• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Çad Ülke Bilgisi, Seyahat öncesi Çad ülkesini keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıÇad Cumhuriyeti
BaşkentEncemine
Konsey BaşkanıMahamat Déby Itno
Başbakan
Resmi DillerFransızca, Arapça
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü1.284.000 km²
Nüfus15,48 milyon (2018)
Para BirimiCFA franc (XAF)
Zaman DilimiGMT+1
Telefon Kodu+235
İnternet.td

Çad Ülke Bilgisi, Çad gezi rehberi, Çad vize işlemleri ...

Çad (Fransızca: Tchad; Arapça: تشاد‎), Orta Afrika'da, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Kuzeyinde Libya, batısında Nijer, Nijerya ve Kamerun, güneyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, doğusunda ise, Sudan yer alır. Ülkenin büyük kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır. Ülke adını bir zamanlar Afrika'nın ikinci büyük gölü iken şimdi normal büyüklüğünün %10'una kadar küçülmüş olan Çad Gölü'nden almakta olup belki de bu yüzden bazı yazarlarca "Afrika'nın ölü kalbi" olarak da nitelendirilmiştir.

En yüksek tepesi Emi Koussi dağı olup, en büyük kenti ise aynı zamanda başkent olan N'Djamena'dır. Ülkenin en büyük etnik topluluğu Müslüman Gouran halkı olmakla birlikte yakın zamanda İslam veya Hristiyanlığa geçmiş çok sayıda etnik topluluğun yanı sıra kırsal alanda animizm ve çeşitli yerel inançları sürdüren halkları da barındırmaktadır.

18. yüzyılda Osmanlıların buradaki Müslüman nüfusa askeri eğitim vermek amaçlı birlik gönderdiği bilinmektedir. Askerlerden bazılarının dönmeyip buraya yerleştiği ve günümüzde Osmanlı torunu olduklarını söyleyen insanlar bulunduğu söylenmektedir. Fizan Sancağı ve Trablusgarp Eyaleti'ne bağlı olarak sahraaltı Afrika ile ilişkiler sürmüştür. 19. yüzyıl ortalarında Sudan ve Uganda toprakları Mısır valileri tarafından ele geçirilmişti. Diğer taraftan Trablusgarp'tan güneye doğru Çad Gölü havzasına kadar gidilerek Nijer ve Çad üzerinde hâkimiyet kurulmaya çalışılmıştı.

Hizmet, Hususi, Umumi pasaport hamili vatandaşlar vizeye tabidir. Ülke genelinde, yabancıların fotoğraf çekmesi konusunda hassasiyet bulunmakta olup, fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi cihazlara el konulabilmektedir. Başkent Encemine’nin dışında yerleşim yerlerine özellikle karayoluyla seyahat etmek isteyen yabancılar, yerel makamlardan izin almalıdır. Danışmanımız ile iletişim kurunuz.

Gezi rehberi; Çad, Kamerun, Nijerya ve Nijer ülkelerinin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Yağışa veya sıcaklığa göre çevresi 10 bin ila 20 bin kilometrekare arasında gidip gelen gölün kıyı uzunluğu tam 650 kilometrekare iken yüzey rakımı 286 metredir. Göl içerisinde Kindjera, Isseirom, Dabouroum, Kofia, Kika, Ngelea, Kalom ve Malal gibi birçok ada yer alır.

Ülkemiz ve Çad arasındaki siyasi ilişkiler 16. yüzyıla kadar geriye gitmektedir. Cumhuriyet tarihimizde, Modern Çad’la siyasi ilişkilerimiz 1969 yılında Nijerya’da mukim Büyükelçiliğimizin Çad’a akredite olmasıyla yeniden tesis edilmiş, bilahare Trablus Büyükelçiliğimiz Çad’a akredite olmuştur. Çad’ın Ankara Büyükelçiliği ise 10 Aralık 2014’te açılmıştır. Çad vizesi için iletişim kurunuz.

Çad vizesi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vize, Çad Ülke ve Çad Vizesi danışmanınız.