• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Dominika Ülke Bilgisi, Dominika’yı Bizimle Keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıDominika Milletler Topluluğu
BaşkentRoseau
BaşkanCharles Savarin
BaşbakanRoosevelt Skerrit
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü754 km²
Nüfus71.625 (2018)
Para BirimiDoğu Karayip Doları (XCD)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+1-767
İnternet.dm

Dominika Ülke Bilgisi, Dominika gezi rehberi ve Dominika vize işlemleri ...

Dominika ülke bilgisi; Dominika, resmî adıyla Dominika Milletler Topluluğu, Küçük Antiller'de devlet. Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinique Adası bulunur. Ada, volkanik kökenlidir. Verimli topraklara ve dünyanın ikinci büyük kaynar gölüne sahiptir. Adanın omurgasını oluşturan yüksek sırttan, kıyı şeridine doğru birkaç ırmak iner.

Zengin volkanik toprakta yetişen sık tropikal bitki örtüsü, adanın beşte ikisini kaplar. İklimi sıcak ve nemlidir. Topraklarının ancak onda biri ekilebilir durumdadır. Yaban hayatın korunduğu Morne Trios Pitos Ulusal Parkı, turistlerin gözde uğrak yeridir. Plantasyonlar (muz, kakao, yeşil limon, kopra, vanilya), ponza ve balıkçılıkla birlikte temel geçim kaynaklarını oluşturur. Gıda maddeleri ithal etmek durumundadır. Ekonomik büyümenin temelini turizm oluşturur.

Dominika, 1993 yılından bu yana kendi yatırım programı ile vatandaşlık programına sahiptir. Bu yatırımların şu an hükümetin toplam gelirinin %16'sını oluşturduğu düşünülmektedir. 1 Şubat 2017'de yayınlanan Arton Capital'in Arton Endeksi'nde, yatırım programlarıyla ikamet ve yatırım programlarıyla vatandaşlık programlarının dahil olduğu toplam on iki programdan ikinci seçilmiştir. Plantasyonlar (muz, kakao, yeşil limon, kopra, vanilya), ponza ve balıkçılıkla birlikte temel geçim kaynaklarını oluşturur. Gıda maddeleri ithal etmek durumundadır. Ekonomik büyümenin temelini turizm oluşturur.

Dominika ülke bilgisi ve vize bilgisi; Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları 21 gün süreyle vizeden muaftır. Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Dominika vatandaşları vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaportlara 90 gün ikamet süreli müteaddit giriş vizeleri evisa.gov.tr adresinden e-vize şeklinde, dış temsilciliklerimizde  bandrol tatbiki yoluyla verilebilir.

Dominika ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Dominika, ya da diğer bir deyişle Dominika Milletler Topluluğu, Küçük Antiller’de yer alan bir ada ülkesidir. Karayip Denizi’nde yer alır. Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinik Adası vardır. 10 bölgeye ayrılmış olarak yönetilen ülkenin başkenti, en kalabalık nüfusa sahip olan Roseau’dur. Ülkenin toplam nüfusu 72,660’dır.

Dominika ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Ülkemiz ile Dominika arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlıdır. Türkiye ve Dominika, BM organlarına ve yan kuruluşlarına adaylıklar başta olmak üzere, uluslararası forumlarda birbirlerinin adaylıklarını desteklemişlerdir.

Dominika Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Dominika Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.