• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Beyaz Rusya Ülke Bilgisi, Avrupa’nın Akciğeri Belarus

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBelarus Cumhuriyeti
BaşkentMinsk
Devlet BaşkanıAleksandr Lukaşenko
BaşbakanRoman Golovçenko
Resmi DillerBelarusça, Rusça
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemi
Yüzölçümü207.595 km²
Nüfus9,508 milyon (2017)
Para BirimiBelarus Rublesi (BYR)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu375
İnternet.by

Beyaz Rusya Ülke Bilgisi, Beyaz Rusya gezi rehberi ve Beyaz Rusya vize işlemleri ...

Beyaz Rusya ülke bilgisi; Beyaz Rusya, Belarus (Beyaz Rusça ve Rusça: Беларусь) ya da resmî adıyla Belarus Cumhuriyeti; Rusça: Республика Беларусь), Doğu Avrupa'da bulunan bir devlet. Eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Bir Slav devleti olan Belarus'un başkenti Minsk'tir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya ve güneyde Ukrayna'dır. Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanıdır. 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya, gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmaya başlamış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmiştir.

Beyaz Rusya, Avrupa'da idam cezası veren tek ülkedir. 6. ve 8. yüzyıllar arası şu anki Ukrayna ve Polonya taraflarından gelen Beyaz Ruslar'ın ataları olan İslav kavimler, bu topraklara yerleşti ve daha önce burada yaşayan Fin-Ugor ve Baltik kökenli bazı kavimleri zamanla Slavlaştırdılar. 19. yüzyıla kadar Beyaz Rusya adında bir ülke ya da yönetim yoktu. Rusya, Batı ülkeleriyle kendi arasında tampon amaçlı Beyaz Rusya yönetimini kurdu. SSCB'nin dağılmasıyla da bağımsız oldu. Belarus, Rusya'nın en yakın müttefikidir. Belarus, bazı suçlara kararlar nezdinde Avrupa'da idam cezası verebilen tek ülkedir.

Beyaz Rusya ülke bilgisi ve vizesi; Umuma mahsus pasaport hamilleri ise karşılıklı olarak vizeye tabidir. Vizesi olup Belarus'a giriş yapan vatandaşlarımızın önce havalimanında kendilerine dağıtılan formları doldurmaları, bilahare ülkeye girişlerinden itibaren beş iş günü içerisinde ikamet ettikleri yerde bulunan yabancılar şubesine ikamet izni (registrasyon) için kayıt olmaları zorunludur.

Beyaz Rusya gezilecek yerleri; Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus‘un başkenti Minsk gezilecek yerleriyle misafirlerini fazlasıyla memnun eden bir yer. Şehirde görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Bunların başında Minsk’in merkezinde olan ve 1836 yılında kurulan Özgürlük Meydanı geliyor. Minsk’in kalbi burada atıyor desek yanlış olmaz. Meydan tarihi dokusuyla dikkat çekiyor.

Beyaz Rusya ve Türkiye ilişkileri; Türkiye, Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş, diplomatik ilişkiler 25 Mart 1992 tarihinde kurulmuştur. Belarus’la ilişkilerimiz yapıcı diyalog odaklı bir temelde, olumlu mecrada ilerlemektedir. Son dönemde ikili temas ve ziyaretlerde artış kaydedilmiştir. Ülkemizin başkent Minsk’te Büyükelçiliği bulunur. Belarus vizesi için yazınız.

Beyaz Rusya ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Beyaz Rusya ülke bilgisi danışmanınız.