• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Fildişi Sahili Ülke bilgisi, Fildişi sahili Vize ile Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıFildişi Sahili Cumhuriyeti
BaşkentYamoussoukro
Devlet BaşkanıAlassane Ouattara
BaşbakanAmadou Gon Coulibaly
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliCumhuriyet, Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü322.463 km²
Nüfus25,07 milyon (2018)
Para BirimiBatı Afrika CFA frangı (XOF)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+225
İnternet.ci

Fildişi Sahili ülke bilgisi, Fildişi Sahili vize işlemleri ...

Fildişi Sahili ya da resmî adı ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti (ülke ismi Fildişi Kıyısı ya da Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti olarak da kullanılabilmektedir[3]) (Fransızca: Côte d’Ivoire [kot diˈvwaʀ]), Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneyinde Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Yamoussoukro'dur.

Ülkenin kurulu olduğu bölgelerde sahip olduğu çok sayıda fil nedeniyle 16.yüzyılda Portekizliler tarafından fildişi elde edebilmek ve ticaretini gerçekleştirebilmek adına fil avı gerçekleştirilmiş ve birçok fil avcılar tarafından öldürülmüştür. Bu olay nedeniyle ülkenin ismi Fransızca Fildişi Sahili anlamına gelen Côte d’Ivoire olarak belirlenmiş, fildişi uzun yıllar ülkenin en önemli ihracat kaynaklarından birini oluşturmuştur. Ancak ülke isminin her bir dilde farklı versiyonlarda söylenmesi (Fildişi Sahili, Elfenbeinküste, Ivory Coast, Costa de Marfil vb.) ve uluslararası alanlarda karışıklıklara neden olması nedeniyle 1985 yılında dönemin devlet başkanı Félix Houphouët-Boigny aldığı karar ile ülke isminin bundan sonra sadece Fransızca hali ile kullanılabileceğini ve diğer dillere birebir çevrilemeyeceğini belirtmiştir.

Fildişi Sahili vize bilgisi; 26 Mart 2015 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılması İlişkin Anlaşma" 29 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. THY’nın Abidjan’a direk seferleri bulunur. Fildişi Sahili vize danışmanınız.

Fildişi Sahili gezilecek yerler; Fildişi Sahili Afrika'nın batısında yer alan tarihi ve turistik bir ülkedir. Ülke tabii güzellikleri, dini yapıları ve ulusal parklarıyla kıtanın en turistik yerlerinden biridir. Fildişi sahilleri uzun süre Fransız yönetiminde kalmanın sanatsal etkilerini de üzerinde bulunduruyor. Fransız'lardan kalan yapılar turizme katkıda bulunuyor. Fildişi Sahili vizesi için sorularınızı sorunuz.

Fildişi Sahili ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye ile Fildişi Sahili arasında diplomatik ilişkiler 1964 yılında kurulmuştur. 1964 yılından 2009 yılına kadar T.C. Dakar Büyükelçiliği Fildişi Sahili’ne akredite olarak görev yapmıştır. T.C. Abidjan Büyükelçiliği 15 Kasım 2009’da faaliyete geçmiştir. Fildişi Sahili’nin Ankara Büyükelçiliği ise Şubat 2013’te açılmıştır. Fildişi Sahili vizesi için bilgi isteyiniz.

Fildişi Sahili Ülke bilgisi, Fildişi Sahili vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Fildişi Sahili vizesi danışmanınız.