Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Benin ülke bilgisi, Benin’i gitmeden önce keşfet !

Benin Ülke Bilgisi

Benin ya da resmî adı ile Benin Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso oluşturmakta olup, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Dahomey Cumhuriyeti adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur. 1975 yılında ülke içerisinde yaşanan siyasi gelişmeler neticesinde ülke adı Benin Halk Cumhuriyeti olarak değiştirilmiş, 1990 yılında da rejimin bir kez daha değişmesi ile ülkenin ismi günümüzde de kullanılan Benin Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir. Ülkenin başkenti Porto-Novo'dur. Ülkenin kurulu olduğu topraklara Fransa sömürgesi olduğu dönemlerde Dahomey Krallığı'nın kurulu olduğu bölgelerde yer almasına istinaden Dahomey olarak adlandırılmış, bu isim bağımsızlık döneminde de yeni ülkenin ismi olarak benimsenmiştir. Ülke içerisinde yaşanan rejim değişiklikleri neticesinde Benin adını alan ülkenin bu isminin Benin'in hem güncel toprakları hem de tarihi açısından ilişkisi bulunmayan Benin Krallığı'ndan esinlenerek kullanılmıştır.

Benin ülke bilgisi ve Benin vizesi; Şu anda diplomatik (kırmızı) pasaport hariç tüm Türk pasaportların vize alması şarttır. Sadece tek girişli ve üç aylık vize verebiliyoruz. Vize başvurularınız,  Benin’e gitmek istediğiniz günden en az 15 gün önce yapılması önerilir. Aksi takdirde vize yetişmeyebilir. Benin Ankara Büyükelçiliği’nden, Elçilik de Benin İçişleri Bakanlığı’ndan onay alınıyor.

Benin ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Benin’in aynı zamanda Atlas Okyanusu'na da kıyısı vardır. Uzun yıllar Fransız sömürgesinde yaşayan ülke, 1960 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Benin'de tarihi açıdan önemli yapılar bulunmakla beraber ulusal park ilan edilen doğal alanlar da yer almaktadır. Benin seyahatinde gezilecek görülecek yerleri yazımızda bulabilirsiniz.

Benin ülke bilgisi ve ekonomisi; Benin'nin ticari imkanları günümüzde tam olarak kullanılabilmiş konumda değildir. Ülkenin sahip olduğu yüksek dış borç uluslararası kalkınma programlarına katılımını engellemektedir. Ülke ekonomisinin en önemli parçasını tarımsal faaliyetler oluşturmaktadır. Ülke nüfusunun %90'ını direkt ya da dolaylı olarak etkileyen tarımsal faaliyetler Benin için önemlidir.

Benin ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Kotonu Büyükelçiliğimiz 10 Kasım 2014 tarihinde faaliyete başlamıştır. Benin’in Ankara Büyükelçiliği ise 16 Eylül 2013 tarihinde faaliyete geçmiştir. Ayrıca, Benin’in İstanbul ve İzmir’de Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Beninli zanaatkar kadınlara yönelik olarak 2014 yılında Türkiye’de, 2015 yılında Benin’de eğitim programları düzenlenmiştir.

turkish-airlines-visa

Benin ülke bilgisi ve uçak bileti; Orhan Kural’ın da dört yıl önce başlattığı girişimler ile Türk Hava Yolları Benin’e direkt uçuşlar başlattı. İstanbul-Cotonou arasında haftanın dört günü gidişte direkt uçuş olarak 6 saat, dönüşte ise Abidjan’a uğrayarak 9 saat sürüyor.THY İstanbul-Benin seferleri nedeniyle Haziran 2014 tarihinde Kotonuy’a gerçekleşmiştir. Benin uçak bileti için iletişim kurunuz.

Benin ülke bilgisi ve hotel konaklama; Benin Otelleri,www.kolayvize.org ile mikemel Benin otelini seçebilirsiniz. İsteyen misafirler oda fiyatlarını karşılaştırabilir ve hemen müsaitlik durumunu sorabilirsiniz. Benin otellerini aramak çok kolay. Seyahatinizde en mükemmel konaklama imkânını bulmanıza yardımcı olması için Benin otelinin bilgisine ulaşabilirsiniz.


Benin vizesi, Benin ülke hakkında, Benin ticari vizesi, Benin bayrağı, Benin ekonomisi, Benin başkenti, Benin - Türkiye ilişkileri, Benin uçak bileti, Benin otel konaklaması, Benin ulaşım, Benin nasıl gidilir, Benin idari yapı, Benin komşuları, Benin gece hayatı, Benin nüfus yapısı, Benin yönetim şekli, Benin'da etnik gruplar, Benin Ankara Büyükelçiliği, Benin İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Benin hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Benin Turizm ve gezilecek yerler.

Hemen ARA