• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Eritre Türkiye İlişkileri

Türkiye ile Eritre arasında köklü tarihî ve kültürel bağlar olmasına karşın, mevcut ikili ilişkilerin bu potansiyeli yansıttığını söylemek zordur. İki ülke arasındaki dengeli seyreden ilişkilerdeki gelişim hızı oldukça yavaştır. Türkiye, Eritre’nin 1993’teki bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olmasına karşın, başkent Asmara’daki büyükelçilik 2013 tarihinde hizmete açılmıştır. Eritre’nin ise ülkemizde büyükelçiliği bulunmamaktadır.İki ülke arasındaki tek üst düzey ziyaret, Kasım 2012’de dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Devlet Başkanı Isaias Afwerki ile görüştüğü Eritre ziyaretidir. 2016 yılında Asmara’da gerçekleştirilen istişare toplantıları da ilişkilerin güçlendirilmesi noktasında atılan önemli bir adım olarak görülmektedir. Öte yandan THY, 2014 yılından bu yana haftada üç kez İstanbul-Asmara seferi düzenlemektedir.

İki ülke arasındaki ticarî ilişkiler de geliştirilmeye muhtaçtır. 2009 yılında 3 milyon dolar olan toplam ticaret hacmi son yıllarda 20 milyon dolar seviyesini zorlayacak aşamaya yükseltilmiştir. Türkiye Eritre’ye kuru baklagiller, buğday unu, elektrikli ev aletleri ve tekstil ürünleri ihraç ederken, Eritre’den altın ithal etmektedir.

Türkiye’nin, Eritre’nin Etiyopya ile uzun yıllardır yaşadığı siyasî sorunlara yaklaşımında dengeli bir politika izlemesi, iki ülke arasındaki sorunların uzlaşı temelinde çözümü için gayret sarf etmesi son derece önemlidir. Öte yandan İran ve Suudî Arabistan’ın Eritre’ye yönelik politikaları karşısında Türkiye’nin kendi uzun vadeli stratejik hedefleri doğrultusunda hareket etmesi, Eritre’nin toprak bütünlüğüne zarar verecek dış kaynaklı olası müdahalelere karşı da hazırlıklı olması büyük önem arz etmektedir.

Eritre Türkiye İlişkileri, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vize, Eritre Ülke Bilgisi ve vize danışmanınız.