Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Doğu Timor Ülke Bilgisi, Doğu Timor’u keşfet !

Doğu Timor Ülke Bilgisi

Doğu Timor ülke bilgisi; Doğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur. 14,609 km² yüzölçümüne sahip olan Doğu Timor'un başkenti Dili'dir. 16. yüzyıl'da Portekiz kolonisi olan Doğu Timor asırlarca Portekiz Timoru adıyla Portekiz'e bağlı kaldı. Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılında Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 20 Mayıs 2002'de bağımsız oldu. Doğu Timor Güneydoğu Asya'nın Katolik çoğunluklu nüfusuna sahip 2 devletinden biridir. Kişi başına 800 $ millî geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hasıla ve Satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelimiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. gelmektedir.

Doğu Timor ülke bilgisi ve vizesi; Doğu Timor vize işlemlerinde bulunmak isteyen T.C. vatandaşları, Doğu Timor gümrük kapılarında 30 gün ikameli Kapı Vizesi almaları mümkün olmakta. Doğu Timor Dili Havalimanı’ndan giriş sırasında Doğu Timor vize işlemleri için başvuru yapılabilmektedir. Doğu Timor ülkesine erişim direkt sağlanamadığı için Endonezya üzerinden transit geçiş yapılır.
Doğu Timor ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Doğu Timor gezilecek yerler hakkında beklentiye girilmese iyi olur çünkü ülke ekonomik yönden zayıf ve tarihi savaşlar görmesi nedeniyle tarihi eserleri yok diyebiliriz.  Sade Doğu Timor Katolik bir dinden geldiği ülke geneline yayılmış bir çok katedral bulunmaktadır. Görülecek güzel yerler ve eşsiz bir doğayla karşı karşıyasınız.

Doğu Timor ülke bilgisi ve ekonomisi; Doğu Timor, 2002 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra altyapı yatırımı, kamu yönetiminin güçlendirilmesi ve genç nüfusa istihdam sağlanması gibi zorluklarla karşılaşmıştır. Doğu Timor nüfusunun çoğunluğu tarımla geçimini sağlamakla birlikte GSMH içinde tarım sektörü %5 orana sahiptir. Ülkenin başlıca zırai ihraç ürünü kahve, ithal ürünü ise pirinçtir. 

Doğu Timor ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Asya-Pasifik bölgesine yönelik açılım politikamız ve bölgede ülkemizin giderek artan önemi  doğrultusunda, Doğu Timor’un da üyeleri arasında bulunduğu Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu’na  gözlemci üyeliğimiz ve En Az Gelişmiş Ülkelere  yönelik kalkınma işbirliğimiz Türkiye-Doğu Timor ilişkilerinin daha da gelişmesini sağlamıştır.

Doğu Timor ülke bilgisi ve uçak bileti; İstanbul - Doğu Timor arası Türk Hava Yolları, AirCanada firmalarının uçuşları bulunmaktadır. İstanbul - Doğu Timor arası en ucuz ve en ekonomik uçak biletleri hakkında bilgi sahibi olmak için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. www.kolayvize.org adresli sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. En ucuz ve ekonomik uçak biletleri için bize ulaşın.

Doğu Timor ülke bilgisi ve otel bilgisi; Doğu Timor için otel fırsatlarının yanı sıra apart, hostel ve diğer konaklama seçeneklerini www.kolayvize.org ile kolayca bulabilirsiniz. 55 otel arasından seçim yaparak rezervasyon yapın veya alternatif olarak dili gibi popüler yerlerdeki düşük fiyatlı otelleri keşfedin. Daha fazla bilgi için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz.


Doğu Timor Vizesi, Doğu Timor ülke hakkında, Doğu Timor ticari vizesi, Doğu Timor bayrağı, Doğu Timor ekonomisi, Doğu Timor başkenti, Doğu Timor - Türkiye ilişkileri, Doğu Timor uçak bileti, Doğu Timor otel konaklaması, Doğu Timor ulaşım, Doğu Timor nasıl gidilir, Doğu Timor idari yapı, Doğu Timor komşuları, Doğu Timor gece hayatı, Doğu Timor - Amerika, Doğu Timor nüfus yapısı, Doğu Timor yönetim şekli, Doğu Timor 'da etnik gruplar, Doğu Timor Ankara Büyükelçiliği, Doğu Timor İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Doğu Timor hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Doğu Timor Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA