• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Finlandiya Ülke Bilgisi, Dünyanın göz bebeği ülkesi!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıFinlandiya Cumhuriyeti
BaşkentHelsinki
CumhurbaşkanıSauli Niinistö
BaşbakanSanna Marin
Resmi DillerFince
Yönetim ŞekliÜniter Cumhuriyet
Yüzölçümü338,424 km²
Nüfus5,518 milyon (2019)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+358
İnternet.fi, .ax

Finlandiya Ülke Bilgisi, Finlandiya gezi rehberi, Finlandiya vize işlemleri ...

Finlandiya ülke bilgisi; Finlandiya (Fince: Suomi, İsveççe: Finland) ya da resmî adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinavya yarımadasındadır, başkenti Helsinki'dir. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer alır. Finlandiya topraklarının en büyük özelliği arazi yapısıdır. Ülkenin çoğunluğu ovadan oluşur. Tepelik ve dağlık yapı çok ender rastlanır. Genellikle ülkenin kuzey-batı kısmında görünür.

Halti dağı Finlandiya'nın en yüksek dağı olarak Laponya'da Norveç, İsveç ve Finlandiya sınırlarının kesiştiği noktaya yakın yerde bulunur. Tatlı su kaynakları açısından çok zengindir. Doğu Finlandiya bölgesinin çoğu göllerden oluşmaktadır. Bunun en büyük örnekleri Saimaa gölü (Doğu Finlandiya) ve İnari gölü (Laponya). Aynı anda Kemi ve Oulu ırmakları gibi kaynaklar da bulunuyor. Ülkenin coğrafi koordinatlarından dolayı ister istemez soğuk bir iklimin hakimiyeti gözükmektedir.

Finlandiya topraklarının en büyük özelliği arazi yapısıdır. Ülkenin çoğunluğu ovadan oluşur. Tepelik ve dağlık yapı çok ender rastlanır. Genellikle ülkenin kuzey-batı kısmında görünür. Halti dağı Finlandiya'nın en yüksek dağı olarak Laponya'da Norveç, İsveç ve Finlandiya sınırlarının kesiştiği noktaya yakın yerde bulunur. Tatlı su kaynakları açısından çok zengindir. Doğu Finlandiya bölgesinin çoğu göllerden oluşmaktadır. Bunun en büyük örnekleri Saimaa gölü (Doğu Finlandiya) ve İnari gölü (Laponya). Aynı anda Kemi ve Oulu ırmakları gibi kaynaklar da bulunuyor. Ülkenin coğrafi koordinatlarından dolayı ister istemez soğuk bir iklimin hakimiyeti gözükmektedir. Rusya sınırlarına ne kadar yaklaşılırsa ve ne kadar kuzeye doğru çıkılırsa o kadar iklim sertliğini gösterir.

Finlandiya ülke bilgisi ve vize bilgisi; Türkiye ile Finlandiya arasındaki vize rejimine göre umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımız ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, Finlandiya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Daha fazla bilgi için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Finlandiya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Doğası, mükemmel eğitim sistemi sayesinde Finlandiya ülkesini mutlaka duymuşsunuzdur. Kışın, Kuzey Işıkları ülkenin en kuzey kesiminde görülürken, tüm bunların dışında çok sayıda bulunan Fin hamamında yüzebilir, Bath kültürünün tadını çıkarabilirsiniz. Daha fazla bilgi için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. www.kolayvize.org

Finlandiya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Osmanlı İmparatorluğu, 6 Aralık 1917’de ilan edilen Finlandiya'nın bağımsızlığını Şubat 1918’de tanımıştır. Türk-Fin siyasi ilişkileri, 1924'te imzalanan Dostluk Anlaşması ile kurulmuştur. İki ülke ilişkileri, 1999’da Türkiye’nin AB üyeliğine adaylığının Finlandiya'nın AB dönem başkanlığı sırasında tanınmış olmasıyla ivme kazanmıştır.

Finlandiya Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Finlandiya Ülke Bilgisi danışmanınız.