Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Fildişi Sahili Ülke bilgisi, Fildişi sahili’ni Kolay Vize Keşfedin !

Fildişi Sahili Ülke Bilgisi

Fildişi Sahili ülke bilgisi; Fildişi Sahili ya da resmî adı ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti (ülke ismi Fildişi Kıyısı ya da Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti olarak da kullanılabilmektedir[3]) (Fransızca: Côte d’Ivoire [kot diˈvwaʀ]), Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneyinde Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Yamoussoukro'dur. Ülkenin kurulu olduğu bölgelerde sahip olduğu çok sayıda fil nedeniyle 16.yüzyılda Portekizliler tarafından fildişi elde edebilmek ve ticaretini gerçekleştirebilmek adına fil avı gerçekleştirilmiş ve birçok fil avcılar tarafından öldürülmüştür. Bu olay nedeniyle ülkenin ismi Fransızca Fildişi Sahili anlamına gelen Côte d’Ivoire olarak belirlenmiş, fildişi uzun yıllar ülkenin en önemli ihracat kaynaklarından birini oluşturmuştur. Ancak ülke isminin her bir dilde farklı versiyonlarda söylenmesi (Fildişi Sahili, Elfenbeinküste, Ivory Coast, Costa de Marfil vb.) ve uluslararası alanlarda karışıklıklara neden olması nedeniyle 1985 yılında dönemin devlet başkanı Félix Houphouët-Boigny aldığı karar ile ülke isminin bundan sonra sadece Fransızca hali ile kullanılabileceğini ve diğer dillere birebir çevrilemeyeceğini belirtmiştir.

Fildişi Sahili ülke bilgisi ve vize bilgisi; 26 Mart 2015 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma" 29 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. THY’nın Abidjan’a haftada 4 seferi bulunmaktadır. 

Fildişi Sahili ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Fildişi Sahili Afrika'nın batısında yer alan tarihi ve turistik bir ülkedir. Ülke tabii güzellikleri, dini yapıları ve ulusal parklarıyla kıtanın en turistik yerlerinden biridir. Fildişi sahilleri uzun süre Fransız yönetiminde kalmanın sanatsal etkilerini de üzerinde bulunduruyor. Fransız döneminden kalan yapılarlar turizme katkıda bulunuyor.

Fildişi Sahili ülke bilgisi ve ekonomisi; Fildişi Sahili, “En Az Gelişmiş Ülke” statüsünde olmayan 14 Sahraaltı Afrika ülkesinden biridir. Zengin doğal kaynakları ve yabancı yatırımlarıyla Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği toplam GSYİH’sının % 40’ını oluşturan Fildişi Sahili’nde, 1999 askeri darbesiyle başlayan ve 2011 yılında sona eren siyasi- askeri kriz ekonomiye de büyük zarar vermiştir.

Fildişi Sahili ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye ile Fildişi Sahili arasında diplomatik ilişkiler 1964 yılında kurulmuştur. 1964 yılından 2009 yılına kadar T.C. Dakar Büyükelçiliği Fildişi Sahili’ne akredite olarak görev yapmıştır. T.C. Abidjan Büyükelçiliği 15 Kasım 2009’da faaliyete geçmiştir. Fildişi Sahili’nin Ankara Büyükelçiliği ise Şubat 2013’te açılmıştır. 

Fildişi Sahili ülke bilgisi ve uçak bileti; Temmuz 2012’den bu yana, THY Abidjan’a doğrudan seferler gerçekleştirmektedir.  İstanbul’dan Akra ve Abidjan noktalarına uçan uçaklar genellikle 8-10 saat içinde bölgeye ulaşmaktadır. Aktarmalı olan bu uçuşlar belirli günlerde gerçekleşmektedir. Fildişi Sahili uçak bileti için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. wwwkolayvize.org 

Fildişi Sahili ülke bilgisi ve otel bilgisi; Abidjan bölgesinde Ücretsiz kablosuz internet otelleri ara. Abidjan, Fildişi Sahili bölgesinde daha çok otel alternatifleri sorunuz. Fildişi Sahili otelleri ve konaklama tesisleri hakkında bilmeniz gereken her türlü bilgiyi bulacaksınız. En ucuz ve en ekonomik Fildişi Sahili otelleri hakkında bilgi edinebilmek için acentamız ile iletişime geçiniz. 02125320808


Fildişi Sahili Vizesi, Fildişi Sahili ülke hakkında, Fildişi Sahili ticari vizesi, Fildişi Sahili bayrağı, Fildişi Sahili ekonomisi, Fildişi Sahili başkenti, Fildişi Sahili - Türkiye ilişkileri, Fildişi Sahili uçak bileti, Fildişi Sahili otel konaklaması, Fildişi Sahili ulaşım, Fildişi Sahili nasıl gidilir, Fildişi Sahili idari yapı, Fildişi Sahili komşuları, Fildişi Sahili gece hayatı, Fildişi Sahili - Amerika, Fildişi Sahili nüfus yapısı, Fildişi Sahili yönetim şekli, Fildişi Sahili'nde etnik gruplar, Fildişi Sahili Ankara Büyükelçiliği, Fildişi Sahili İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Fildişi Sahili hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Afganistan Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA