• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Cibuti Ülke Bilgisi, Cibuti’yi seyahatten önce keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıCibuti Cumhuriyeti
BaşkentCibuti
Başkanİsmail Omar Guelleh
BaşbakanAbdulkadir Kamil Muhammed
Resmi DillerArapça, Fransızca
Yönetim ŞekliYarı Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü23,200 km²
Nüfus958.920 (2018)
Para BirimiFrank (DJF)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+253
İnternet.dj

Cibuti ülke bilgisi, Cibuti gezi rehberi, Cibuti vize işlemleri ...

Cibuti (Arapça: جيبوتي okunuşu: Cībūtī, Fransızca: Djibouti, Somalice: Jabuuti), resmi adı Cibuti Cumhuriyeti. Doğu Afrika'da küçük bir ülke. Komşuları: Kuzeyde Eritre, batıda ve güneyde Etiyopya, güneydoğusunda ise Somali. Kızıldeniz'e ve Umman Denizi'nin Aden Körfezi'ne kıyısı vardır. Arap Yarımadası'nda bulunan Yemen'e 20 kilometre uzaklıktadır. Başkenti Cibuti şehri'dir. Halkın %95'i Müslüman'dır. Cibuti Cumhuriyeti 27 Haziran 1977 günü Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti. Cibuti, hala "Fransız Somalilandı" olarak adlandırılmaktadır. Cibuti'ye bundan yaklaşık 1,000 yıl önce Arap Yarımadası'ndan göçen Müslüman Somalililer ve Afarlar yerleşmiştir.

Ülkedeki iki büyük etnik grup Somalililerin İssa klanı ve Afarlar'dır. Ülkede Fransız sömürge dönemlerinden kalan insanlar olmakla birlikte büyük bir Arap nüfus da barındırmaktadır. 1990'lı yıllarda yapılan Cibuti İç Savaşı sırasında büyük bir Afar ve İssa kaybı yaşanmıştır.

Cibuti'nin en önemli dini İslam'dır. Tıpkı diğer İslam ülkeleri gibi Cibuti'de de her köy ve kasabada bir cami bulunur. Cibuti halkının %94'ü (2012 tahminine göre 740.000) Müslümandır. Müslümanların çoğu Sünniliğin Şafiilik mezhebine bağlıdır. Müslümanlıktan sonra diğer önemli din Hristiyanlıktır.

Cibuti ülke bilgisi ve vize bilgisi; Cibuti’ye seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabi olup, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Cibuti’nin para birimi Cibuti Frangı olup, havalimanında ve şehir merkezlerindeki bankalardan döviz bozdurmak mümkündür.

Cibuti ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Kızıldeniz'in küçük incisi olarak da anılan Cibuti, Doğu Afrika'nın sakin ve sessiz kalan ülkelerinden. Harika doğası, yaban hayatı ve Kızıldeniz kıyılarını süsleyen şahane plajlarıyla göz alan bu ülke, dalış meraklıları için de oldukça cezbedici bir adres. Kızıldeniz'in zengin sualtı yaşamını keşfedebileceğiniz bir yerdir. Cibuti turları için bilgi sorunuz.

Cibuti ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 1977 yılında tesis edilmiştir. Türkiye ve Cibuti arasında siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda gittikçe gelişen olumlu ilişkiler bulunmaktadır. Cibuti’nin Ankara Büyükelçiliği 2012’de ülkemizin Cibuti Büyükelçiliği ise 2013’te faaliyete geçmiştir. Cibuti Cumhurbaşkanı ülkemizi 4 kez ziyaret etmiştir.

Cibuti ülke bilgisi, Cibuti vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Cibuti ülke bilgisi, Tüm Online vizeler ve Cibuti vizesi danışmanınız.