• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Bolivya Ülke Bilgisi – Simon Bolivar anısına Bolivya!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBolivya Çokuluslu Devleti
BaşkentSucre
BaşkanLuis Arce
Başkan Yard.David Choquehuanca
Resmi Dillerİspanyolca, Quechua
Yönetim ŞekliSosyalist Cumhuriyet
Yüzölçümü1.098.581 km²
Nüfus11,76 milyon (2021)
Para BirimiBoliviano (BOB)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+591
İnternet.bo

Bolivya Ülke Bilgisi, Bolivya gezi rehberi ve Bolivya vize işlemleri ...

Bolivya ya da resmî adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti (İspanyolca: Estado Plurinacional de Bolivia) bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Sucre olup; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi diğer önemli şehirlerinden birkaçıdır. Ülke İspanyol sömürgeciliği döneminde Yukarı Peru olarak adlandırılan bu bölgeye daha sonra Güney Amerika'yı İspanyol boyunduruğundan kurtaran Simón Bolivar'ın anısına Bolivya (Bolivar'ın ülkesi) ismi verilmiştir.

Bolivya , 1809 yılında İspanya'ya karşı bağımsızlığını ilan etmesine karşın, İspanyol askerlerin ülkeden kovulması çok daha sonra, ancak 1825 yılında gerçekleştirilebildi. Bolivya'nın resmi dili İspanyolcadır. Ülkenin Batısında Şili ve Peru kuzey ve doğusunda Brezilya, doğusunda Paraguay, güneyinde Arjantin yer alır.

Bağımsızlık savaşçısı Simon BOLIVAR'ın adını alan Bolivya, 1825'te İspanyol yönetiminden ayrıldı; sonraki tarihinin büyük bir kısmı, son darbe 1978'de meydana gelen bir dizi darbe ve karşı çatışmadan oluşuyordu. Demokratik sivil yönetim 1982'de kuruldu, ancak liderler derin oturmuş yoksulluk, sosyal huzursuzluk ve yasadışı uyuşturucu üretimi gibi zor sorunlarla karşı karşıya kaldılar.

Aralık 2005'te Bolivyalılar, ülkenin geleneksel siyasi sınıfını değiştirme ve ülkenin fakir, yerli halkını güçlendirme sözü verdikten sonra, 1982'de sivil yönetimin restorasyonundan bu yana herhangi bir liderin en geniş marjı ile Sosyalizm lideri Evo MORALES başkanına Hareket seçti çoğunluğu. Aralık 2009 ve Ekim 2014'te Başkan MORALES kolayca yeniden seçildi. Partisi, değişim sürecine devam etmesine izin veren hükümetin yasama organının kontrolünü elinde tuttu.Şubat 2016'da MORALES, 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışmasına izin verecek anayasa değişikliğini onaylamak için referandumu dar bir şekilde kaybetti. Ancak, 2017 Yargıtay kararının insan haklarını ihlal ettiğini belirten bir karar, MORALES'in partisi tarafından 2019'da tekrar seçilmesi için gerekçe sağladı. MORALES, 20 Ekim 2019 seçimlerinde zafer talep etmeye çalıştı, ancak seçim sahtekarlığı iddiaları, şiddetin artması ve ordunun baskısı nihayetinde onu ülkeden kaçmaya zorladı. Geçici bir hükümet 2020 için yeni seçimler hazırlıyor.

Bolivya ülke bilgisi ve Bolivya vizesi; Bolivya'ya seyahat edecek vatandaşların ülke hava durumunu önceden öğrenmeleri, ilgili aşı ve tıbbi önlemlerini alarak seyahate çıkmaları yararlı olacaktır. Seyahat edecek umumi, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi T.C. vatandaşları vizeden muaftırlar. Türkiye dahil 50 ülkenin vatandaşları, 90 gün süre ile vizesiz Bolivya'ya girebilirler.

Bolivya ülke bilgisi ve Bolivya gezilecek yerleri; Latin Amerika’nın en nevi şahsına münhasır ülkelerinden biridir. Her adımda şaşıracaksınız, her adımda gerçekten dünyada dışa açık olup da değişmeyen bir yerin varlığıyla büyüleneceksiniz. Bolivya’da gezilecek yerlerin çoğunluğu başkent La Paz da toplanıyor. Geziye buradan başlayabilirsiniz. Bolivya turları için iletişim kurunuz.

Bolivya ülke bilgisi; Bolivya ile ilişkilerimiz, coğrafi uzaklık, iki ülkenin bölgesel ve küresel gündemi itibariyle ortak bir çıkar/çatışma noktasının bulunmaması gibi nedenlerle sınırlı kalmıştır. Ülkemiz ile Bolivya arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık, her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması ve farklı dış politika öncelikleri nedeniyle sınırlı kalmıştır.

Bolivya Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Bolivya Ülke vizesi danışmanınız.