• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Burkina Faso Gezi Rehberi, Gezi yerlerini keşfedin !

Burkina Faso gezi rehberi; Burkina Faso, Batı Afrika’nın en önemli müzik merkezidir. Yılın her döneminde birçok sanatsal festivale de sahiplik yapan ülkede gezebileceğiniz 3 önemli ulusal park bulunmaktadır. Bu parklar Arli Ulusal Parkı, Kabore Tembi Ulusal Parkı ve ‘W’ Ulusal Parkıdır. Müzik kültürüyle ünlü olan Burkina Faso’nun tarih barındıran en önemli merkezi başkente yaklaşık olarak 55 kilometre uzaklıkta bulunan Musee de Manega. Ayrıca başkentte bulunan National Museum’a da tarih meraklısıysanız gidebilirsiniz. 14. ve 17. yüzyıllar arasında Burkina Faso topraklarından geçen Sahra Altın Ticareti yolunun anıtları olan Loropeni harabeleri de gezilebilecek tarihi bölgelerdendir.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Moro-Naba Sarayı

Moro Naba veya Naaba Töreni Moro Naba sarayında yapılır. Mossi İmparatorluğu'nun kralı Moro Naba, ülkenin en güçlü hükümdarıdır ve sarayı Ouagadougou'nun merkezinde yer almaktadır. Şehir 15. yüzyılda kurulmuş olup Mossi İmparatorluğu'nun başkentidir. Kısa tören, saraya gelen ve ardından rütbelerine göre pozisyon alan Mossi reislerini görüyor. Moro Naba, bir at üzerinde savaş için kırmızıya bürünmüş görünüyor ve bir kanon ateşleniyor. En kıdemli şefler ona bağlılıklarını taahhüt eder ve kral bu kez beyazlar içinde gidip geri döner. Moro Naba'nın rakip bir krala karşı savaşmaya hazırlandığı, ancak şefleri tarafından barış yapmaya ikna edildiği geçmiş zamanlardaki bir olayın tasviri. Kolanut ve doolo , geleneksel bir bira servis edilir ve ardından Moro Naba mahkemeye çıkar. Ziyaretçilerin olaylara tanık olmasına izin verilse de, fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Monument des Martyrs

Monuments des Martyrs, kesinlikle ülkenin en özgün yapılarından biridir. Ulusal Kahramanlar Anıtı olarak da bilinen anıt, 1987'de Burkina Faso Devlet Başkanı'nın büyük projelerinden biriydi ancak 2002'ye kadar temel atılmamıştı. Hükümet binalarının inşa edildiği Ouaga 2000 adlı mahallenin en önemli parçası olarak hizmet vermesi planlanan Monuments des Martyrs, şehrin modern genişlemesinin yanı sıra devrimde hayatını kaybeden insanları temsil ediyor. Eyfel Kulesi ile karşılaştırıldığında, anıt daha çok 1960'ların Arizona çölünden havalanmaya hazır bir uzay aracı gibi durur. Bölgede ve anıtın kendisinde hala yapılması gereken işler varken, dışarısı göz alıcı ve aslına bakarsanız çevresi düşünüldüğünde oldukça güzel. Neredeyse boş müze ve çoğu zaman çalışmayan asansörler, orada bulunan ve tamamlanan şeyden uzaklaşmak için çok az şey yapıyor.

Ulusal Müzik Müzesi

Ulusal Müzik Müzesi

Ulusal Müzik Müzesi ise Ouagadougou (Burkina Faso Phillipe Zinda Kaboré Okulu güney tarafında Oubritenga Caddesi'nde iki katlı bir binada). Bir zamanlar Afrika Mimarisi ve Şehir Planlaması Geliştirme Derneği'ni (ADAUA) barındıran bina, müzeyi barındıracak şekilde yenilenmiştir. Bina, kubbe şeklindeki çatılı Sudan Sahel stilindedir. Şehrin merkezindedir ve halka kolayca erişilebilir. Eylül 1998 ile Mart 1999 arasında bir araya getirilen ilk koleksiyon sürekli büyüyor. Tüm ailelerden Aletleri dahil temsil edildiği NEFESLİLER, membranophones, idiophones ve KORDOFONLAR. Her nesne türünün tek örneğidir ve yaşları 5 ile 200 arasında değişir. Ülkenin en önemli sergi alanlarından biri olan Ulusal Müzik Müzesi‘nde 200 yıllık müzik enstrümanları arasında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Müze küratör Parfait Z. Bambara tarafından yönetilmektedir .

Burkina Faso Gezi Rehberi

Ulu Camii-Bobo Dioulasso

Bobo Dioulasso'da Sudano-Sahelian mimarisinin çeşitli anıtları bulunur. 1893 yılında inşa edilen bu cami, konik kuleleri ve ahşap payandaları (hem yapıyı destekleyen hem de yeniden sıva çalışmaları sırasında iskele görevi gören) ile Sahel tarzı çamur mimarisinin olağanüstü bir örneğidir. Ziyaretler sizi binanın içine ve kulelere farklı bir bakış açısıyla bakacağınız çatı terasına götürür. Bu muhteşem binalar yerel olarak mevcut malzemelerden oluşturuldu: çamur ve biraz ahşap. Binayı korumak için bu çubuklara ihtiyaç vardır: neredeyse her yıl onarımlara ihtiyaç vardır. Cami bakımlıdır. Ne yazık ki, son zamanlarda onarımlarda çimento kullanıldı ve bina eskisinden daha kötü görünüyor.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Karfiguela Şelalesi

Cascades de Karfiguéla veya Banfora Cascades (ayrıca Karfiguela Şelalesi, Tagbaladougou Şelalesi veya Banfora Şelalesi ) boyunca şelaleler dizisidir Komoé Nehri Güneybatı Burkina Faso'da. Banfora'nın yaklaşık 12 km kuzeybatısında yer alırlar ve Burkina Faso'nun en önemli turizm alanlarından birini oluştururlar. Cascades bölge şelalenin adını alır. Şelalelerin akışı, yağışlı mevsimde Haziran'dan Eylül'e kadar zirveye ulaşır. Şelaleleri, muhteşem, su güzel, gün boyunca birkaç kez yüzdük, küçük şelaleleri arkasında ducking. Şelaleleri kendilerini birbirini izleyen havuz havuz oradan geçen birkaç yüz metre mesafede dev yatay spiral kaya ana şelale ulaşana dek ne kenarında.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Laongo Heykel Sergisi

Burkinabe heykeltıraş Siriky Kentucky tarafından 1989 yılında kurulan sempozyum yaklaşık 35 km bulunan bir sitede yer alan Ouagadougou eyaletinde, Oubritenga . Davetli heykeltraşlar eserlerini oluşturmak in-situ sitesinden granit kullanılmıştır. Bazı çalışmalar, yerel granit ve metal gibi diğer malzemeleri birleştirir. Sempozyumun ilk yineleme 13 ülkeden 18 heykeltıraşlar toplayarak 13 Ocak 1989 açıldı. 2010 yılı itibariyle sitenin hukuki statü yargı benzerlikleri ve farkları ile, belli değildi. granit taştan yapılmış muhteşem heykeller. Sanatçılar, çeşitli Batı Afrika ülkelerinden, ayrıca Kuzey Afrika ve Avrupa'dan gelmektedir. Heykeller Ouagadougou'nun yaklaşık bir saat dışında yer alır.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Domes de Fabedougou

Burkina Faso’da 1.8 milyar yıllık bir geçmişe sahip olan kayalıklar,muhteşem manzarası ve doğal ortamıyla dikkat çekiyor. Çok fazla kişinin bilmediği bu noktada genellikle dağ tırmanışları ve çadırla konaklamalar gerçekleştiriliyor. Aşınmayla beraber kubbe şeklini almış kayalıklar. Batı Avustralya'da, Bungle Bungles'ın soğanlı kaya oluşumları her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Burkina jeolojik olarak neredeyse aynı bir özelliğe sahip, ancak neredeyse hiç duyulmamış. Bu yüzden muhteşem, unutulmayacak kadar güzel Domes de Fabedougou rahatsız edilmeden dinleniyor, ıssızlıkları için daha iyi, yerel inekleri ve çobanları bar. Daha da iyisi, tırmanmak için oradalar ve bir dizi devasa gri iglo gibi yan yana oturan kubbelerin çatlak kenarlarında bazı kolay çıkışlar var.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Arli Milli Parkı

Arli Ulusal Parkı, sık sık Arli olarak adlandırılır, Burkina Faso'nun güneydoğusundaki Tapona ilinde yer alan bir milli parktır. Pendjari Milli Parkı’nın güneyinde bulunan Burkina Faso’nun canlı çeşitliliğini görmeniz için biçilmiş kaftan. İçerisinde görebileceğiniz canlılar arasında; bufalo, babun, yaban domuzu, antilop, su aygırı, aslan, fil bulunmaktadır. 760 kilometrelik alana kurulmuş olan park savan ormanlarıyla ve içerisinde yaşayan canlılarıyla görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Çoğu farklı ülkelerdeki yemyeşil otlakların tadını çıkarmak için sınırları geçiyor. Arli Milli Parkı'na Diapaga veya Pama üzerinden N19 karayolu üzerinden ulaşılabilir. Yağışlı mevsimde yollar oldukça kaygandır ve kurak mevsimde Arli Milli parkını ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Pendjari Ulusal Parkı

Vahşi hayatın yırtıcı hayvanlarıyla daha önce hiç karşı karşıya geldiniz mi? belgesellerden izlemeye alışık olduğumuz birçok canlıyı Burkina Faso topraklarında görebilirsiniz. Ziyaretçiler için güvenlik önlemlerinin alındığı bu park içerisinde; yırtıcı kuşlar filler, aslanlar, su aygırları, antilop, zebra gibi birçok canlıyı görebilirsiniz. Küçük bir gölün de bulunduğu parkta hayvanların birbiriyle iletişimini ve doğal ortamlarında nasıl yaşadıklarını arada cam bulunmadan görebilme şansına sahipsiniz. Kendinizi farklı bir diyard gibi hissettirecek Pendjari Milli Parkı’nı ziyaret etmenizi şiddetle öneriyoruz. Pendjari Ulusal Parkı (Fransızca: Parc National de la Pendjari), kuzeybatı Benin'de yer alan ve Burkina Faso'daki Arli Ulusal Parkı'na bitişik bir ulusal parktır.

Burkina Faso Gezi rehberi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Burkina Faso Ülke Bilgisi danışmanınız.