• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Burkina Faso Ülke Bilgisi, Kolay Vize ile Keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBurkina Faso
BaşkentOuagadougou
BaşkanRoch Marc Christian Kaboré
BaşbakanChristophe Joseph Marie Dabiré
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü274.200 km²
Nüfus19,75 milyon (2018)
Para BirimiBatı Afrika CFA Frangı (XOF)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+226
İnternet.bf

Burkina Faso Ülke Bilgisi, Gezi rehberi, Burkina Faso vize işlemleri ...

Burkina Faso ülke bilgisi; Burkina Faso, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili oluşturmaktadır. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Yukarı Volta adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur. Bağımsızlık sonrası dönemde siyasi belirsizlikler neticesinde darbeler yaşanmış, 4 Ağustos 1983 tarihinde Thomas Sankara önderliğinde devrim gerçekleştirilmiş, ülkenin ismi de devrim neticesinde Burkina Faso olarak değiştirilmiştir. Ülkenin başkenti Ouagadougou'dur.

Ülkenin kurulu olduğu bölümler Fransa sömürgesi olduğu dönemlerde Volta nehrinin üst bölümünde kaldığı için Fransızcada Haute-Volta (Yukarı Volta) olarak adlandırılmış, bu isim bağımsızlık kazanıldıktan sonra da ülke ismi olarak kullanılmaya devam edilmiştir. 1983 yılında Thomas Sankara önderliğinde gerçekleştirilen devrim neticesinde Yukarı Volta’nın ismini onurlu insanların yaşadığı anayurt anlamına gelen Burkina Faso olarak değiştirilmiştir. Burkina Mossilerin dili olan Mòoré dilinde onurlu, bozulmayan anlamında kullanılırken, faso kelimesi de Dioula dilinde 'anavatan, baba ocağı anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleştirilmesi ile ülke ismi oluşturulmuş ve günümüzde de kullanılmaktadır.

Burkina Faso vize bilgisi; Burkina Faso’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın Seyahat Sağlığı Merkezi’nden ya da ilgili merkezlerde sarıhumma, hepatit A, çocuk felci, ve difteri - tetanoz aşılarını yaptırmaları ve uluslararası aşı kartlarını yanlarında olması gerekir. Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmayarak, yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.

Burkina Faso ülke bilgisi ve gezilecek yerler; 274.200 kilometrekarelik yüzölçümü alanına sahip olan Burkina Faso Togo, Mali, Benin, Nijer, Gana ve Fildişi Sahilleri ile sınırı bulunur. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük merkezi Ouagadougou'dur. Ülke nüfusunun neredeyse onda birinin yaşadığı kent ticari, sosyal, ekonomik ve siyasal açıdan Burkina Faso'nun değerli kentidir.

Burkina Faso ve Türkiye ilişkileri; Burkina Faso ile siyasi ilişkilerimizde, birlikte yaptığımız BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği önemli bir yer tutmaktadır. Büyükelçiliğimiz açılmadan önce Burkina Faso Cumhurbaşkanı ülkemizi biri özel olmak üzere, iki kere ziyaret etmiştir. Ülkemiz ile Burkina Faso arasında ekonomik, ticari ilişkiler istenilen seviyede değildir.

Burkina Faso ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Burkina Faso Ülke Bilgisi danışmanınız.