• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Danimarka Ülke Bilgisi, Yeryüzündeki En Mutlu ülke

ÜLKE KÜNYESİ

AdıDanimarka Krallığı
BaşkentKopenhag
KraliçeII. Margrethe
BaşbakanMette Frederiksen
Resmi DillerDanca
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü42.933 km²
Nüfus5,806 milyon (2019)
Para BirimiDanimarka Kronu (DKK)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+45
İnternet.dk

Danimarka Ülke Bilgisi, Danimarka Gezi Rehberi ve Danimarka vize işlemleri ...

Danimarka Krallığı ya da kısaca Danimarka (Danca: Bu ses hakkında Danmark (yardım·bilgi)) Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da başkenti Kopenhag olan ülke. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2'inci Margrethe'dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'e dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştı. Danimarka'nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland'ın üzerinde kurulmuştur. Sjælland, dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile İsveç'ten ayrılır. Ayrıca, (bir köprü ile Jylland'a bağlı olan) Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi'ndeki Bornholm adaları da Danimarka'ya aittir. Ülkenin güney komşusu Almanya'dır, İsveç doğu komşusudur. Danimarka 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

Danimarka Kilisesi için devlet desteği en çok da yönetimsel özellik taşır. 1849 Anayasası vatandaşlara inanç özgürlüğü verdiğinden Danimarka Kilisesi’ne üyelik bireyin gönüllülük esasına dayanır. 2012’de belirli bir dereceye kadar bir kurum gibi işleyen Danimarka Kilisesi’ne nüfusun neredeyse %80’i üyedir. Dini toplumlar, tanınmış dinsel kurumlara yapılan bağışlar üzerinden vergilendirmeden muaf tutularak desteklenir.

Danimarka ülke bilgisi ve vize bilgi; Danimarka vize işlemleri prosedürlerin yoğunluğunda, girift gerçekleştirilmesi zorunludur. Danimarka seyahatinizin gerçekleşmesi için Danimarka vizesi alınması gerekirken Danimarka vize işlemlerine eksiksiz ve doğru olan evraklarla başlanmalı. Danimarka seyahatinizin sona eriş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport kullanılmalıdır.

Danimarka ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Avrupa’da yer alan ve en küçük İskandinav ülkesi Danimarka’nın İskandinav ülkelerinin en güneydeki ve güneybatıda İsveç'le ve güneyde Norveç ve Almanya ile çizilidir. Danimarka dünyanın en yeşil ülkelerinden biri konumundadır ve her yerde bisiklet kullanılmasının dışında çevre konusunda soğuk kanlıdır. Danimarka vizeleri için bilgi alınız.

Danimarka ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 26 Ocak 1925 tarihli “Türkiye Cumhuriyeti ile Danimarka Kraliyeti Arasında Münakit Muhadenet Muahedesi (Dostluk Anlaşması)” ile kurulmuştur. Danimarka, başta NATO, AB ve Avrupa Konseyi olmak üzere bölgesel ve uluslararası kuruluşlar çerçevede işbirliği içinde olduğumuz bir ülkedir.

Danimarka Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Danimarka Ülke Bilgisi danışmanınız.