• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Bosna-Hersek Ülke Bilgisi, Bosna ve Mostar’ı keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBosna-Hersek
BaşkentSaraybosna
Yüksek TemsilciValentin Inzko
BaşbakanZoran Tegeltija
Resmi DillerBoşnakça, Sırpça, Hırvatça
Yönetim ŞekliFederasyon
Yüzölçümü51,197 km²
Nüfus3,507 milyon (2017)
Para BirimiKonvertibıl Mark (BAM)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+387
İnternet.ba

Bosna-Hersek Ülke Bilgisi, Bosna-Hersek gezi rehberi

Bosna-Hersek Ülke Bilgisi; Ülke bir bütünü oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. İngilizcede ve daha birçok dilde etnik kimlik göz önünde tutulmadan tüm Bosna-Hersek halkına Bosnalı denir. Ancak Türkçede tarihten gelen yakınlıktan dolayı Bosnalı denildiğinde Boşnaklar yani Bosnalı Müslümanlar kastedilir. Ayrıca ülkede Bosnalı veya Hersekli olmak da ayrı etnik kimliği vurgulamak için kullanılır.

Ülke yönetim açısından iki devletçiğe bölünmüş durumdadır. Bunlar, Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti'dir. Kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan; doğudan Sırbistan; yine güneyden Karadağ ile çevrili olup Adriyatik Denizi'ne Neum şehrinin bulunduğu yerde yalnızca 20 km'lik (limanı olmayan) bir kıyısı bulunmaktadır. Ülkenin coğrafyası merkez ve güneyde dağlık, kuzeybatıda tepelik, kuzeydoğuda düzlük bir karakter sergiler. Devletin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna, birçok yüksek dağla çevrelenmiştir. Bu coğrafi özelliğinden dolayı şehir kış turizmine elverişlidir ve 1984 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.

Bosna-Hersek ülke bilgisi ve vize bilgisi; Vizenin, sınırda alınma olanağı olsa bile, seyahate çıkmadan önce ikamet edilen yerdeki ilgili konsolosluktan alınması tavsiye edilir. Vize alınmasının ülkesine göre zahmetli ve zaman alıcı olduğu akıldan çıkarılmayıp, vakitlice müracaat edilmelidir.  Vize gidiş-dönüş yani çift transit alınmalıdır. Bosna-Hersek vize bilgisi için iletişim kurunuz.

Bosna-Hersek gezilecek yerleri; Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna’dır. Saraybosna dışında bilinen diğer ünlü şehirleri ise köprüsüyle ünlü olan Mostar, Banja, Luka, Trebinje, Bihac, Neum, Medjurgorje, Tuzla, Srebrenista ve Prijedor'dur. Şehiler içinde bulunan Mostar köprüsü, Poçitel köyü, Kravitse şelalesi, Tuzla kantonu, Bosna piramitleri görülmesi gereken yerlerdir.

Bosna-Hersek ülke bilgisi ve ekonomisi; BH ekonomisinin en büyük sorunlarından biri işsizliktir. Son yıllarda gerek küresel krizin etkileri gerek ülkedeki siyasi istikrarsızlık istihdamı olumsuz yönde etkilemiştir. Dünya bankasının hazırladığı ve 190 ülkedeki yatırım ortamının elverişliliğini ölçen “Doing Business 2017” raporunda 81. sırada yer almaktadır. Başlıca ticaret ortağı Almanya’dır.

Bosna-Hersek Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Bosna-Hersek Ülke Bilgisi danışmanınız.