• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Brunei Ülke Bilgisi, Çok zengin islam ülkesi Brunei !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBrunei Barış Ülkesi Devleti
BaşkentBandar Seri
SultanHassanal Bolkiah
Veliaht PrensAl-Muhtadee Billah
Resmi DillerMalay Alfabesi
Yönetim Şekliİslami Monarşi
Yüzölçümü5.765 km²
Nüfus428.962 (2018)
Para BirimiBrunei Doları (BND)
Zaman DilimiUTC+8
Telefon Kod+673
İnternet.bn

Brunei ülke bilgisi, Brunei gezi rehberi, Brunei vize işlemleri ...

Brunei ülke bilgisi; Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti, Brunei Darü's-Selam Devleti Güneydoğu Asya'da Borneo adasında yer alan sultanlık. Ülkenin tek komşusu Malezya'dır. Başkenti Bandar Seri Begavan'dır. İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmi dili ise Malayca'dır.

Ülkenin gelir kaynaklarının başında doğalgaz ve petrol vardır. Ülke ekonomisi Sultan 'ın ve shell in elindedir. Ayrıca Katardan sonra dünyanın en zengin ikinci ülkesi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah'tır. Bender Seri Begavan'dır. Dini, İslamiyet (resmi), Budizm, Hıristiyanlık'dır.

Bu ülke ayrıca dünyada en büyük padişah sarayına sahiptir. Istane Nurul İman sarayı adındadır. Padişahın resmi olarak ikamet ettiği yerdir. Bu saray başkentin Güney nehri kıyısında yer almaktadır. 1788 odası ve 110 aracın sığacağı açık bir otoparkı vardır. Bu sarayda 650 tablo asılmıştır ki tüm odaları gezmek için 30 sn ayrılsa 24 saat vakit gereklidir. Brunei padişahının sarayında bir göl vardır ve onlarca çeşit yunus korunmaktadır.

Brunei ülke bilgisi; Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımız, pasaport türüne bakılmaksızın 30 gün süreyle vizeden muaftırlar. Brunei’de içki satışı yasak olup, sadece Müslüman olmayanların ülkeye girerken şahsi tüketimlerine yönelik olarak belli miktarda alkol bulundurmasına izin verilmektedir. Brunei’de sigara satışı da yapılmamaktadır. Brunei’ye getirilen sigaralar gümrükte deklare edilir.

Brunei ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Küçük bir ülke olmasına rağmen Brunei’de gezilecek çok yer vardır. Başkentteki modern mimari ve gösterişli saraylar görülmelidir. Başkentteki sultanlık sarayı son derece ihtişamlı ve 200.000 metre kare gibi devasa bir alan üzerine inşa edilmiştir. Istana Nurul Iman sarayı, içerisinde insanların hayatlarını sürdürdüğü en büyük yapı olarak da bilinir.

Türkiye ile Bruney arasındaki ilişkiler son yıllarda yükselen bir ivme ile pozitif yönde seyretmektedir. Türkiye’nin Malay coğrafyası ile tarih boyunca siyasî ve kültürel alandaki olumlu ilişkiler geliştirmiştir. İki ülke arasındaki ilişkilerin temelini oluşturur. Ayrıca 2013 ve 2014 yıllarında karşılıklı olarak büyükelçiliklerin faaliyete açılmış olması ilişkilerin daha da güçlendirilmesine katkı sağlamıştır.

Brunei Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Brunei Ülke Bilgisi ve vizesi işlemleri danışmanınız.