• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Botsvana Ülke Bilgisi, Safari turları Sizleri bekliyor !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBotsvana Cumhuriyeti
BaşkentGaborone
Devlet BaşkanıMokgweetsi Masisi
Başbakan
Resmi Dillerİngilizce, Tsvana
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü582.000 km²
Nüfus2,292 milyon (2017)
Para BirimiPula (BWP)
Zaman DilimiGMT+2
Telefon Kodu+267
İnternet.bw

Botsvana Ülke Bilgisi, Botsvana gezil rehberi, Botsvana vize işlemleri ...

Afrika kıtasının güneyinde bulunan bir devlet. Kuzeyinde Zambiya, kuzey batısında Nambiya, kuzey doğusunda Zimbabwe, güneyinde ise Güney Afrika Cumhuriyeti yer alır. Güneyden kuzeye ve doğudan batıya en geniş yeri yaklaşık 933 kilometredir. Botsvana’nın tarihine ilişkin bilgiler oldukça sınırlıdır. Bölgenin ilk yerleşimcilerinin kuzeyden gelen ve hayvancılıkla uğraşan Tsavanalar olduğu tahmin edilmekte, ülkenin adı da buradan gelmektedir.

Botsvana 19. yüzyılın başlarından itibaren İngiltere’nin kıtadaki sömürgeci uygulamaları ile muhatap olmuş, bölgede verdiği mücadeleyi kazanan İngiltere 1885 yılında Bechuanaland adıyla burayı himayesi altına aldığını ilan etmiştir.Bu tarihten itibaren İngiliz sömürgesi olarak kalan Botsvana, 1966 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Bağımsızlığını kazanmasının ardından Botsvana’nın ilk devlet başkanı olan Seretse Khama 1966-1980 yılında ülkeyi yönetmiş, daha sonra devlet başkanlığı koltuğuna sırasıyla Quett Masire (1980-1998), Festus Mogae (1998-2008), ilk başkan Seretse Khama’nın oğlu Khama (2008-2018) oturmuştur. Khama’nın görev süresinin dolmasıyla birlikte Nisan 2018’de göreve Mokgweetsi Masisi gelmiştir. Bağımsızlığından bu yana siyasî bakımdan istikrarlı bir görüntü çizen Botsvana’da tüm devlet başkanları seçimle iş başına gelmiştir ve tamamı Botsvana Demokratik Partisi temsilcisidir.

Botsvana ülke bilgisi ve vize bilgisi; Botsvana Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus, Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamili T.C. vatandaşları Botsvana vizesinden muaftırlar. Ancak Botsvana’ya erişim için herhangi bir ülke üzerinden aktarmalı uçuş planı olan kişilerin, aktarma yapılacak ülkenin Türkiye dış temsilciliklerinden Transit Vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Botsvana ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Afrika kıtasının güneyinde yer alan Botsvana “Afrika’nın gizli kalmış cenneti” olarak biliniyor. Flora ve fauna çeşitliliği açısından kıtanın en zengin topraklarını sınırlarında bulunduruyor. Güney ve güney doğuda Güney Afrika Cumhuriyeti doğuda ve kuzey doğuda Zimbabve ile sınır komşusu olan Botsvana'nın eşine az rastlanır yaşam çeşitliliği vardır.

Botsvana ve Türkiye ilişkileri; 18-21 Ağustos 2008 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne Botsvana’yı temsilen ülkenin Addis Ababa Büyükelçiliği Maslahatgüzarı katılmış ve adı geçen Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edildi. İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 1981 yılında tesis edildi. Gaboron Büyükelçiliği 15 Ekim 2014 tarihinde açıldı.

Botsvana ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Botsvana Ülke bilgisi vizesi danışmanınız.