• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Burundi Ülke Bilgisi, Burundi’yi kolay vize ile Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBurundi Cumhuriyeti
BaşkentGitega
BaşkanEvariste Ndayishimiye
BaşbakanAlain-Guillaume Bunyoni
Resmi DillerKirundi, Fransızca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü27.834 km²
Nüfus11,18 milyon (2018)
Para BirimiBurundi frangı (BIF)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+257
İnternet.bi

Burundi Ülke Bilgisi, Burundi gezi rehberi, Burundi vize işlemleri ...

Burundi ülke bilgisi; Burundi ya da resmî adı ile Burundi Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Ruanda, Tanzanya ve büyük bir kısmı Tanganika Gölü ile olmak üzere Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Bujumbura'dır. Ülke ismi Bantu dilinde Rundiler'in yaşadığı ülke anlamına gelmektedir. Ön ek olan bu- (bu-rundi=Rundilerin yaşadığı ülke=Burundi) eki fiilerin önüne geliyor olup, bu ön ek ülke isimlerinde ku, ru hecelerinin yanı sıra u tanımlık hali eklenerek kullanılmaktadır. Rundilerin kullandığı dil olan Kirundi de aynı yapıdan gelmekte olup ki öne eki kullandığı dil anlamında kullanılmakta olup, Rundilerin kullandığı dil anlamına gelmektedir.

Burundi'de son olarak 2008 yılında gerçekleştirilen resmi sayım sonuçlarına göre 8,053,574 nüfus tespit edilmiştir. Bu güncel olarak son resmi sayım konumunda olup, 2018 tahmini sayım sonuçlarına göre 11,844,520 nüfus belirlenmiştir. Ülke içerisinde 379 kişi/km² nüfus yoğunluğu ile Burundi, Afrika kıtasının nüfus yoğunluğu en fazla ülkelerinden biri konumuna taşımaktadır. Ülke nüfusunun çoğunluğu eski başkent Bujumbura'da yaşamaktadır.

Ülkenin toplamda sahip olduğu 1.140 km sınırın 315 km'si Ruanda, 589 km'si Tanzanya ve 236 km'si Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile oluşmaktadır.Ülke genel olarak dağlık ve yaylalık bir ülkedir. Burundi'de yüksek yaylalar ortalama 1.400 ile 1.800 m yükseklikte yer almaktadır ve bu yüksek yaylalar ülkenin en yüksek noktasına kadar ulaşmaktadır. Ülkenin en yüksek noktasını 2.684 m ile başkent Bujumbura'nın 30 km güneydoğusunda bulunan ve Burundi yüksek yaylasının bir parçası olan Heha Dağı oluşturmaktadır.  

Burundi ülke bilgisi ve vize bilgisi; Burundi’ye seyahat edecek Umuma Mahsus, Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Burundi vizesine tabidirler. Burundi Devleti’nin Türkiye dış temsilcisi olarak Burundi Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Burundi Konsolosluğu görev yapmaktadır. Burundi Vize başvurusu için ekibimizden destek alın.

Burundi ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Ekvator’a yakın konumda bulunan Burundi’de genel olarak tropikal iklim görülse de bölgeler arasında değişiklikler bulunmaktadır. Bir çok yerde gündüz ve gece sıcaklıkları arasında ciddi bir fark bulunur. Plato bölgesinde yıllık sıcaklık 20°C civarındayken, Tanganyika gölü çevresinde sıcaklıklar 23°C’ye kadar çıkmaktadır. Burundi Turları için arayınız.

Burundi ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Burundi’ye Kampala Büyükelçiliğimiz akreditedir. Burundi’nin Ankara Büyükelçiliği 2014’te açıldı. Ülkemizin Burundi’nin başkenti Bujumbura’da Büyükelçilik açma süreci Haziran 2017’de başlatıldı. Eski Uluslararası İşbirliği Bakanı Laurent Kavakure, 28 Ağustos 2014 tarihinde ülkemizde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katıldı.

Burundi Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Burundi Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.