• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Demokratik Kongo Gezi Rehberi, Gezi yerleri keşfet

Afrika' nın el değmemiş bir doğasına sahip olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti; bu kaynaklarını ne yazık ki iyi değerlendirememektedir. Bu enfes doğa parçalarının tanıtımı ve dünyaya sunulması iyi organize edilmediğinden gereken ilgi görülmemektedir. Turizm ekonomisi de yeterli bir katkı oluşturmamaktadır. Akvaryum meraklılarının çok iyi bildiği ciklet balıklarının kaynağının Tanganika gölü olduğunu kaç kişi bilir ? Pigmelerin ana vatanının Kongo olduğunu ve bu insanların Mbandaka' da yaşadığını kimler bilir? Virunda Ulusal Parkındaki dağ gorillerini görmek için kaç kişi gitmiştir oralara? Gerçek King Kong ları yerinde görmek istemez misiniz? Ya da Kongo nehrinde seyahat ederek gerçek bir macera yaşamaya ne dersiniz ? Yağmur ormanlarında fotoğraf çekmek iyi bir deneyim olmaz mı ? Gelişmemiş olabilir Kongo ama doğası değişmemiştir. Sanayileşmeden önce kesinlikle gezmeniz gereken bir yer olmalıdır.

Gezilecek Gidilecek Yerlerden Bazıları :

Virunda Ulusal Parkı, Tanganika Gölü, Albert Gölü, L' upemba Ulusal Parkı, Kasai Bölgesi, Pigme yerleşimleri, Ekvator Bölgesi plantasyonları, Kisantu' da Botanik Bahçesi, Okapi Vahşi Yaşam Doğa Koruma Alanı, Garamba Ulusal Parkı, Bonobo, Ksangani' de Nehirler, Kanaga' da Masailer...

Kinşasa

Kinşasa

Kinşasa , eskiden (1966'ya kadar) Léopoldville , en büyük şehir ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin başkenti . Kongo Nehri'nin güney kıyısında , Atlantik Okyanusu'ndan yaklaşık 320 mil (515 km) uzaklıktadır . Sahra altı Afrika'nın en büyük şehirlerinden biri, kendi valisi ile Kongo bölgesine eşdeğer özel bir siyasi birimdir. Şehrin sakinleri halk arasında Kinois olarak bilinir. Kinshasa'nın en yoğun yerleşim yeri 58 mil kareyi (yaklaşık 150 km2) kapsar. Çoğu seyrek nüfuslu şehir yönetimine tabi toplam alan 3.848 mil karedir (9.965 km2). Pop. (2005 tahmini) 5,717,000. Kinşasa aynı zamanda ülkenin on bir bölgesinden biri konumunda olup, Başkent Bölgesi statüsüne sahiptir. Şehir Kongo Cumhuriyeti ile bu bölgede sınırı belirleyen Kongo Nehri kıyısında kuruludur. Demokratik Kongo vizesi için iletişim kurunuz.

Demokratik Kongo Gezi Rehberi

Tanganika Gölü

Doğu Afrika Yeryüzü Kırığı'nın (Büyük Rift Vadisi) batı kısmında yer alır ve bu kırığın duvarları, gölün sınırlarını oluşturur. Afrika'nın en büyük yeryüzü kırığı gölü olup, aynı zamanda kıtanın en derin gölü ve en büyük 2. gölüdür. Göl, Afrika'daki en büyük su miktarına sahip olup Dünya'da 2. sırada yer alır. Tanganyika Gölü, kuzey-güney doğrultusunda 673 km lik bir mesafeye uzanırken, ortalama genişliği 50 km dir. Göl alanı 32.893 km2 olup kıyı şeridi uzunluğu 1.828 Km'dir. Tanganika su yüzeyi olarak 782 m'lik rakımdadır. Orta kısmında derinlik 570 m'dir.En derin yeri 1.470 m ile kuzey kısmıdır. Yani bu kısmının tabanı deniz seviyesinin 688 m aşağısındadır. Gölün derin katmanlarındaki su, fosil su olarak adlandırılabilir. Yeryüzünün 6. en büyük gölüdür. Rusya'daki Baykal gölünden sonra Dünyanın en derin gölüdür.

Virunga Ulusal Park

Virunda Ulusal Parkı

Afrika kıtasında en fazla çeşitliliğe sahip doğal ortamı ve halen aktif durumdaki yanardağ zinciri ile dikkati çekmektedir. Karla kaplı zirvelere, dik yamaçlara, vadilere ve birkaç yılda bir lav püskürten yanardağlara sahip heybetli Ruwenzori Dağ silsilesi olağanüstü doğal güzellikler sunmaktadır. Ayrıca sıradığı görüntüler sunan Sinda ve Ishango erozyon bölgeleri kaydadeğer doğal yapılardır. Park 22'den fazla primata evsahipliği yapmaktadır. Virunga Milli Parkı, peyzaj ve ekosistem çeşitliliği konusunda benzersizdir. Dağ gorilleri, doğu ova gorilleri ve şempanzeleri gibi primatlar yanında filler, Afrika buffalosu, kıtadaki en zengin suaygırı nüfusu, önde gelmek üzere Park'da 218 memeli, 706 kuş, 109 sürüngen ve 78 amfibik hayvan çeşidi bulunmakta. Park 1979'dan beri UNESCO tarafından belirlenen bir dünya mirası alanıdır.

L’ upemba Ulusal Parkı

Upemba Ulusal Parkı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne bağlı Katanga Eyaleti’nde yer alan L’ upemba Ulusal Parkı, 1939 yıllında kurulmuştur. 11.730 km² alan kaplayan bu parkta çok sayıda canlı hayat bulmaktadır. Buraya gelip birçok hayvanı daha yakında görebilirsiniz. Upemba Milli Parkı ilk olarak 1939'da kuruldu. Bölgedeki vahşi yaşamın çoğunda olduğu gibi, çağdaş zamanlarda park, kaçak avcıların faaliyetleri, kirlilik ve mülteci ve milislerin faaliyetleri tarafından tehdit edilmeye devam ediyor. Göller, nehirler, bataklıklar ve sulak alanlar sistemi çeşitli balık faunasını destekler. Bu, 30'dan fazla Cyprinidae, Mormyridae (tatlı su fil balığı olarak da bilinir), Barbus, Alestidae , Mochokidae ve Cichlidae türlerini içerir. Kuş türleri arasında pabuç gagalı , gerdanlı turna ve benekli yer ardıçanı gibi tehdit altındaki veya nesli tükenmekte olan türler bulunur.

Demokratik Kongo Gezi Rehberi

Kasai Bölgesi

2017'nin ikinci yarısından bu yana yaşanan çatışmalarda bir durgunluğa rağmen, sürekli güvensizlik ve yeniden ortaya çıkan şiddet korkusu nedeniyle yerinden edilme dalgaları devam ediyor. Çatışmanın azaldığı yerde, yerlerinden edilmiş bazı insanlar köylerinden geriye kalanlara geri dönüyor. Çoğu zaman, evlerinin ve tüm eşyalarının ve hayvanlarının tahrip edildiğini veya çalındığını görürler. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisine göre, Kasai bölgesinde 2,3 milyon çocuk dahil 3,8 milyon insan insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Kasai'de olanlar gerçekten bir çocuk krizidir. Kasai'deki krizin belki de en korkunç yönü milislerin çocukları kullanmasıdır. Kurumlar arası Küresel Eğitim Kümesi ve Küresel Koruma Kümesi'ne göre, bölgedeki milis kuvvetlerinin en az % 60'ı çocuklardan oluşuyor.

Pigme yerleşimleri

Pigmeler

Orta Afrika'nın ilk sakinlerinden biri olarak kabul edilen Pigmeler, günümüzde Papua Yeni Gine ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de yaşayan ve genelde 1.5 metreyi aşmayan boylarıyla hatırlanan yerli bir kabiledir. Boylarının kısa olma sebebi, büyüme hormonlarının yeterli salgılanmasına rağmen, vücut hücrelerinde bu hormonu tanıyan reseptörlerin eksik olmasıdır. Afrika’nın en eski yerlileri arasında gösterilen Pigmelerin nereden geldikleri konusunda net bilgi yok. Günümüzde yaklaşık 120 bin Pigme olduğu sanılıyor, bunların büyük bir kısmı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti yakın alanlarında yaşıyor. Kültür bakımından diğer zenci komşulardan farklıdırlar. Saçları ise koyu olup kıvırcıktır. Evcil hayvan yetiştirmezler. Ziraat, çiftçilik hakkında yeteri kadar bilgileri yoktur. Demir işlemesi gibi işler yapamazlar. 

Nyiragongo Yanardağı

Nyiragongo Yanardağı

Dünyanın en güzel ve aktif yanardağlarından biri olan Nyiragongo, Virunga Milli Parkı'nda Ruanda ile Demokratik Kongo'nun doğu sınırındaki Kivu Gölü yakınlarındaki bir volkandır. Dünyanın aktif ve en büyük lav gölünü içeren 1,2 km çapında bir zirve kalderasına sahiptir. Nyiragongo, lav gölü boşaldığında su olarak akan son derece akışkan lavlarıyla ünlüdür. 17 Ocak 2002'de Nyiragongo patladı ve lav gölü batı tarafındaki çatlaklardan süzüldü. Doğu Virunga eyaletinin başkenti olan Goma kasabasının şehir merkezi, hacimli lav akıntıları tarafından tahrip edilmişti. Sık sık iç savaşların yol açtığı insanlık felaketine 200.000 kişi evsiz kaldı. Lav gölleri bulunan etkileyici, aktif yanardağ. 2002'de faaliyete geçtiğinde onlarca kişi hayatını kaybetti, 90 bin kişi evlerinden oldu. Bir grup bilim insanları yanardağı sürekli gözlemliyor.

Demokratik Kongo Gezi Rehberi

Kivu Gölü

Kivu Gölü, Afrika'nın Büyük Göllerinden biridir. Kivu Gölü, Demokratik Kongo ile Ruanda arasındaki sınırda ve Doğu Afrika Rift'in batı kolu olan Albertine Rift'te yer almaktadır. Kivu Gölü, güneye doğru Tanganyika Gölü'ne akan Rusizi Nehri'ne boşalır. Kivu Gölü 90 km uzunluğunda ve 50 km genişliğindedir. Yaklaşık 2.700 km²'lik bir alanı kaplar, 1.370 km²'lik bir alanı veya göl sularının yüzde 58'i Demokratik Kongo sınırları içinde kalır. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği 1.460 m'dir. Gölün maksimum derinliği 475 m ve ortalama derinliği 220 m'dir. Yakın zamanda Kivu Gölü'nün 300 m derinlikte yaklaşık 55 milyar m³ çözünmüş biyogaz içerdiği bulunmuştur. Balık faunası 28 türe sahiptir ve dört tür tatlı su yengeçine ev sahipliği yapar. Kalehe bölgesinde bazı çevre köylerde insanlar için doğal bir içme suyu deposudur.

Albert Gölü

Albert Gölü

Albert Gölü ya da Albert Nyanza ya da eski adıyla Mobutu Sese Seko Gölü, Büyük Afrika Göllerinden birisidir. Afrika kıtasının 7. büyük gölü ve hacmine göre dünyanın 27. en büyük gölüdür. Albert Gölü Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti (eski adıyla Zaire) sınırında, kıtanın merkezinde yer almaktadır. Albert Gölü, Doğu Afrika Yarığının batı kolu olan Albertine Yarığı'ndaki göller zincirinin en kuzeyinde yer alır. Yaklaşık 160 km uzunluğunda ve 30 km genişliğindedir. En derin yerinde 51 metre derinliğindedir ve deniz seviyesinden 619 metre yüksekliktedir. Albert Gölü üst Nil'in karmaşık sisteminin bir parçasıdır. Kıyı boyunca birkaç yerleşim yeri Butiaba ve Pakwach'ı içerir. Gelişmemiş olabilir Kongo ama doğası değişmemiştir. Sanayileşmeden önce kesinlikle gezmeniz gereken bir yer olmalıdır. 

Demokratik Kongo Gezi Rehberi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Demokratik Kongo Gezi Rehberi danışmanınız.