• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Cezayir ülke bilgisi, Cezayir’i kolay vize ile keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıCezayir Demokratik Halk Cumh.
BaşkentCezayir
BaşkanAbdulmecid Tebbun
BaşbakanEymen bin Abdurrahman
Resmi DillerArapça, Berber Dilleri
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü2.381.741 km²
Nüfus42,23 milyon (2018)
Para BirimiCezayir Dinarı
Zaman DilimiGMT+1
Telefon Kodu+213
İnternet.dz

Cezayir Ülke Bilgisi, Cezayir gezi rehberi, Cezayir vize işlemleri ...

Cezayir ülke bilgisi, Cezayir (Berberi dilleri: ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ |Dzayer| ; Arapça: الجزائر) ya da resmi adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Afrika'da ülke, Afrika'nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi. Cezayir'in komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya ve Mali, batıda Fas ve Batı Sahra'dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir.

Ülke ismi (El Cazayir) Arapçada "adalar" anlamına gelir. Cezayir'de 2 milyon yaşında hominid iskeletleri bulunmuştur. Araştırmacılar, ülkede Yontma taş çağından kalma homo habilis ve homo erectus fosilleri de ortaya çıkartmıştır. Cilalıtaş devrinde şu anda Sahra Çölü'nün bulunduğu alanlar daha sulaktı. Böylece Cezayir'in şu anda çöl olan güney bölgesinde insanlar yaşayabiliyordu. Bu dönemden kalma mağara resimleri bulunmaktadır. 2005 ve 2006 yıllarında Cezayir Devlet Başkanı Fransa'yı soykırım yapmakla suçlamış ve Paris'ten bir özür beklediklerini açıklamıştır. Ancak Fransa iddiaları kabul etmemiş ve konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini öne sürmüştür.

Cezayir ülke bilgisi ve vize bilgisi; Türkiye ile Cezayir arasında son yıllarda yapılan bir vize muafiyeti yoktur. Cezayir vize başvuruda Cezayir Konsolosluğu, vize talebinde bulunan kişiyi pasaport türüne göre vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi T. C. vatandaşları Cezayir’e seyahatlerde Cezayir Konsolosluğu vize politikası uygulanır.

Cezayir ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Cezayir Kuzey Afrika’nın en kilit ülkelerinden biridir. Ülke yakın ve uzak tarihi, coğrafi ve kültürel alanlarıyla turistik açıdan ilgi odağı haline gelmiştir. Cezayir tatilinizde bölgenin gezilip görülmesi gereken yerlerini sizler için derledik. Coğrafi, tarihi ve kültürel açıdan birçok kaynağa sahip olan Cezayir’de cami, kale, anıt gibi birçok yapı bulunuyor. Cezayir turları

Cezayir ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Cezayir’le ülkemizin ortak tarihî geçmişten kaynaklanan köklü dostluk ve kardeşlik ilişkileri bulunmaktadır. Bu ilişkiler Cumhurbaşkanı Abdelaziz Buteflika’nın 2005 yılında ülkemize, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 2006 yılında Cezayir’e yaptıkları tarihî ziyaretlerin ertesinde büyük gelişmeler kaydetmiştir.

Cezayir Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vize, Cezayir  ülke vizesi  danışmanınız.