• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Çekya Ülke Bilgisi, Çekya Hikayeler diyarını keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıÇek Cumhuriyeti
BaşkentPrag
BaşkanMiloš Zeman
BaşbakanAndrej Babiš
Resmi DillerÇekçe
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü78,866 km²
Nüfus10,71 milyon (2020)
Para BirimiÇek Korunası (CZK)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+420
İnternet.cz

Çekya Ülke Bilgisi, Çekya Gezi rehberi, Çekya vize işlemleri ...

Çek Cumhuriyeti (Çekçe: Česká republika) ya da resmî kısa adıyla Çekya (Çekçe: Česko), Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Ülkenin kısa adı 3 Temmuz 2016'da alınan bir kararla resmen "Çekya" oldu. Prag yönetimi ülkenin yeni adının İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça ve Çince karşılıklarını başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlara bildirdi. "Çek Cumhuriyeti" ise devletin resmî adı olarak hâlâ kullanılmaktadır. Tarihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke Bohemya, Moravya ve Silezya bölgelerinden oluşur. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesidir.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bu arada, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

Çek Cumhuriyeti ülke bilgisi ve vizesi; Kısa süreli vize başvuru ücreti kişi başı 60 Euro olup bu ücret 6 - 12 yaş arasındaki çocuklar için kişi başı 35 Euro'dur. Vize ücreti başvuru esnasında vize bölümü tarafından tüm belgelerin kontrolü yapıldıktan sonra Yapı Kredi bankasında Ankara hesabına ödenir. Alınan dekontun bir sureti vize başvuru belgeleri ile vize bölümüne teslim edilir.

Çekya Cumhuriyeti ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Çekya Cumhuriyeti’nin hemen hemen tüm şehirlerinde Ortaçağ’a ait Barok eserlerin ilk günkü ihtişamı ile 21. Yüzyılı selamladığını görürüz. Ülke bu yönüyle adeta bir “zaman makinası” etkisi yaşatıyor. Ülkenin Ortaçağ’a dayanan geçmişi güzel olsa da, Nazi İşgali sırasında Avrupa’dan yara almadan çıkan tek ülke olması ilginç.

Çekya ülke bilgisi; Türk - Çekya ilişkileri, Çekoslovakya ile 1924'te diplomatik ilişkilerimizin kuruluşundan bugüne kadar, ülkenin Almanya işgali altında bulunduğu 1939-1945 dönemindeki kesinti ve takip eden Soğuk Savaş yıllarının durağanlığı bir yana bırakılırsa, daima dostane olmuştur. Çekoslovakya demokrasiye geçtikten sonra ilişkilerimiz iyileşmiştir. Çekya ülke bilgi için arayınız.

Çekya Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Çekya Ülke Bilgisi danışmanınız.