• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Dominik Cumhuriyeti Ülke Bilgisi, Survivor Ülkesi !!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıDominik Cumhuriyeti
BaşkentSanto Domingo
BaşkanDanilo Medina
Başkan Yard.Margarita Cedeño de Fernández
Resmi Diller İspanyolca
Yönetim ŞekliÜniter Başkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü48,671 km²
Nüfus10,63 milyon (2018)
Para Birimi Dominik Pesosu (DOP)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+1-809, +1-829, +1-849
İnternet.do

Dominik Cumhuriyeti Ülke Bilgisi, Dominik Cumhuriyeti gezi rehberi

Dominik Cumhuriyeti ülke bilgisi; Dominik Cumhuriyeti (İspanyolca República Dominicana, okunuşu 'Republika Dominikana'), Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko'nun batısında, Küba ve Jamaika'nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Dominik Cumhuriyeti ile Dominika karıştırılmamalıdır.

Dominik Cumhuriyeti Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşimdir. Başkenti, Santo Domingo da Amerika'daki ilk sömürge başkentiydi. Bağımsızlığının büyük bir bölümünde ülkede siyasi buhran yaşanmış, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pek çok hükümet tarafından idare edilmiştir. 1961'de diktatör Rafael Leonidas Trujillo Molina'nın ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçmiştir.

Dominik Cumhuriyeti’nin tropik bir iklimi vardır. Fakat mevsimsel sıcaklık değişimlerinden çok bölgesel sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Ağustos ayı bunaltıcı şekilde sıcak olur. Ülkede iki yağmurlu mevsim vardır, Ekim’den Mayıs’a kadar kuzey kıyıları, Mayıs’tan Ekim’e kadar güney kıyıları yağmurlu olur. Bu yağmurlar, sadece serinletici etkilidir ve yarım gün sürer. Haziran-Eylül ayları kasırga mevsimidir.

Dominik Cumhuriyeti ülke bilgisi ve vize bilgisi; Umuma mahsus pasaportlar vizeye tabi olup, havalimanında vize alınabilmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaportlar vizeye tabidir. Dominik Cum. Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebilir. Bu dönem içinde ülkeyi ziyaret edecek vatandaşlarımızın hava durumunu önceden kontrol etmeleri yararlı olacaktır.

Dominik Cumhuriyeti gezilecek yerleri; Karayipler deki Hispanyola adasında bulunan Dominik Cumhuriyeti, doğal güzellikleri ve eşsiz doğasıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Yüzölçümü yaklaşık 48,7 bin kilometre olan ülkenin en önemli özelliği Kristof Kolomb'un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır.  Daha fazla bilgi için www.kolayvize.org

Dominik Cumhuriyeti ve Türkiye ilişkileri; Dışişleri eski Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 2014 yılında Dominik Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Diplomatik ve Resmi Pasaportlar için Vize Muafiyeti, Hava Ulaştırma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmaları imzalanmıştır. Büyükelçiliği ülkemize akreditedir. Daha fazla bilgi için www.kolayvize.org adresimizi ziyaret edin.

Dominik Cumhuriyeti Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Dominik Cumhuriyeti vize işlemleri danışmanınız.