• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Brezilya Ülke Bilgisi, Pele’nin Memleketi Keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBrezilya Federal Cumhuriyeti
BaşkentBrasilia
BaşkanJair Bolsonaro
Başbakan
Resmi DillerPortekizce
Yönetim ŞekliFederal Başkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü8.515.767 km²
Nüfus209,3 milyon (2017)
Para BirimiReal (R$) (BRL)
Zaman DilimiUTC-2
Telefon Kodu+55
İnternet.br

Brezilya Ülke Bilgisi, Brezilya gezi rehberi, Brezilya vizesi işlemleri

Brezilya , resmi olarak Brezilya Federatif Cumhuriyeti, Portekizce República Federativa do Brasil, Kıtanın kara kütlesinin yarısını kaplayan Güney Amerika ülkesi. Sadece Rusya, Kanada, Çin ve ABD tarafından aşılmış dünyanın beşinci büyük ülkesidir, ancak alanı 48 çağdaş ABD eyaletinden daha büyüktür. Brezilya, 4.600 mil (7.400 km) kıyı şeridi boyunca Atlantik Okyanusu'na bakmaktadır. Şili ve Ekvador hariç her Güney Amerika ülkesiyle ( özellikle güneydeki Uruguay) 9.750 milden (15.700 km) fazla iç sınırı paylaşmaktadır; Arjantin, Paraguay ve Bolivya güneybatıda; Batıda Peru; Kuzeybatıda Kolombiya; ve Venezuela, Guyana, Surinam ve Kuzeyde Fransız Guyanası. Brezilya, sulak alanlar, savanlar, platolar ve alçak dağlar da dahil olmak üzere çok çeşitli tropikal ve subtropikal manzaraları kapsayan geniş bir düzensiz üçgen oluşturmak için kuzeyden güneye ve doğudan batıya yaklaşık 2.700 mil (4.350 km) uzanır. Brezilya, dünyanın en büyük nehir sistemine ve dünyanın en geniş bakir yağmur ormanına sahip Amazon Nehri havzasının çoğunu içerir. Ülke çöl, yüksek dağ veya kutup ortamları içermez.

Brezilya, dünya üzerindeki en kalabalık beşinci ülkedir ve Latin Amerika nüfusunun üçte birini oluşturur. Brezilya sakinlerinin çoğu doğu kıyısı boyunca yoğunlaşmıştır, ancak başkenti Brasília çok iç kesimlerde yer almaktadır ve artan sayıda göçmen iç bölgeye taşınmaktadır. Rio de Janeiro, dünyanın birçok gözünün önünde, Brezilya'nın en önemli simgesi olmaya devam ediyor. Ülkenin gelişen şehirleri, devasa hidroelektrik ve endüstriyel kompleksleri, madenleri ve verimli tarım arazileri onu dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmektedir. Bununla birlikte, Brezilya aşırı sosyal eşitsizlikler, çevresel bozulma, aralıklı finansal krizler ve bazen çıkmaza sokulmuş bir siyasi sistemle mücadele ediyor.

Brezilya Amerika'da benzersizdir, çünkü Portekiz'den bağımsızlığını takiben, bölgedeki İngiliz ve İspanyol malları gibi ayrı ülkelere parçalanmadı; aksine, aradan geçen yüzyıllar ve çeşitli yönetim biçimleriyle kimliğini korudu. Bu hegemonya nedeniyle, Portekiz dili, Brezilya'nın yerli Yerlileri, özellikle amazon havzasının daha uzak yerlerindekiler dışında evrenseldir. 21. yüzyılın başında, Brezilyalılar Portekiz temasının 500.

Brezilya ülke bilgisi ve Brezilya vizesi; Diplomatik, hizmet, hususi ve umumi pasaport sahibi vatandaşlarımız Brezilya’ya seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır. THY, İstanbul - Sao Paulo arasında Kasım - Mart aylarında haftada 5 sefer gerçekleştirmekte, Mart ayından sonra sefer sayısı haftada 7’ye çıkarılmaktadır. Ayrıca haftada 2 gün kargo seferi düzenlenmektedir.

Brezilya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Dünyanın en iyi futbolcularını yetiştiren Brezilya kumsalları, Rio de Janeiro Karnavalı ve büyüleyici Iguazu şelaleleri ile ünlü. Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olarak Brezilya, kıtanın büyük bir kısmını kaplıyor ve kıtada Şili ve Ekvador hariç tüm ülkelerle de komşu konumundadır. Yağmur ormanları, tropik kumsalları  güzellikler arasındadır.

Brezilya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Brezilya ile ikili siyasi ilişkilerimiz 1927 yılında Roma’da Dostluk Anlaşmasının imzalanmasıyla başlamış olup, son dönemde önemli bir ivme kazanmıştır. Coğrafi uzaklık ve iki ülkenin dış politika önceliklerinin farklı olması nedeniyle 20. yüzyıl boyunca istenilen duruma ulaşamadı. Brezilya, Güney Amerika’da en büyük ticaret hacmine sahip olduğu ülkedir.

Brezilya Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Brezilya Ülke Bilgisi ve vize işleri danışmanınız.