• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Çekya Vizesi, Çekya vizelerine dair herşey kolay !!

Çekya Ticari Vizesi

Ticari, mesleki, eğitim ve projelere katılım amaçlı Schengen vizesi başvuruları için gerekli vize kategorisidir. Çek Cumhuriyeti’ne seyahat sebebiniz ticari sebepler ise bu bölümdeki evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Çekya ticari vize başvuruları genellikle otel konaklama sürelerine göre onaylanmaktadır. Daha önce Schengen vize işlemlerinizde parmak izi beyanında bulunmuş olsanız dahi Çek vizesi işlemlerinizden yeniden parmak izi vermeniz gerekecektir. İstanbul’dan yapacağınız başvurularda yetkililerimiz sizlere refakat edecektir.

Akraba Ziyaret Vizesi

Avrupa Birliği (AB) normları; AB üyesi ülke vatandaşlarının, onlarla beraber AB ülkelerinden birine seyahat edecek ya da AB üyesi ülkelerden birinde onları ziyaret edecek aile fertleri tarafından yapılan kısa süreli (90 güne kadar) vize başvurusunda ve alınmasında kolaylık sağlanmasını öngörmektedir. AB vatandaşı aile üyesinin Schengen vizesine başvurmak için Visa point sisteminden randevu alması gerekmemektedir.

Çekya Turist Vizesi

Kısa dönem vizeye Schengen bölgesine altı aylık (180 gün) periyot içerisinde üç aydan (90 gün) fazla olmayacak şekilde giriş yapacaksanız başvuru yapabilirsiniz. Turizm amaçlı Schengen vizesi başvuruları için gerekli belgeleri sayfamızda bulabilirsiniz. ziyaret sebebine göre vize türü seçilmeli ve talep edilen evraklar tamamlanarak Çekya İstanbul Başkonsolosluğu veya Çekya Ankara Büyükelçiliğine başvurulmalıdır. Başvuru sürecinde duruma göre ek evrakların talep edilmesi de mümkündür ve en geç 1 ay öncesi başvuru yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Çalışma Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde kanunlara uygun olarak ve gerekli kurumlardan izin alarak ÇALIŞMA iZNi KARTI (employee card) alıp, çalışabilirsiniz. Kolay vize danışmanlığı olarak size tüm işe alım ve çalışma izni kartı, resmi belgelerinizde profesyonel destek ve danışmanlık vermekten memnuniyet duyuyoruz. Başkonsolosluğun başvuru sahibinin randevu kaydına hiçbir şekilde müdahele etme, değiştirme ya da etkileme yetkisi bulunmamaktadır.

Çekya vize işlemleri; Kısa süreli seyahatler, uzun süreli seyahat vizeleri;

Bu site Türk vatandaşları, Türkiye’de oturumu olan kişilerin ve Ankara Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun yetki alanına giren ve kısa süreli kalma amacıyla vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilere uygun prosedürlerle ilgili bilgiler vermektedir. Bu site başvuru yapmanız ve pasaportunuzu geri almanızla ilgili ve bilmeniz gereken başka yararlı bilgilerle alakalı detaylar içermektedir.

180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Çek Cumhuriyeti veya Schengen Bölgesinde kalmak istiyorsanız bir Schengen Vizesine (C Tipi Vize) ihtiyacınız olacaktır. Turistik seyahat amacıyla yapacağınız vize başvurusu için aşağıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Seyahate katılacak herkes için (küçük çocuklar için de) ayrı başvuruda bulunulması şarttır.

Başvurunuzu aşağıdaki üç aşamada hazırlayınız:

1. Çekya vizesi başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunu doldurup formunun çıktısını alıp, elle doldurulur. Başvuru formları ücretsizdir.

2. Başvuru formuna ilave edilecek evrakları hazırlayınız. Eksik evrak başvurunuzun red edilmesine neden olabilir. Seyahat amacınıza göre hazırlanması gereken evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir.

3. Çekya vizesi başvurusunda bulunmak Kolay Vize Danışmanımıza evrakları teslim etmeniz ve Randevu alınması ile başlar. Başvuruyu zamanında gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Mevcut düzenlemeler gereği, vize başvurularının 15 gün içerisinde sonuçlanması gerekmektedir. Bu nedenle Schengen Vizesi için en geç seyahatinizden 15 gün önce başvurmalısınız. Schengen Vizesi başvurunuzu en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz.

Çekya Vize Başvurusu

Çekya vizesi başvurusunda bulunmak üzere Çek Cumhuriyeti’nin dış temsilciliğindeki veya Danışmanlarımıza randevu alınıp alınmadığı konusunda takip ediniz. Eğer şahsen gelmeniz gerekiyor iseniz randevunuza zamanında geliniz. Görüşmede tüm başvuru evrakları eksiksiz teslim edilir, vize işlem ücreti ödenir ve seyahatinizle ilgili soruları cevaplandırmanız istenir. Ayrıca fotoğrafınız ile –gerekli olduğu takdire – parmak izi kayıtlarınız alınır. Belçika temsilciliklerinde bölge ayrımı yoktur.

Son 59 ay içinde Belçika Schengen vizesi başvurusu sırasında parmak izi vermiş olan başvuru sahipleri, şahsen başvuru zorunluluğundan muaftır.

Çekya vize Başvurusu Değerlendirme Süreci

Çek Cumhuriyeti’nin dış temsilciliği başvurunuzu inceler ve ilgili kararları verir. Bu bağlamda öncelikle başvurunuzun yasal koşulları yerine getirip getirmediği denetlenir. Vize başvuru değerlendirme süresi esas itibariyle 15 güne kadar sürebilir. Yasal olarak tanınan başvuru değerlendirme süreci devam ederken, vize başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair soruların cevaplandırılamayacağını anlayışla karşılamanızı rica ederiz. Ayrıca başvuru işlem süreci hakkında yalnızca başvuru sahiplerine, onların yasal temsilcilerine veya başvuru sahipleri tarafından yazılı vekaletnameyle yetkilendirilmiş kişilere bilgi verilmektedir.

Çekya Vize başvurum reddedildi. – Ne yapabilirim?

Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Çekya Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz.

Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Kolay Vize Danışmanı na bildiriniz!

Alınan Çekya vizesinde isminiz, pasaport numaranız ve fotoğrafınız yer almaktadır. Ayrıca vizenin geçerlilik süresi belirtilmiştir. Bu süre, seyahatinizin gerçekleşeceği zamanı kapsamaktadır. Çekya’da kalacağınız günlerin sayısı da vizede kayıtlıdır. Bu sayı, vize geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’nde azami kaç gün kalabileceğinizi gösterir. Çekya Temsilciliği seyahatinizde esneklik sağlamayı hedeflemektedir. Gerekli durumlarda seyahatinizde kısa vadeli değişiklikler yapabilmeniz için, vizenizin geçerlilik süresini kalacağınız gün sayısına 15 gün ekleyerek belirlemekteyiz.

Vizeye sahip olmak seyahat eden kişiye koşulsuz şartsız Çekya´ya giriş hakkı tanımamaktadır. Bu konuda nihai kararı Schengen Bölgesi’ne girişte hudut kontrol makamları vermektedir. Sınır güvenlik görevlileri girişte pasaportunuz ve geçerli vizeyle birlikte, maddi durumunuz, seyahat süresi ve seyahat amacınız ile sağlık sigortanıza dair belgeleri talep edebilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda ibraz ettiğiniz evrakların bir kısmını (Çekya’ya davetiye, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası poliçesi) seyahatinizde yanınızda bulundurunuz.

Yolculuk nereye olursa olsun, dönüş sevdiklerinize olsun. Kendinize dikkat ediniz. İyi yolculuklar

Çekya vizesi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Çekya vizesi danışmanınız.