• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Filipinler Ülke Bilgisi, Seyahatten önce keşfet ve uç

ÜLKE KÜNYESİ

AdıFilipinler Cumhuriyeti
BaşkentManila
BaşkanRodrigo Duterte
Başkan Yard.Leni Robredo
Resmi DillerFilipince, İngilizce
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemi
Yüzölçümü300,000 km²
Nüfus106,7 milyon (2018)
Para BirimiFilipinler Pezosu
Zaman DilimiUTC+8
Telefon Kodu+63
İnternet.ph

Filipinler ülke bilgisi, Filipinler gezi rehberi, Filipinler vize işlemleri ...

Filipinler ülke bilgisi; Filipinler (Filipince: Repúbliká ng Pilipinas), resmî adıyla Filipinler Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu'nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke irili ufaklı 7.645 adet ada ve adacıktan oluşur. Ancak ülkeyi oluşturan üç ana coğrafi kara parçası vardır. Bunlar Luzon, Visayas ve Mindanao'dur. Ülkenin başkenti Manila iken, en kalabalık şehri Quezon City'tir. Bu iki kent de Büyükşehir Manila yönetimsel birimine bağlıdır. Filipinler'in deniz aşırı komşuları kuzeyde Tayvan ve Çin, batıda ise Vietnam'dır.

Filipinler'i kuzeyde Luzon Boğazı, batıda ise Güney Çin Denizi çevrelemektedir. Ülkenin güneydoğusunda bulunan Sulu Denizi'nin karşı kıyılarında Borneo adası uzanır. Güneyde ise, Celebes Denizi ülkenin diğer adaları ile Endonezya'yı birbirinden ayırır. Filipinler'in batısında Filipin Denizi ve Palau ada ülkesi bulunur. Filipinler Pasifik Deprem Kuşağı'nda yer alır. Bunun için ülkede deprem sıklığı ve yıkıcılığı fazladır. Ayrıca ekvatora yakın yerleşim konumu, Filipinler'i tayfun felaketine eğilimli hâle getirmektedir. Bununla birlikte, ülke doğal kaynaklar açısından zengindir. Filipinler, dünyadaki biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu ülkelerden biri olup devlet sınırları dünya yüzeyindeki 342.353 km²'lik alanı kaplar, Filipinler dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip 64. ülkesidir.

Filipinler ülke bilgisi ve vize bilgisi; Tayfun kuşağında yer alan Filipinler’in Luzon ve Visayas adalarının kıyıları Haziran-Aralık döneminde doğal afet riski taşımakta olup, seyahat öncesinde vatandaşlarımızın yerel hava durumuna ilişkin güncel bilgileri edinmeleri tavsiye olunmaktadır. Minadano ve Zamboanga bölgelerinde adam kaçırılma olaylarına rastlanabilmektedir.

Filipinler gezi rehberi ve gezilecek yerler; Filipinler 7 binin üzerinde adaya sahip ülke, dünyanın en uzun kombine kıyılarına sahip. Adalar mercan resiflerinden, köpek balıklarına, balinalar, dugonglara ve sayısız tropikal canlı türüne ev sahipliği yapar. Adalılar her daim sıcak insanlardır ve cömertlikleriyle bilinir. Daha fazla bilgi edinebilmek için acentamız ile görüşebilirsiniz. 

Filipinler ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Asya-Pasifik bölgesinin dinamik ekonomilerinden biri olan, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) üyesi Filipinler ile son yıllarda siyasi, ekonomik, savunma sanayii işbirliği ve kültürel alanlarda ilişkilerimiz ivme kazanmıştır. Daha fazla bilgi edinebilmek için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Filipinler Ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Filipinler ülke bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.