Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Çek Cumhuriyeti Ülke Bilgisi, Çek Hikayeler diyarını keşfet !

Çek Cumhuriyeti Ülke Bilgisi

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi; Çek Cumhuriyeti (Çekçe: Česká republika) ya da resmî kısa adıyla Çekya (Çekçe: Česko (Bu ses hakkında dinle)), Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Tarihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesi olmuştur. Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

türk-bayrak_pasaport

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi ve vizesi; Kısa süreli vize başvuru ücreti kişi başı 60 Euro olup bu ücret 6 - 12 yaş arasındaki çocuklar için kişi başı 35 Euro'dur. Vize ücreti başvuru esnasında vize bölümü tarafından tüm belgelerin kontrolü yapıldıktan sonra Yapı Kredi bankasında Ankara hesabına ödenmektedir. Alınan dekontun bir sureti vize başvuru belgeleri ile vize bölümüne teslim edilir.

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Çek Cumhuriyeti’nin hemen hemen tüm şehirlerinde Ortaçağ’a ait Barok eserlerin ilk günkü ihtişamı ile 21. Yüzyılı selamladığını görürüz. Ülke bu yönüyle adeta bir “zaman makinası” etkisi yaşatıyor. Ülkenin Ortaçağ’a dayanan geçmişi güzel olsa da, Nazi İşgali sırasında Avrupa’dan yara almadan çıkan tek ülke olması ilginç.

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi ve ekonomisi; Ülkemiz Çek Cumhuriyeti’nin AB dışındaki üçüncü büyük ticaret ortağıdır. 2016 yılında Çek Cumhuriyeti ile ikili ticaret hacmimiz 2015 yılına kıyasla % 12,6’lık bir artışla 3 milyar 365 milyon Dolar (İhracat: 804 milyon Dolar, İthalat: 2 milyar 561 milyon Dolar) olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizde 75 Çek Cumhuriyeti sermayeli şirket bulunur.

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türk - Çek ilişkileri, Çekoslovakya ile 1924'te diplomatik ilişkilerimizin kuruluşundan bugüne kadar, ülkenin Almanya işgali altında bulunduğu 1939-1945 dönemindeki kesinti ve takip eden Soğuk Savaş yıllarının durağanlığı bir yana bırakılırsa, daima dostane olmuştur. Çekoslovakya demokrasiye geçtikten sonra ilişkilerimiz iyileşmiştir.

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi ve uçak bileti; Doğanın ve tarihin kucağına doğru, unutamayacağınız bir tatilin anahtarı bir Çek Cumhuriyeti bileti. Bir Orta Avrupa ülkesi olan ve Çekoslovakya, Çekya veya Çek Cumhuriyeti olarak bilinen ülke Avusturya Macaristan İmparatorluğunun dağılması sonucu kurulmuş. Çek Cumhuriyeti ucuz uçak biletleri için acetamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi ve otel bilgisi; Çek Cumhuriyeti Otelleri- kolayvize.org ile en mükemmel Çek Cumhuriyeti otelini seçebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti, Brno şehrinde konaklamak için en iyi 30 otel ve yer. Prag şehrinde ekonomik otel konaklama imkanı. Çek Cumhuriyeti en ekonomik otelleri için sitemizin iletişim bölümüden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Çek vizesi, Çek ülke hakkında, Çek ticari vizesi, Çek bayrağı, Çek ekonomisi, Çek başkenti, Çek - Türkiye ilişkileri, Çek uçak bileti, Çek otel konaklaması, Çek ulaşım, Çek nasıl gidilir, Çek idari yapı, Çek komşuları, Çek gece hayatı, Çek nüfus yapısı, Çek yönetim şekli, Çek’da etnik gruplar, Çek Ankara Büyükelçiliği, Çek İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Çek hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Çek Turizm ve gezilecek yerler.

Hemen ARA