• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Cape Verde Ülke Bilgisi – Cape Verde ülkesini keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıCabo Verde Cumhuriyeti
BaşkentPraia
CumhurbaşkanıJorge Carlos Fonseca
BaşbakanJosé Maria Neves
Resmi DillerPortekizce, Cabo Verde Kreolü
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü4.033 km²
Nüfus543.767 (2018)
Para BirimiCape Verde Eskudosu (CVE)
Zaman DilimiUTC-1
Telefon Kodu+238
İnternet.cv

Cape Verde Ülke Bilgisi, Cape Verde gezi rehberi, Cape Verde vize işlemleri ...

Cape Verde ülke bilgisi; Yeşil Burun Adaları (Portekizce: Cabo Verde, Portekizce söyleyişi: [kabu ˈveɾdɨ]), Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. 10 ada ve 8 adacıktan oluşan bir takımadadır. En büyük üç ada Santiago, Santo Antao, Boa Vista'dır. Başkenti, Santiago adasındaki Praia'dır. Büyük adalar 50–60 km. uzunluğundadır.

Ülkenin ismi Portekizce bir kelime olan Cabo Verde'den (Türkçe: yeşil burun) gelmekte olup, Afrika kıtasının en batısındaki noktalarından birini oluşturması nedeniyle uçtaki yeşil alan anlamında kullanılmaktadır. Bölgeyi ilk keşfeden Portekizli kaşifler Cabo Verde adalarının keşfinden birkaç yıl önce keşfettikleri Cap-Vert'ten yola çıkarak buraya da yeşil burun ismini vermişlerdir.

Cabo Verde devleti 24 Ekim 2013 yılında Birleşmiş Milletler nezdinde ülkelerin resmî isminin bundan sonra Republic of Cabo Verde olduğunu beyan etmiş ve ülke isminin bunda sonra bu hali ile kullanılabileceğini ve diğer dillere (Türkçe: Yeşil Burun, Almanca: Kap Verde, Fransızca: Cap-Vert vb.) birebir çevrilemeyeceğini belirtmiştir. Tuz, bazalt kayalıkları, pozzuolana (silisli volkanik atıklar, su basınçlı çimento üretiminde kullanılır), kireçtaşı, kaolin, balık ülkenin başlıca doğal kaynaklarıdır.

Cape Verde Adaları ülke bilgisi ve Yeşil Burun Adaları vizesi; Cabo Verde Cumhuriyetine seyahat edecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Kapıda vize ita edilmesi uygulaması bulunmakta olup, ayrıca Cabo Verde Cumhuriyeti’nin Dakar’daki Büyükelçiliğine başvuru yapılarak vize alınabilmektedir. Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunludur.

Cape Verde gezilecek yerleri; Hem güzel sahilleri hem güvenli bir ülke oluşu hemde inanılmaz doğasıyla bizce Afrikanın yeni gözdesi Yeşil Burun Adaları. Plajlarında saatlerce uzanıp hiç bir şey yapmadan gün batımını izleyebileceğiniz gibi , tropikal adalarda flora ve faun’in tadını çıkarabilirsiniz. Yeşil Burun Adaları'nı keşfet, grup ve münferit turlar için arayınız. Cape Verde vizesi

Cape Verde, Yeşil Burun Adaları ile ilişkilerinin uluslararası toplantılar marjındaki temaslarla sınırlı kaldığı görülür. Ülkemizle Cabo Verde arasında bugüne kadar yüksek düzeyde bir resmi ziyaret olmamıştır. 2008 Ağustos ayında ülkemizde gerçekleştirilen “Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi'ne Cabo Verde’yi temsilen bir heyet iştirak etmiştir. Türkiye'de resmi diplomatik temsilciliği yoktur.

Cape Verde Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vize, Cape Verde vize bilgisi danışmanınız.