• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Endonezya ülke bilgisi, dünyanın en büyük ada ülkesi

ÜLKE KÜNYESİ

AdıEndonezya Cumhuriyeti
BaşkentCakarta
BaşkanJoko Widodo
Başkan Yard.Jusuf Kalla
Resmi DillerEndonezce
Yönetim ŞekliÜniter Cumhuriyet
Yüzölçümü1.904.569 km²
Nüfus267,7 milyon (2018)
Para BirimiEndonezya rupiahı (IDR)
Zaman DilimiUTC+7
Telefon Kodu+62
İnternet.id

Endonezya ülke bilgisi, Endonezya gezi rehberi, Endonezya vize işlemleri ...

Endonezya ülke bilgisi; Endonezya (Endonezce: Indonesia) ya da resmî adıyla Endonezya Cumhuriyeti (Endonezce: Republik Indonesia), Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan bir ülkedir. Endonezya 17.508 adadan oluşur. 250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. Endonezya halk tarafından seçilmiş meclisi ve devlet başkanı ile bir cumhuriyet'tir. Ülkenin başkenti Cava adasındaki Cakarta şehridir. Sınır komşuları, Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya'dır. Diğer komşu ülkeleri Singapur, Filipinler, Avustralya, Andaman ve Nikobar adalarıdır. Endonezya ASEAN'ın kurucu üyelerinden ve G20 üyesi ülkelerdendir.

Ekonomide tarımın hala kuvvetli bir ağırlığı bulunmaktadır. Fakat bağımsızlığına kavuştuğundan beri sanâyi, mâdencilik ve ticârette çok önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve bu ilerlemeler devam etmektedir. Topraklarının sadece %7,5’u ekilebilir durumdadır. Sulanabilen arâzilerde senede iki defa mahsul almak mümkündür. Ayrıca orman ürünü ihraç eden ülkeler arasındadır. Ülkede en çok ekilen tarım ürünü pirinçtir. Pirincin çok yetiştirilmesine rağmen, halkın temel beslenme maddesi olduğu için ülke ihtiyacını dahi karşılayamamaktadır. Ekilebilir arâzilerinin çoğunluğu Cava, Bali ve Sumatra adalarındadır. Bu durum nüfus dağılımının en etkili faktörüdür. Pirincin yanında çay, baharat, tütün, mısır, yer fıstığı, şeker kamışı, manyok, patates, kahve, soya fasulyesi yetiştirilen önemli ürünlerdir.

Endonezya ülke bilgisi Endonezya ve vize bilgisi; Endonezya vizesi benim Endonezya’ya gittiğim zamanlarda Türk vatandaşlarının havalimanında 30 dolar karşılığında kolayca alabildiği bir vizeydi. 2015 yılında ise Endonezya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşma ile artık Türk vatandaşları Endonezya’ya vizesiz seyahat edebiliyorlar. Endonezya vize işlemleri danışmanı.

Endonezya ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Denizin ya da okyanusun ortasındaki bir adayı düşünerek tatil planı yapmak çoğumuzu huzura kavuşturur, rahatlatır. Şimdi bir ülke düşünün ki tamı tamına 17.508 adadan oluşuyor. Ülkenin her yerinde huzur bulmanız mümkün. Üstelik burada sadece denizin verdiği huzurdan bahsetmiyoruz bütün doğasıyla huzur veren bir ülke.

Endonezya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye Endonezya ile yakın ve çok boyutlu ilişkilere sahiptir. Tarihi bağlar itibarıyla Türkiye ile Endonezya arasında her zaman dostane ilişkiler mevcut olmuştur. Türklerle olan ilişkilerin ilk izleri 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. O dönemde Endonezya'yı ziyaret eden Türk-İslam âlimleri İslam’ın bölgede yayılmasında etkili olmuşlardır.

Endonezya Ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Endonezya Ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.