - Türkiye ilişkileri, Belize uçak bileti, Belize otel konaklaması, Belize ulaşım, Belize nasıl gidilir, Belize idari yapı, Belize komşuları, Belize gece hayatı, Belize nüfus yapısı, Belize yönetim şekli, Belize\'de etnik gruplar, Belize Ankara Büyükelçiliği, Belize İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Belize hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Belize Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA