• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Etiyopya ülke bilgisi, Etiyopya seyahatten önce keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıEtiyopya Fed. De. Cumhuriyeti
BaşkentAddis Ababa
CumhurbaşkanıSahle-Work Zewde
BaşbakanAbiy Ahmed Ali
Resmi DillerAmharca
Yönetim ŞekliFederal cumhuriyet
Yüzölçümü1.104.300 km²
Nüfus109,2 milyon (2018)
Para BirimiBirr (ETB)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+251
İnternet.et

Etiyopya ülke bilgisi, Etiyopya gezi rehberi, Etiyopya vize işlemleri ...

Etiyopya; Etiyopya veya Etyopya, resmî adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti (Amharca: Ityopp'ya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik) Afrika Boynuzu' nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesi. Ülkenin başkenti yerel dilde "yeni çiçek" anlamına gelen Addis Ababa 'dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Etiyopya'nın komşularıdır. Afrika kıtasının ikinci en kalabalık ülkesidir. Bu bölgelerin yerel ismi kilildir. Bu bölgelerden ayrı iki özel yönetimli şehir bölgesi de yönetim bölgeleri içinde sayılır.

Etiyopya, Avrupalı sömürge güçlerini yenen ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini koruyabilen iki Afrika ülkesinden biridir (diğeri Liberya). 1945 yılında Birleşmiş Milletler'e üye olarak ilk bağımsız Afrika ülkesi olmuştur. Ülkenin Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesinin, 1993'te yapılan bir halk oylaması sonucun Eritre adıyla bağımsızlığını ilan etmesi, Etiyopya'nın Kızıldeniz ile olan bağlantısının kesilmesine ve ülkenin bir kara devletine dönüşmesine neden olmuştur. Etiyopya, etnik kökene dayalı 9 yönetim bölgesine ayrılmıştır.

Etiyopya ülke bilgisi ve vize bilgisi; Etiyopya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hamili oldukları pasaport türüne bakılmaksızın vizeye tabidir. Sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması mevcut değildir. Etiyopya’yı ziyaret eden yabancıların vize geçerlilik sürelerini aşmaları halinde, 14 güne kadar her gün için 20 ABD Doları para cezası alınmaktadır.

Etiyopya ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Doğa güzellikleri ve mimari yapıları ile keşfedilmeye hazır olan ülke, Entoto Dağları’ndaki huzur, Mavi Nil Nehri boyunca uzanan yeşil doğası, Tana Gölü ve çevresindeki katedraller gezilecek yerlerden sadece bir kaçıdır. Etiyopya bir ay zamanınız olsa gezilecek yerler bitmeyecek bir ülke. Nil sularının yüzde 85’i bu ülkeden doğuyor.

Etiyopya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Etiyopya ile ilk diplomatik temaslarımız 1896 yılında Sultan II. Abdülhamid ve İmparator II. Menelik dönemlerinde heyet teatisi ile başlamıştır. Osmanlı Devleti’nin 1912 yılında Harar’da açtığı Konsolosluğun ardından, Sahra-Altı Afrika’daki ilk yerleşik Büyükelçiliğimiz 1926 yılında Addis Ababa’da tesis edilmiştir. Etiyopya vize işlemleri için iletişim kurun.

Etiyopya Ülke bilgisi, Etiyopya vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Etiyopya Ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.