• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Butan Ülke Bilgisi, Mutluluk Bakanlığı olan tek ülke !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBhutan Krallığı
BaşkentThimphu
KralJ. Khesar Namgyal Wangchuck
BaşbakanLotay Tshering
Resmi DillerDzongka
Yönetim ŞekliMeşrutî Monarşi
Yüzölçümü38.394 km²
Nüfus807.610 (2017)
Para BirimiNgultrum (BTM)
Zaman DilimiUTC+6:00
Telefon Kodu975
İnternet.bt

Butan Ülke Bilgisi, Butan Gezi Rehberi ve Butan vize işlemleri ...

Bhutan ülke tarihi, konuyla ilgili kaynakların 1827 yılında gerçekleşen yangında yok olması sebebiyle oldukça kısıtlıdır. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarda M.Ö. 2 binli yıllara ait kalıntılara ulaşılmıştır. 7. yüzyılın başlarından itibaren Tibet bölgesinden gelen Budizm etkisi ülke tarihinin seyrinde oldukça etkili olmuştur. Merkezî bir yönetimin bulunmadığı ilk dönemlerden sonra 9. yüzyıldan itibaren bölgede küçük monarşiler görülmeye başlanmıştır. Bunlar içerisinde en dikkate değer olanı Bumthang Krallığı’dır. Öte yandan bölge 11. Yüzyıldan itibaren Tibet-Moğol istilasına sahne olmuştur.

1772 yılından itibaren Bhutan toprakları İngiliz işgali ile karşı karşıya kalırken, bu tarihten itibaren İngiltere bölgedeki hakimiyetini adım adım güçlendirmiştir. Takip eden yaklaşık bir buçuk asırlık süreç, İngiltere ile diğer bölgesel güçler arasındaki sınır anlaşmazlıkları ve hakimiyet mücadelesi şeklinde devam etmiştir. 17 Aralık 1907 tarihinde Bhutan Krallığı’nın kurulması ile ülkede monarşik yapı tesis edilmiştir. İngiltere’nin Tibet’i işgal etmesinden çekinen Çin Tibet’i işgal etmiş, Bhutan ve Nepal üzerinde de hak iddia etmiştir. Bu gelişme Bhutan’ı İngiltere’ye yaklaştırmış ve 8 Ocak 1910’da imzalanan Punakha Antlaşması ile Bhutan iç işlerinde bağımsız özerk bir statü kazanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nı takip eden süreç, ülkede merkezî otoritenin tesisi ve modernleşme çabası içerisinde geçmiş, bu süreçte Bhutan’ın Hindistan karşısındaki statüsü meselesi de ileri bir tarihe bırakılmıştır. İngiltere 1947’de Hindistan’la birlikte Bhutan topraklarından da çekilmiş ve böylece Bhutan’ın İngiltere karşısındaki statüsünü Hindistan devralmıştır. Ancak iki ülke arasındaki bu statü 8 Ağustos 1949 tarihinde imzalanan antlaşma ile yürürlüğe girmiştir.

Butan ülke bilgisi ve Butan vizesi; Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Türkiye Cumhuriyeti Pasaport hamilleri Butan’a yapacakları seyahatlerinde vizeye tabidir. Butan’da T.C. Büyükelçiliği bulunmamaktadır. En yakın T.C. Büyükelçiliği Dakka’dadır. Butan’da terör tehlikesi düşüktür. Yapılması Olunan Aşılar: Butan’a gitmeden önce grip aşısı olunmasında da faydalıdır.

Butan ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Bhutan Dünyada Asya’nın son cenneti olarak adlandırılır ve gezginler tarafından adından sıkça söz ettirir. Modernleşme ve kalkınma hamleleri yapan Bhutan Krallığı önceliğini kültürüne ve doğasına vermiştir. Dünyada ilk kez sokakta sigara içme yasağı koyan ülkedir. Butan gezileriniz için Kolay Vize acentamızdan teklif isteyiniz.

Butan ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Ülkemiz Butan’ı uzun bir süre önce tanımış olmakla beraber, ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkiler 26 Eylül 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında Sayın Bakanımız ve Butan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı tarafından imzalanan Ortak Deklarasyonla kurulmuştur. Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz Butan’a akreditedir.

Butan ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Butan ülke bilgisi ve vize bilgisi danışmanınız.