• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Doğu Timor Ülke Bilgisi, Kahve kokulu cennet ülke

ÜLKE KÜNYESİ

AdıDoğu Timor Demokratik Cumhur.
BaşkentDili
BaşkanFrancisco Guterres
BaşbakanTaur Matan Ruak
Resmi DillerTetum, Portekizce
Yönetim ŞekliÜniter Cumhuriyet
Yüzölçümü15.006 km²
Nüfus1,268 milyon (2018)
Para BirimiAmerikan Doları (USD)
Zaman DilimiUTC+9
Telefon Kodu+670
İnternet.tl

Doğu Timor Ülke Bilgisi, Doğu Timor gezi rehberi ve Doğu Timor vize işlemleri ...

Doğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi - Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur. 14,609 km² yüzölçümüne sahip olan Doğu Timor'un başkenti Dili'dir. 16. Yüzyıl'da Portekiz kolonisi olan Doğu Timor asırlarca Portekiz Timor adıyla Portekiz'e bağlı kaldı.

Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılında Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 20 Mayıs 2002'de bağımsız oldu. Doğu Timor Güneydoğu Asya'nın Katolik çoğunluklu nüfusuna sahip 2 devletinden biridir. Kişi başına 800 $ millî geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hasıla ve Satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelişmiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. gelmektedir.

Doğu Timor ülke bilgisi ve vizesi; Doğu Timor vize işlemlerinde bulunmak isteyen T.C. vatandaşları, Doğu Timor gümrük kapılarında 30 gün ikametli Kapı Vizesi almaları mümkün olmakta. Doğu Timor Dili Havalimanı’ndan giriş sırasında Doğu Timor vize işlemleri için başvuru yapılabilmektedir. Doğu Timor ülkesine erişim direkt sağlanamadığı için Endonezya üzerinden transit geçiş yapılır.

Doğu Timor ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Doğu Timor gezilecek yerler hakkında beklentiye girilmese iyi olur çünkü ülke ekonomik yönden zayıf ve tarihi savaşlar görmesi nedeniyle tarihi eserleri yok diyebiliriz.  Sade Doğu Timor Katolik bir dinden geldiği ülke geneline yayılmış bir çok katedral bulunmaktadır. Görülecek güzel yerler ve eşsiz bir doğayla karşı karşıyasınız.

Doğu Timor ve Türkiye ilişkileri; Asya-Pasifik bölgesine yönelik açılım politikamız ve bölgede ülkemizin giderek artan önemi  doğrultusunda, Doğu Timor’un da üyeleri arasında bulunduğu Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu’na  gözlemci üyeliğimiz ve En Az Gelişmiş Ülkelere  yönelik kalkınma işbirliğimiz Türkiye-Doğu Timor ilişkilerinin daha da gelişmesini sağlamıştır.

Doğu Timor Ülke, Ülke Bilgisi, Doğu Timor vizesi nasıl alınır? Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Doğu Timor Ülke Bilgisi danışmanınız.