• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Çad Gezi Rehberi, Çad ülkesi Gezi yerlerini keşfet !

Çad, Orta Afrika'da bulunan ve topraklarının büyük kısmını Sahra Çölü'nün kapladığı tarihi ve turistik bir ülkedir. Çad gezi rehberi ile gezip görmeniz gereken tarihi ve doğal güzellikleri sizler için derledik. Ülke toprakları denize kıyısı bulunmayan topraklardır. Yoğun bir şekilde çöl topraklarının varlığı bu alanda bir turizm sektörünün gelişmesine olanak sağlamıştır. Çad vize işlemleri için hizmet alınız.

Çad Cumhuriyeti adını, komşu ülkelerdeki milyonlarca insana su sağlayan Çad Gölü'nden almıştır. “Çad” adı yerel kökenli ve kelimenin tam anlamıyla “büyük su kütlesi” anlamına geliyor. Çad'da 120'den fazla dil ve lehçe konuşulurken, Arapça ve Fransızca resmi dillerdir. Çad'ın yerleşimi nispeten çeşitlidir ve üç ayrı bölgeye ayrılabilir. Sahel Kuşağı ülkenin güney kesiminde yer alır ve geniş bir tropik otlak kuşak ile tanımlanır. Yukarıda ünlü Sahra Çölü ve her ikisinin de güneyinde Sudan Ovası bulunuyor. Bu üç farklı habitat arasında, çok çeşitli fauna ve flora gelişmekte.Çad ülkesinde görmek isteyeceğiniz bazı yerler;

Çad Gezi Rehberi

Çad Gölü

Çad, Kamerun, Nijerya ve Nijer ülkelerinin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Yağışa veya sıcaklığa göre çevresi 10 bin ila 20 bin kilometrekare arasında gidip gelen gölün kıyı uzunluğu tam 650 kilometrekare iken yüzey rakımı 286 metredir. Göl içerisinde Kindjera, Isseirom, Dabouroum, Kofia, Kika, Ngelea, Kalom ve Malal gibi birçok ada yer alır. Ortalama derinliği 1,5 metre olan sığ bir göldür. Chari Nehri'nin beslediği gölde hipopotamlar, timsahlar ve balıkların yanı sıra birçok su kuşu türü yaşamaktadır. Ülkenin en değerli doğal alanlarından biri olan göl Çad'ın turistik yerlerindendir. Çok sayıda küçük adanın yer aldığı gölde timsahsuaygırı ve oldukça bol balık bulunur. Gölün su bitkileriyle kaplı kıyılarında çok sayıda su kuşu yaşar. Göl kıyısında yaşayan kabileler, balıkçılık ve avcılıkla geçinir.

Çad gezi rehberi

Zakouma Ulusal Parkı

Ülkenin Mongo şehrinin Barh Signaka bölgesinde bulunan tam 3.000 kilometrekarelik milli parktır. 1963 yılında ulusal park ilan edilen bölge, daha önceleri yüz binlerce file ev sahipliği yaparken şu anda bölgede bulunan fil sayısı 400 ila 500 civarındadır. Milli parkta 100 civarında aslan, antilop sürüleri, zürafalar, bufalo ve babunlar yaşam sürmektedir. Kaçak avcılık nedeniyle bölgedeki hayvan popülasyonu ciddi tehlikeye girmiştir. Yüz binlerce safari meraklısını bölgeye çeken Zakouma Ulusal Parkı, Çad Hükümeti tarafından UNESCO Dünya Mirasları'na aday gösterilmiştir. Doğa ve vahşi yaşama ilgi duyanlar Çad seyahatinde Zakouma Ulusal Parkı'nı mutlaka ziyaret etmelidir. Zakouma, kraliyet büyük fil konsantrasyonu nedeni ile en ünlü ziyaret edilen ulusal parklardan biridir. 

Tibesti Dağları

Tibesti Dağları

Çad'ın kuzey sınırında yer alan Tibesti Dağları artık aktif olmayan volkanik dağlardır. Bu dağlar sırası Sahra'nın bütününün en yüksek zirvelerine sahiptir. Her yıl çok sayıda tatilci, pürüzlü zirvelerin tepesine çıkmak için maceralı gezilere çıkmak için bu ülkeyi ziyaret eder. Dağların tepesine sadece deneyimli dağcılar ulaşabilirsiniz, ancak diğer tatilciler gibi kaplıcaları ziyaret gibi bu dağların etrafında meşgul olabilir diğer faaliyetleri yapabilirsiniz. Çok eski kaya resimleri görüntüleme yanı sıra deve yarışlarını izlemek heyecan verici dir. Çad'ın en kuzeyinde Libya'nın güney kısmına doğru uzanan bir dağ sırasıdır. Tam 100 bin kilometrekarelik alanı kapsamaktadır. Dağın en yüksek noktası Emi Koussi'dir ve 3.445 metre yüksekliğe sahiptir. Dağlar yabani hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. 

Çad gezi rehberi

Tousside

Kuzey Çad'daki Tibesti Sıradağları, dünyanın en az çalışılmış volkanik bölgelerinden biridir. Bununla birlikte, bölgeye uzaydan bir bakış, vulkanologların ilgisini çekmelidir. Tibesti Dağı'nın özelliklerinden biri Tarso Toussidé'dir. Bu görüntü, 22 Ocak 2001 ve 1 Şubat 2000 tarihlerinde NASA'nın Landsat uydusunda Gelişmiş Tematik Eşleştirici Plus sensörü tarafından elde edilen görüntülerin bir birleşimidir. Deniz seviyesinden 3.315 metre yükseklikte bulunan yanardağın orta kısmı simsiyahtır ve etrafındaki lav akıntısı izleri belirgin olarak görülmektedir. Bölgede zaman zaman küçük volkanik hareketler gerçekleşmektedir. Çad'ın görülmesi gereken yerlerinden biri olan Tousside yanardağı mükemmel görüntüler sunmaktadır. Çad ülkesi hakkında daha fazla bilgi için Danışmanımızı arayınız.

Tarso Toh

Tarso Toh

Tousside volkanının kuzey istikametinde bulunan aktif bir yanardağdır. Tibesti Dağları'nda Tousside ile beraber turistik açıdan çok önemlidir. 2.000 metre yükseklikte bulunan Tarso Toh yanardağı, doğu-batı yönünde 80, kuzey-güney istikametinde ise 20-30 kilometrelik alanı kapsayan vadi ve ovaları doldurmaktadır. Tarso Toh'u Çad gezi rehberinize mutlaka ekleyin. Tarso Toh, Çad'ın kuzey kesiminde (Tibesti Dağları'nın hemen yanında) yer almaktadır. Tarso Toh çoğunlukla Çad'da, diğer kısmı Libera'da. Çad Cumhuriyeti'ni ziyaret etmek için en iyi zaman Aralık ayından Nisan ayına kadardır. Çad'ın en büyük ikinci dağıdır. Tousside Yanardağı gibi aktif halde bulunan yanardağlar arasındadır. Çevresinde bulunan krater ile birlikte oluşan göller güzel manzaralar sunmaktadır.

Çad Ulusal Müzesi

Çad Ulusal Müzesi

Çad'ın başkenti Encemine'de (N'Djamena) bulunan müze, 6 Ekim 1962 yılında kurulmuştur. 2 yıl sonra Place de l'Independence yakınlarındaki eski belediye binasına taşınan kurumda çakıl kültürü ile ilgili ögeler, Taş Devri çalışmaları, değirmen taşları, kuvars çalışmaları ve ok uçları sergilenmektedir. Çad Ulusal Müzesi'nde MÖ 1000'li yıllara ait bir av sahnesi çizimi, insan maskeleri, bronz objeler ve kemik araçlar sunulmaktadır. Burada müzik aletleri üzerine de önemli bir sergi bulunmaktadır. Ayrıca musee ulusal N'Djamena olarak anılacaktır, bu Müze çad cumhuriyetinin kültür ve tarih iyi bir fikir sunacak. Ayrıca ziyaretçileri tarafından ifade edilen bu Müze içinde en önemli konumlar bazı toumai kafatası ile birlikte yerel bir kabile üyesi modern bir heykel.

Çad Gezi rehberi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Çad Vize işlemleri, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Çad vize işlemleri, Çad gezilecek yerler, Çad Gezi rehberi danışmanınız.