• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Benin ülke bilgisi, 1960 yılına kadar Dahomey Krallığı

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBenin Cumhuriyeti
BaşkentPorto-Novo
BaşkanPatrice Talon
Başbakan
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliÇok Partili Demokrasi
Yüzölçümü112.622 km²
Nüfus11,18 milyon (2017)
Para BirimiCFA Frangı (XOF)
Zaman DilimiUTC+01:00
Telefon Kodu229
İnternet.bj

Benin ülke bilgisi, Benin gezi rehberi ve Benin vize işlemleri ...

Benin ya da resmî adı ile Benin Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso oluşturmakta olup, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Dahomey Cumhuriyeti adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur. 1975 yılında ülke içerisinde yaşanan siyasi gelişmeler neticesinde ülke adı Benin Halk Cumhuriyeti olarak değiştirilmiş, 1990 yılında da rejimin bir kez daha değişmesi ile ülkenin ismi günümüzde de kullanılan Benin Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir. Benin Ülkenin başkenti Porto-Novo'dur.

Ülkenin kurulu olduğu topraklara Fransa sömürgesi olduğu dönemlerde Dahomey Krallığı'nın kurulu olduğu bölgelerde yer almasına istinaden Dahomey olarak adlandırılmış, bu isim bağımsızlık döneminde de yeni ülkenin ismi olarak benimsenmiştir. Ülke içerisinde yaşanan rejim değişiklikleri neticesinde Benin adını alan ülkenin bu isminin Benin'in hem güncel toprakları hem de tarihi açısından ilişkisi bulunmayan Benin Krallığı'ndan esinlenerek kullanılmıştır.

Benin ülke bilgisi ve Benin vizesi; Şu anda diplomatik (kırmızı) pasaport hariç tüm Türk pasaportların vize alması şarttır. Sadece tek girişli ve üç aylık vize verebiliyoruz. Vize başvurularınız, Benin’e gitmek istediğiniz günden en az 15 gün önce yapılması önerilir. Aksi takdirde vize yetişmeyebilir. Benin Ankara Büyükelçiliği’nden, Elçilik de Benin İçişleri Bakanlığı’ndan onay alınıyor.

Benin ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Benin’in aynı zamanda Atlas Okyanusu'na da kıyısı vardır. Uzun yıllar Fransız sömürgesinde yaşayan ülke, 1960 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Benin'de tarihi açıdan önemli yapılar bulunmakla beraber ulusal park ilan edilen doğal alanlar da yer almaktadır. Benin seyahatinde gezilecek görülecek yerleri yazımızda bulabilirsiniz.

Benin ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Kotonu Büyükelçiliğimiz 10 Kasım 2014 tarihinde faaliyete başlamıştır. Benin’in Ankara Büyükelçiliği ise 16 Eylül 2013 tarihinde faaliyete geçmiştir. Ayrıca, Benin’in İstanbul ve İzmir’de Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Beninli zanaatkar kadınlara yönelik olarak 2014 yılında Türkiye’de, 2015 yılında Benin’de eğitim programları düzenlenmiştir.

Benin ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Benin Ülke bilgisi vizesi danışmanınız.