• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Brezilya Ülke Bilgisi, Pele’nin Memleketi Brezilya Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBrezilya Federal Cumhuriyeti
BaşkentBrasilia
BaşkanJair Bolsonaro
Başbakan
Resmi DillerPortekizce
Yönetim ŞekliFederal Başkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü8.515.767 km²
Nüfus209,3 milyon (2017)
Para BirimiReal (R$) (BRL)
Zaman DilimiUTC-2
Telefon Kodu+55
İnternet.br

Brezilya Ülke Bilgisi, Brezilya gezi rehberi, Brezilya vizesi işlemleri ...

Afrika kıtasının güneyinde bulunan bir devlet. Kuzeyinde Zambiya, kuzey batısında Nambiya, kuzey doğusunda Zimbabwe, güneyinde ise Güney Afrika Cumhuriyeti yer alır. Güneyden kuzeye ve doğudan batıya en geniş yeri yaklaşık 933 kilometredir. Botsvana’nın tarihine ilişkin bilgiler oldukça sınırlıdır. Bölgenin ilk yerleşimcilerinin kuzeyden gelen ve hayvancılıkla uğraşan Tsavanalar olduğu tahmin edilmekte, ülkenin adı da buradan gelmektedir.

Botsvana 19. yüzyılın başlarından itibaren İngiltere’nin kıtadaki sömürgeci uygulamaları ile muhatap olmuş, bölgede verdiği mücadeleyi kazanan İngiltere 1885 yılında Bechuanaland adıyla burayı himayesi altına aldığını ilan etmiştir.Bu tarihten itibaren İngiliz sömürgesi olarak kalan Botsvana, 1966 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Bağımsızlığını kazanmasının ardından Botsvana’nın ilk devlet başkanı olan SeretseKhama 1966-1980 yılında ülkeyi yönetmiş, daha sonra devlet başkanlığı koltuğuna sırasıyla QuettMasire (1980-1998), FestusMogae (1998-2008), ilk başkanSeretseKhama’nın oğlu IanKhama (2008-2018) oturmuştur. Khama’nın görev süresinin dolmasıyla birlikte Nisan 2018’de göreve MokgweetsiMasisi gelmiştir. Bağımsızlığından bu yana siyasî bakımdan istikrarlı bir görüntü çizen Botsvana’da tüm devlet başkanları seçimle iş başına gelmiştir ve tamamı Botsvana Demokratik Partisi temsilcisidir.

Brezilya ülke bilgisi

Brezilya ülke bilgisi ve Brezilya vizesi; Diplomatik, hizmet, hususi ve umumi pasaport sahibi vatandaşlarımız Brezilya’ya seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır. THY, İstanbul - Sao Paulo arasında Kasım - Mart aylarında haftada 5 sefer gerçekleştirmekte, Mart ayından sonra sefer sayısı haftada 7’ye çıkarılmaktadır. Ayrıca haftada 2 gün kargo seferi düzenlenmektedir.

Brezilya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Dünyanın en iyi futbolcularını yetiştiren Brezilya kumsalları, Rio de Janeiro Karnavalı ve büyüleyici Iguazu şelaleleri ile ünlü. Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olarak Brezilya, kıtanın büyük bir kısmını kaplıyor ve kıtada Şili ve Ekvador hariç tüm ülkelerlede komşu konumundadır. Yağmur ormanları, tropik kumsalları Brezilya’nın güzellikleri arasındadır.

Brezilya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Brezilya ile ikili siyasi ilişkilerimiz 1927 yılında Roma’da Dostluk Anlaşmasının imzalanmasıyla başlamış olup, son dönemde önemli bir ivme kazanmıştır. Coğrafi uzaklık ve iki ülkenin dış politika önceliklerinin farklı olması nedeniyle 20. yüzyıl boyunca istenilen duruma ulaşamadı. Brezilya, Güney Amerika’da en büyük ticaret hacmine sahip olduğumuz ülkedir.

Brezilya Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Brezilya Ülke Bilgisi ve vize işleri danışmanınız.