• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Ekvator Ginesi Türkiye İlişkileri

Ekvator Ginesi Türkiye İlişkileri

Tarih

Ekvator Ginesi topraklarının tarihi, başta Kamerun olmak üzere bölge coğrafyasının tarihi ile birlikte ele alınmaktadır. MÖ 2.000’li yıllarda Bantuların Nijerya ve Kamerun bölgesinden buraya göç ettikleri tahmin edilmektedir.

1472’de Hindistan’a gitme çabası içindeki Portekizli sömürgeci Fernando Po, Bioko Adası’na çıkmış ve bölgeye gelen ilk Avrupalı olmuştur. 18. yüzyılın sonlarına kadar Portekiz sömürgesi olarak kalan bölge Portekiz ve İspanya arasında imzalanan bir anlaşma ile 1778’de İspanya’ya bırakılmıştır. Bölge 1810’a kadar Güney Amerika’daki sömürge idaresi Buenos Aires merkezli Rio de la Plata tarafından yönetilmiştir. 19. yüzyılda Fransa ve İngiltere de bölgeye yönelik bazı girişimlerde bulunmuş ancak bölgedeki İspanyol hâkimiyeti devam etmiştir. 1904 yılında İspanya bölgeye İspanyol Ginesi ismini vermiş ve 1960’lara kadar burayı elinde tutmuştur. Bu süreçte ülkenin zengin kahve ve kakao varlıkları sömürülmüştür.

1963 yılında özerkliğini kazanan Ekvator Ginesi, 12 Ekim 1968’de tam bağımsızlığını kazanmıştır. İlk devlet başkanı Francisco Macías Nguema döneminde ülke kanlı bir kaos sürecine sürüklenmiş, 10 yıl devam eden bu süreçte nüfusun yaklaşık üçte biri ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Nguema 3 Ağustos 1979’da yeğeni Teodoro Obiang Mbasogo tarafından devrilerek öldürülmüştür. Yerine geçen Mbasogo da ülkeyi dikta rejimi ile yönetmiş ve bugüne kadar iktidarını korumuştur. Ekvator Ginesi Türkiye İlişkileri hakkında bilgiler.

Türkiye İlişkileri

Ekvator Ginesi Türkiye İlişkileri, son yıllarda olumlu yönde bir ivme yakalamıştır. İlki 2008’de Türkiye’de, ikincisi 2014’te Ekvator Ginesi’nde gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde devlet başkanlığı düzeyinde görüşmeler yapılmış, yine aynı yıl dönemin başbakanı Vicente Ehate Tomi, cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni için ülkemize gelmiştir. Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleştirilen II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi sonucunda iki ülke arasında ticaret, kültür, tarım, bürokrasi, eğitim gibi pek çok alanda anlaşmalar imzalanmıştır. Öte yandan 2018 yılında hizmete giren Malabo büyükelçiliğimiz ve 2009 yılından bu yana Bata şehrinde bulunan fahri konsolosluğumuz ülkeler arasındaki yakınlaşmaya katkı sağlamaktadır.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilere bakıldığında gelişime açık bir potansiyel görülmektedir. 2000’li yılların ortalarına kadar 1 milyon doların altında olan toplam dış ticaret hacmi, bu tarihten itibaren büyük bir sıçrama gerçekleştirerek 2009’da 20, 2012’de en yüksek seviyesi olan 75 milyon dolara yükselmiştir. 2012’den sonra daha düşük seviyelerde seyreden ticaret hacmi, son olarak 2018 yılında tamamına yakını Türkiye’den Ekvator Ginesi’ne ihracat olmak üzere 31,5 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’den Ekvator Ginesi’ne ihraç edilen başlıca ürünler; çimento, buğday unu, temizlik ürünleri, elektrik transformatörleri, su türbinleri, izole edilmiş tel ve kablolar, makarna, kümes hayvanı eti ve sudur. Türkiye’nin Ekvator Ginesi’nden yıllık ithalatı 1 milyon doların altında olduğundan kayda değer bir ithalat ilişkisinden bahsedilemez. İthal edilen belli başlı ürünler hurda demir ve ağaçtır.

Ekvator Ginesi Türkiye İlişkileri, Ekvator Ginesi vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vize, Ekvator Ginesi Ülke Bilgisi danışmanınız.