• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Belize ülke bilgisi, Merak uyandıran bir ülke Belize !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBelize
BaşkentBelmopan
KraliçeIII. Charles
BaşbakanJhonny Briceno
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Demokrasi
Yüzölçümü23.201 km²
Nüfus374.681 (2017)
Para BirimiBelize Doları (BZD)
Zaman DilimiUTC-6
Telefon Kodu501
İnternet.bz

Belize Ülke Bilgisi, Belize gezi rehberi ve Belize vize işleri

Belize; Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973'e kadar İngiliz Honduras'ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir. El Salvador'dan sonra Orta Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülke olan Belize, aynı zamanda bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir.

İlk zamanlar Maya topraklarının bir parçası olan Belize'ye Amerika'nın keşfinden sonra 1500'lerde ilk yerleşen İspanyollardır. 1600'lü yılların ortasında İngilizler yerleşmişler ve tabii kaynaklarını Avrupa'ya taşıdıkları gibi Afrika'dan insanları getirerek köle olarak kullanmışlardır. 1860 senesinde tamamen İngilizlerin sömürgesi olan Belize, Britanya Hondurası olarak biliniyordu. 1964 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Belize, 1980'de Birleşmiş Milletler Teşkilatının denetimi altında yapılacak bir referandumla kendi yönetim şeklini seçme şansına sahip oldu. Yapılan referandum neticesinde 21 Eylül 1981 tarihinde tam bağımsızlığını ilan etti. Guatemala buna karşı çıktı ve Belize üzerinde hak iddia etti. Bunun üzerine, Guatemala tehdidine karşı ülkenin savunması İngilizlere verildi. 1984'te İngiliz birliklerinin çoğu ülkeden çekildi. Kuzey Amerika'daki birçok şehirden günlük uçuşlarla, buraya gelmek hayal edebileceğinizden daha kolay.

Belize ülke bilgisi ve Belize vizesi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belize vize almaları gerekmemektedir. Sınır kapılarında ibraz etmeniz gerekebileceğinden dolayı tüm seyahatlerinizde var ise davetiye, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurunuz. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Belize ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Belize gidilecek yerler karayip adaları ve maya kalıntıları olarak ikiye ayrılmış: Adalar; San Pedro, San Ignacio, Caye Caulker, Abmbergris Caye. Maya Kalıntıları: San Pedro, San Ignacio, Caye Caulker, Abmbergris Caye.  Beliz’deki Maya kalıntıları, diğer ülkedekilerin aksine genelde dağa kazınmış ve dolayısıyla daha görkemli bir yapıya sahiptir.

Belize ülke bilgisi; Ülkemizin Orta Amerika Entegrasyon Sistemi’ne (SICA) 2015 Şubat ayında gözlemci üye olmasının ardından gelişmeye başlamıştır. Belize’ye Guatemala Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ülkemiz ile Belize arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır.

Belize ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Belize ülke bilgisi danışmanınız.