• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

El Salvador Ülke bilgisi, El salvador Kolay vize ile Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıEl Salvador Cumhuriyeti
BaşkentSan Salvador
BaşkanNayib Bukele
Başkan Yard.Felix Ulloa
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliÜniter Cumhuriyet
Yüzölçümü21.041 km²
Nüfus6,421 milyon (2018)
Para BirimiAmerikan doları (USD)
Zaman DilimiUTC-6
Telefon Kodu+503
İnternet.sv

El Salvador ülke bilgisi, El Salvador gezi rehberi, El Salvador vize işlemleri ...

El Salvador, Orta Amerika'da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Ülke, batıda Guatemala'ya, kuzey ve doğuda Honduras'a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur. El Salvador, Amerika anakarasının nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesidir (özellikle başkent, San Salvador) ve ayrıca bölgenin en sanayileşmiş ülkesidir. Resmi adı El Salvador Cumhuriyeti'dir (İspanyolca: República de El Salvador, IPA: [re'puβlika ðe el salβa'ðor]). Ülke İsa peygambere atfen "Kurtarıcı" anlamına gelen İspanyolca karşılığından gelmektedir ve toprakları İspanyol himayesi öncesinde Cuscatlán diye adlandırılmıştır.

İspanyol kâşif Pedro de Alvarado 1524 yılında Meksika'dan yola çıkarak El Salvador adını verdiği yere geldiğinde, burada yerliler yaşıyordu. İspanya, El Salvador ile birlikte etrafındaki birçok ülkeyi 300 sene boyunca işgal etti. 1821 yılına kadar Guatemala'ya bağlı bir eyalet olan ülke, buradaki İspanyol yönetiminin sona ermesinden sonra 1823 yılında Orta Amerika Federasyonu içerisinde bulunan bir ülke oldu. Federasyonun 1840'ta dağılmasından sonra 30 Ocak 1841'de bağımsızlığını ilân etti. 1970'li yıllarda sağ ve sol çatışmalarına sahne olan ülke, 1979 yılında cuntacıların iktidara gelmesi ile duruldu. Cunta bazı reformları başlattı fakat şiddet tırmanmaya devam etti. 1981'de Marksist gerillalara karşı ABD yardım yolladı.

El Salvador ülke bilgisi ve vize bilgisi; Türkiye ile El Salvador arasındaki Vize Muafiyeti Anlaşması uyarınca, her iki ülkenin resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde karşılıklı olarak vizeden muaftırlar. Ülkemizde göreve atanan resmi pasaport sahibi El Salvador vatandaşları vizeye tabidirler. El Salvador vizesi için inceleyiniz.

El Salvador ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Mükemmel doğasıyla, El Salvador'un hemen hemen her yeri gezilmeye değer olsa da mutlaka gitmeniz gereken yer, hiç kuşkusuz ki başkent San Salvador. Ülkenin en gelişmiş ve en kalabalık şehrinde gezecek ve görecek çok yer olduğundan emin olabilirsiniz. Masmavi bir deniz düşleyip kültürel bir geziyi 2.plana koyuyorsanız.

El Salvador ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Ülkemiz ile El Salvador arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır. Ancak, son yıllarda ivme kazanan Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız kapsamında bölgeye daha çok ilgi gösterilmesine sebep olmuştur.

El Salvador Ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, El Salvador Ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.