• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Çin Ülke Bilgisi, Çin Seddi’ni Kolay Vize ile keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıÇin Halk Cumhuriyeti
BaşkentPekin
BaşkanŞi Cinping
BaşbakanLi Keçiang
Resmi DillerStandart Çince
Yönetim ŞekliSosyalist Cumhuriyet
Yüzölçümü9.596.961 km²
Nüfus1,393 milyar (2019)
Para BirimiRenminbi (CNY · ¥)
Zaman DilimiUTC+8
Telefon Kodu+86
İnternet.cn

Çin Ülke Bilgisi, Çin gezi rehberi ve Çin vize işlemleri ...

Çin, resmî adı ile Çin Halk Cumhuriyeti, Hanyu Pinyin: Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó), Doğu Asya'da Çin Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetilen üniter egemen devlet. Yaklaşık 1,404 milyar ile dünyanın en kalabalık, 9,6 milyon km² ile kara alanı bakımından ikinci en büyük, toplam alan açısındansa üçüncü veya dördüncü en büyük ülkesidir. Çin; 22 eyalet, beş özerk bölge, dört doğrudan yönetilen şehir ve Hong Kong ile Makao özel idari bölgesine egemendir ve Tayvan üzerinde egemenlik talebinde bulunmaktadır.

Sevan Nişanyan Etimolojik Sözlüğü'ne göre Türkçedeki "Çin" kelimesi, Farsça Çīn (چین) kelimesinden Türkçeye girmiştir; bunun kökeniyse Soğdcada aynı anlama gelen Çīn kelimesidir. Bazı diğer kaynaklarsa Farsça kelimenin kökeninin Sanskrit Cīna (चीन) kelimesine kadar dayandığını ileri sürmektedir. Sanskrit Cīna kelimesinin Çin'e atfen kullanımı MS 150'ye dayanır. Hint yazarların MÖ 1. yüzyıldan önce Çin'in varoluşundan hiç haberdar olmama olasılığına rağmen Cīna kelimesi, Mahabharata ve Manusmriti metinlerinde de mevcuttur. 1655'te Martino Martini, Çin adının Qin ("Çin") Hanedanı (MÖ 221-206)'nın isminden türetildiğini ileri sürdü. Bu öneri, birçok araştırmacıdan kabul görmüştür, ancak birçok alternatif fikir de mevcuttur.

Çin ülke bilgisi ve vize bilgisi; Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ÇHC’ne gelmeden önce ilgili Çin temsilciliğinden vize almaları gerekir. Hong Kong ve Makau’ya seyahat eden vatandaşlarımız ise vizeden muaftır. Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir. 16 yaş ve üzerindeki yabancıların pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekir.

Çin ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Çin’de gezerken turist olmanın hakkını vereceğinize emin olabilirsiniz! Çünkü ne siz o kültüre aşinasınız ne de Çinliler kendi ülkeleri dışında yaşayan yabancıların varlığını kanıksayabilmiş durumda. Bu durum seyahatiniz boyunca ilginç hatta kimi zaman komik anlar yaşamanıza sebep olacak. Kısacası Çin’i gezmek ülke içinde ülke gezmek gibi!

Çin ülke bilgisi ve ilişkileri; Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler 1971 yılında tesis edilmiştir. Ülkemiz “Tek Çin” politikası çerçevesinde, Çin Halk Cumhuriyeti’ni Çin’in tek meşru temsilcisi kabul etmektedir. Türkiye ile Çin arasındaki işbirliği her iki ülkenin de dışa açılmaya başladığı, ekonomik ve siyasi olarak yükseldiği 1980’lerden itibaren hareketlilik kazanmıştır.

Çin Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Çin Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.