• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Ekvador Ülke Bilgisi, Ekvador Kolay Vize ile keşfedilir

ÜLKE KÜNYESİ

AdıEkvador Cumhuriyeti
BaşkentQuito
BaşkanLenín Moreno
Başkan YardımcısıJorge Glas
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliÜniter Cumhuriyet
Yüzölçümü283.560 km²
Nüfus17,08 milyon (2018)
Para BirimiAmerikan Doları (USD)
Zaman DilimiUTC-5
Telefon Kodu+593
İnternet.ec

Ekvador Ülke Bilgisi, Ekvador gezi rehberi, Ekvador vize işlemleri ...

Ekvador ülke bilgisi; Ekvador, Güney Amerika'da temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür.

Yaklaşık 3 ayrı bağımsızlık tarihleri vardır. İspanya hâkimiyetinin ardından Quito on bin kişinin yaşadığı bir şehirdi. 10 Ağustos 1809 yılında Quito'da, Carlos Montúfar, Eugenio Espejo ve Piskopos Cuero y Caicedo liderliği altında İspanya'dan bağımsızlık için halkın talebi olmuştur. Ekvador, aynı zamanda İspanya'dan ayrılmak için ilk çağrıyı yapan Latin Amerika ülkesidir. 9 ekim 1820'de Guayaquil bağımsızlığını kazanan ilk Ekvador şehridir. 24 Mayıs 1822'de Mareşal Antonio José de Sucre komutasındaki Ekvador ordusu, Quito yakınlarındaki Pichincha Savaşı'nda İspanya'yı mağlup ederek bağımsızlığını elde etmiştir.

Ülkedeki en popüler spor, diğer Güney Amerika ülkeleri gibi futboldur. Ekvador millî takımının maçları ülkedeki en çok izlenen spor olayıdır. 2007 Haziranında FIFA, deniz seviyesinden 2,500 metre veya üzeri yükseklikteki yerlerde maç yapılmasını yasakladı. Rafael Correa ve Peru, Bolivya ve Kolombiya'daki meslektaşları bu kuralı protesto etmek için ortak bir mektup hazırladılar. Ekvador, 2002 FIFA Dünya Kupası ve 2006 FIFA Dünya Kupası'na katılma hakkı kazandı. 2006 FIFA Dünya Kupası'nda A Grubunda Polonya ve Kosta Rika'nın önünde bitirerek; Almanya'nın ardından ikinci sırada yer aldı. Futbal da toplum arasında popülerdir. 

Ekvador vize bilgisi; Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi ülkemiz vatandaşları Ekvator’a girişlerinde vizeden muaftırlar. Resmi pasaporta sahip Ekvador vatandaşları Türkiye’ye girerken vizeden muaftır. Ekvator, sismik hareketliliğin yoğun olduğu, bu çerçevede deprem, volkanik patlama ve tsunami riskinin bulunduğu bir bölgede yer almaktadır. 90 güne kadar vizesiz

Ekvador gezi rehberi; “Dünyanın Ortası” olarak da bilinen Ekvador’un başkenti Quito; İspanyol koloni döneminden miras kalan mimari yapıları, tarihi eserleri, köklü geçmişinden izler yansıtan Eski Şehir bölgesi ve And Dağları'nda yaşayan yerel halkın yarattığı egzotik kültürü ile benzersiz bir turistik cazibeye sahiptir. www.kolayvize.org sitemizi inceleyiniz. Ekvador gezilecek yerleri inceleyiniz.

Ekvador - Türkiye ilişkileri; Diplomatik ilişkilerimiz 1950 yılında kurulmuş olmasına karşın, Ekvator’la ilişkilerimiz özellikle son yıllarda ivme kazanmıştır. Bunda Cumhurbaşkanı düzeyindeki karşılıklı ziyaretlerin ve Büyükelçiliklerin açılması önemli rol oynamıştır. Ekvator ülkemizde 2009 yılında Büyükelçilik açmıştır. Ekvador ülkesi ve detaylar hakkında bilgi isteyiniz veya sorunuz.

Ekvador Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vizesi, Ekvador Ülke Bilgisi danışmanınız.